trarenfrru

Tozlu Söndürme Sistemleri

Günümüzde yangınların kontrol altına alınmasını sağlayan, can ve mal kaybını en aza indirgeyerek yangının olumsuz etkilerini minimize eden birçok söndürme sistemi gibi tozlu yangın söndürme sistemleri de oldukça çok kullanılmaktadır. Yangın tehlikesinin olduğu bölgenin ne kadar büyük olduğu, üretimde veya binada bulunan kimyasal maddelerin niteliklerine göre tozlu söndürme sistemleri kullanılmaktadır.

Tozlu yangın söndürme sitemlerinin içinde kuru kimyevi tozlar bulunmaktadır. B, C ve D türündeki yangınları bertaraf etmek için en etkili söndürme biçimi olmaktadır. Hem itfaiye birimlerinin hem de hazır söndürme sistemlerinin içerisinde kullanılan sistem birçok ticari kuruluş tarafından da tercih edilmektedir.

 • Kuru Kimevi Toz Hangi Yanginlarda Kullanilir
  Kuru Kimyevi Toz Icerigi
  Kuru Kimyevi Tozun Zararlari
  Kuru Kimyevi Tozun Zarralari
 •  

  pdf

Kuru Kimyevi Toz Fiyatları

Tozlu söndürme sistemlerinin içeriğini oluşturan kuru kimyevi toz fiyatları, kullanılan kimyasal toza göre değişebilmektedir. Koruyucu ve söndürücü özelliğine göre tercih sebebi olan kimyasallar firmamız tarafından en uygun fiyatlarla sunulmaktadır. Sıfırdan kurulan sistemlerde de yeniden dolum işlemlerinde de oldukça uygun ücretlendirmeler sunarak, işletmenizi veya binanızı korumanıza yardımcı oluyoruz.

Büyük yatırımlarla kurulan ticari işletmelerin veya insanların kalabalık bir şekilde çalıştığı kurumların, fabrikaların, atölyelerin ve laboratuarların yangın riskinden korunması için düşünülen söndürme sistemleri, fiyat olarak düşünüldüğünde, koca bir yatırımı koruyacak olması münasebetiyle çok da fazla gelmemelidir.

Kuru Kimyevi Toz Hangi Yangınlarda Kullanılır

Tüm söndürme sistemleri kendi yapılarına ve becerilerine uygun yangın tipleri için seçilerek döşenmektedir. Oldukça fazla tercih edilen kuru kimyevi toz hangi yangınlarda kullanılır incelemek gerekirse;

Genel adı B, C ve D tipi yangınlar olmak üzere, parlayıcı ve yanıcı yangın tiplerinde başarılıdır. Motorlu araç yarış parkurlarında, hava limanı bakım işletmelerinde, askeri dolum tesislerinde, ilaç üretim ve depolama tesislerinde, gıda fabrikaları ve işleme birimlerinde, plastik ürünlerin bulundurulduğu her türlü işletmede, helikopter iniş alanlarında, rafinerilerde, kimyasal işlemelerin yapıldığı laboratuarlarda, gemi çekim ve bakım tesislerinde, deniz yangınları müdahale araçlarında, tankerlerde, petrol istasyonlarında, doğalgaz dağıtım ve depolama tesislerinde ve boru hatlarında kuru kimyevi tozlar kullanılmaktadır.

Kuru Kimyevi Toz İçeriği

Yangının havayla temasını keserek adeta boğan ve yanıcı etkisini zayıflatan kuru kimyevi toz içeriğinde farklı kimyasallar bulunmaktadır. Yangının türüne göre belirlenen kuru kimyevi tozların en çok kullanılanları;

 • Sodyum bi karbonat

 • Potasyum bi karbonat

 • Potasyum sülfat

 • Potasyum klorid

 • Potasyum sülfat + kalsiyum karbonat

 • Monoamonyum fosfat

 • Sodyum klorür

 • Potasyum klorür

 • Alkali boratlar

Kuru Kimyevi Tozun Zararları

Aktif bir söndürücü olan ve kimyasal başlangıçlı yangınları kontrol altına alan kuru kimyevi tozun zararları pek fazla değildir. Yangın söndürme sistemlerinin veya tüplerinin içinde belirli bir basınç altında olan kuru kimyevi tozlar, kullanılırken maske ve başlık kullanılırsa olası riskler bertaraf edilmiş olur. Her ne kadar bilinen büyük bir tehlike olmasa da söndürme ekiplerinin kendilerini güven altına almaları en iyisi olacaktır. Ne de olsa kimyasal toz başlığı altındadır ve kimyasalların insan sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir.

Kuru kimyevi tozun zararları konusunda bilinen pek bir araştırma yoktur. Söndürme etkisini korurken diğer yandan insan sağlığına çok fazla etki etmemesi gerekmektedir. Zira kullanıldığı bölgede mutlaka insan olacaktır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

 • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
 • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.