trarenfrru

Adresli Yangın Algılama Sistemlerinin Önemi

Adresli Yangın Algılama Sistemlerinin Önemi sayesinde, yangından dolayı meydana gelebilecek hasar minimum düzeyde kalabilmektedir. Günümüzde yangın felaketine karşın alınabilecek en etkili yöntemlerden birisi de adresli yangın algılama sistemi çeşitleridir.

Adresli Yangın Algılama Sistemlerinin Önemi - Lider Yangın

Sistem sayesinde, olası bir yangın durumunda, ilgili birimlere sistem tarafından otomatik haber verilmektedir. Bu sayede ilgililer, yangın çıkan alana kısa sürede ve donanımlı bir şekilde giderek yangına müdahale edebilmektedir. Adresli yangın algılama sistemlerinin önemi özellikle geniş ve büyük hacimli yangınlarda daha dikkat çekmektedir.

Adresli Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Adresli yangın algılama sistemi nedir ve kullanımına dair tüm merak edilenler için doğru yerdesiniz. Adresli yangın algılama sistemi içerisinde çok geniş hacimli bir alarm mekanizması bulunmaktadır. Sistem içerisine kayıtlı olan adres veya adreslerde meydana gelen bir yangın oluşumunda sisteme hemen uyarı gitmektedir.

Adresli Yangın Algılama Sistemi Nedir? - Lider Yangın

Özellikle siteler, havalimanları, alışveriş merkezleri veya çok yüksek katlı plaza ve binalar için tercih edilmektedir. Bu tarz büyük ve kalabalık alanlarda oluşabilecek bir yangına kısa sürede müdahale edebilmek çok önemlidir. Sisteme gelen ani uyarı sayesinde, ilgili birimler hemen yangına müdahale ederek kontrol altına alabilmektedir.

Yangın Algılama Sistemleri Ne İşe Yarar?

Yangın algılama sistemleri ne işe yarar ve çalışma prensibi ile ilgili önemli noktaları sizlerle paylaşmak isteriz. Adresli yangın algılama sistemleri kurulu olduğu alandaki ısı ve duman gibi faktörlere bağlı olarak çalışmaktadır. Bu sayede tehlike düzeyine göre dumanın ve ısınının yükselmesi ile adresli yangın algılama sistemi devreye girmektedir.

Otomatik olarak sistemin devreye girmesi bu noktada hayati bir önem taşımaktadır. Depolar, otoparklar, hastaneler ve benzeri alanlarda genellikle adresli yangın algılama sistemleri tercih edilmektedir.

Adresli yangın algılama sistemi içerisinde yangın butonu, yangın algılama paneli, ısı dedektörü, yarı cihazı, giriş ve çıkış modülü ile birlikte siren kontrol modülü yer almaktadır.

Yangın Algılama Ve Uyarı Sistemleri Neden Gereklidir?

Yangın algılama ve uyarı sistemleri neden gereklidir ve çeşitleri sayesinde büyük yangınların önüne kısa sürede geçilebilmektedir. Adresli yangın algılama sistemleri, ihbar ve karbon monoksit algılama ile kontrol sistemi olarak farklı çeşitlerdedir.

Yangın Algılama Ve Uyarı Sistemleri Neden Gereklidir? - Lider Yangın

Günümüzde pek çok alanda kullanılan yangın algılama ve uyarı sistemleri sayesinde, minimum düzeyde zarar görme hedeflenmektedir. Yangın tipi ne olursa olsun en kısa sürede müdahale etmek, yangının ilerlemesinin önüne geçmek için önemlidir.

Adresli yangın algılama sistemleri de hassas sensörler sayesinde otomatik olarak yangını ilgili birimlere iletebilmektedir. Otomatik yangın bildiren sistemler sayesinde kişiler uyarılırken, birimler de alana doğru yönlendirilebilmektedir.

Adresli yangın algılama sistemlerinin önemi özellikle bölgeye göre noktasal ve tam adres belirtebilmesidir. Bu sayede birimlerin alana ulaşması daha kolay ve hızlı olur. Ayrıca yangının çıktığı alandaki insanların, canlıların olay yerinden uzaklaştırılması da adresli yangın algılama sisteminin en önemli avantajlarından biridir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.