trarenfrru

Depo ve Dağıtım Merkezlerinde Yangın Riskleri

Depo ve dağıtım merkezleri birçok farklı malzemenin ve materyalin bulunabildiği, yangın açısından riskin yüksek olduğu yerlerdir. Bu tür yerlerde depolanan malzemenin içeriği bazen bilinemediği için yangın açısından güvenli bir değerlendirme yapmak mümkün olmamaktadır. Bu yüzden depolar ve dağıtım merkezlerinin maddi değeri yüksek malları içerdikleri düşünülerek hizmet alanına göre gerekli yangın söndürme sistemlerinin döşenmesi, tedbir alma yöntemlerinden birisidir.

Depo ve Dağıtım Merkezlerinde Yangın Riskleri - Lider Yangın

İşletmeci olarak bir deponuz veya dağıtım merkeziniz varsa (bu bir kargo deposu da olabilir), birden fazla sektöre hizmet sunuyorsanız, depolanan mallar belirli bir süre mekanınızda kalıyorsa, içeriğini bilmediğiniz malzemelere ait kutular veya konteynır söz konusu ise, o halde yangın riskini kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Başta kendi mekanınızı korumak üzere, depolanan malların güvenliğini sağlamak için yangın risklerini tüm boyutlarıyla ele almanız, gereken söndürme sistemlerini, algılama sistemleri ile birlikte bulundurmanızın önemini anlatmamıza gerek yoktur.

Bu tip hizmet veren binalar genelde geniş çaplıdır ve herhangi bir yerinde başlama ihtimali olan yangını manuel olarak fark etmenin olanağı yoktur. Yangın güvenliği ilkelerine inanmış bir personelle çalışmak önemlidir ancak otomatik söndürme sistemlerinin gerekliliğini başta işletmecinin kendisinin anlaması gerekir. Aşağıda sunduğumuz bilgileri gözden geçirerek, daha güvenli bir çalışma ve depolama ortamı yaratma konusunda fikir edinebilirsiniz.

Depolarda Yangınların Nedenleri

Depolarda yangınlara neden olan birçok faktör vardır. Bulunan malzemeler yangına neden olmaz ancak yangının hızına etki eder. En önemli nedenler, istatistiklere de bakıldığında, elektrik arızaları olmaktadır. Depolarda aydınlatmalardan güç kaynaklarına kadar tüm elektrik ünitelerinin bakımları periyodik olarak yapılmalıdır. Bu periyotlar kesinlikle kaçırılmamalıdır. Hasarlı kablo kanalları, elektrik telleri, aydınlatma armatürleri ve bileşenleri, ısıtma birimleri her defasında detaylıca incelenmelidir. Problem kaynaklarını erkenden ele alarak incelemek, hasarlı ekipmanları onarmak, olası riskleri elemine etmeye ve tehlike durumunu azaltmaya yarayacaktır.

Depolarda Yangınların Nedenleri - Lider Yangın

Depolarda dikkatsizce içilen ve savrulan sigaralar bir yana, çöpler, yanıcı ve yakıcı maddeler de yangın oluşumuna neden olur. Çöpler her zaman uygun şekilde paketlenip atılmalıdır. Bunun belirli bir prosedürü olmalı ve yangın risklerini de içermelidir. Elektrik aksamın veya çöplerin yanında yanıcı-yakıcı sıvıların depolanmamasına özen gösterilmelidir. Bu tür materyaller bu ünitelerin yanından uzaklaştırılmalı ve tehlike içermeyecek bir yerlerde saklanmalıdır.

Özellikle ülkemizde hiç önemsenmeyen sigara konusu bu tür yangınların başlıca sebeplerinden biri olmaktadır. Çalışanların sigara içebilmesi için özel bir alan ayrılmalı, o alandan dışarıya yanık halde sigara çıkarılmamalıdır. Özellikle izmaritlerin atıldığı çöplerin metal olmasına ve sönük şekilde atılmasına özen gösterilmelidir. Bazen küçük detayların önemli olduğu, ancak tehlike anında ve sonrasında anlaşılmaktadır.

Depolarda Yangın Riski Nasıl En Aza İndirilir?

Depolarda nelerin yangına neden olduğunu öğrendikten sonra, bu riskin nasıl en aza indirilebileceğine değinelim. Yangına neyin sebep olduğunu, yangından önce anlamak önemli bir aşamadır. Bunu bilmek alınacak önlemler açısından fayda sağlar. Deponuzun veya dağıtım merkezinizin, hangi tür malları depoladığını ve bunların yangın tehlike sınıfını bilmek gerekir. Yüksek tavanlı ve geniş zeminli depoların sprinkler sistemler ile korunduğu görülür. Raf içeren depolarda yandan ve tavandan sprinkler sistemler olması güven verir ve koruyuculuğu arttırır.

Depolarda Yangın Riski Nasıl En Aza İndirilir? - Lider Yangın

Gelişmiş algılama birimlerine sahip oldukları için siz yokken bile güvenliği sağlar. Üstelik gece görevlilerinin bu konuda ne kadar dikkatli olsa da günümüzde birçok yangını daha başlamadan bitiren yangın algılama ve ihbar sistemlerinin harekete geçirdiği otomatik yangın söndürme sistemleridir. Yangın söndürücülerin doğru ve yeterli şekilde yerleştirilmesi ise yangın firmalarındaki uzmanların teknik olarak belirleyeceği bir konudur.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.