trarenfrru

Gece Görüşlü Kameralar

fujitron

Infra Red kameralar olarak da bilinen gece görüşlü kameralar, geceleri kızıl ötesi ışınlar yardımı ile sağladığı görüş kolaylığı nedeniyle, güvenlik sistemleri içerisinde çokça kullanılan kameralardır. Karanlık ortamlarda bile görüntü yakalayabilmesi nedeniyle gece güvenliğini sağlama noktasında oldukça başarılıdır.

İnsanın karanlıkta görme yeteneğinin olmaması zaafını ortadan kaldıran gece görüşlü kameralar, üzerinde barındırdığı led ışıklar vasıtasıyla görüntüyü anlık olarak yakalayabilme özelliğine sahiptir. Kamera sistemleri, insan yerine bekçilik yapmakta, olası kanun dışı eylemlerin ve faillerinin yakalanması hususunda hem bulunduğu konut veya işyerinin sahiplerine hem de kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaktadır.

Gündüz de çekim yapma yeteneğine sahip olduğu için günümüzde gece görüşlü kameralar daha çok kullanılır olmuştur. Bu kameraların bir kısmı sürekli kayıt yapmakta, bir kısmı ise harekete duyarlı olarak kayda başlamaktadır. İkinci gruptaki kayıt türü, fazla yer kaplamadığı için kayıtların depolanmasını kolaylaştırmaktadır. Kayıt cihazları ile görüntülerin depolanması, daha sonra izlenmesini kolaylaştırmaktadır.

Kayıt cihazları kapasite olarak küçük kapasiteli veya büyük kapasiteli olabilmektedir. Çok fazla kameranın kullanıldığı geniş binalarda ve büyük işletmelerde depolama kapasitesi geniş olan kayıt cihazlarının kullanılması önerilmektedir. Normal şartlarda kaydedilen görüntüler, özel bir harici diske kaydedilmediği sürece bir ay içinde kendiliğinden silinmektedir.

Görüntülerin kartlar aracılığıyla kaydedilmesi ve istendiği takdirde izlenebilmesi için farklı bir depolama alanına nakledilmesi mümkün olmaktadır. Çok fazla kameranın kullanıldığı bölgelerde, depolama süresinin uzun olması kartların işlevselliğini göstermektedir.

Geleneksel kayıt cihazı olarak kullanılan bilgisayarlar artık yerini kayıt cihazlarına bırakmaktadır. Bilgisayarların sistemsel problem yaşayabilmesi, virüs bulaşma özelliğine sahip olması veya çökmesi sorunlarına karşın kullanılan kayıt cihazları sağlıklı görüntü elde etmeye yaramaktadır.

Hem ses hem görüntü kaydetme yeteneğine sahip olan kayıt cihazları, hafıza kartı kullanılarak daha fazla depolama yeteneği kazanabilmektedir. HDD kart ile uyumlu olması önemlidir.

Kamera sistemleri içerisinde en yeni olanlardan biri de dorne kamera sistemleridir. Uçan bir araç olarak kullanılan dorne, en geniş açı olan tepeden yaptığı çekimler ile daha detaylı görüntüler sunmaktadır. Özel hayatı ve mülkiyeti ihlal suçu taşıdığından, bu amaçla kullanımı yasalar çerçevesinde sınırlandırılmıştır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.