trarenfrru

Yangın Makarası Nasıl Kullanılmalı?

Çoğu insanın bir işyeri yangını yaşaması pek olası görünmese de, bazen yaşanan felaketler, önceden tedbir alınması gerektiğini çok açık şekilde kanıtlamaktadır. Bazı yüksek riskli senaryolarda yangınlar meydana gelir ve müdahale etmeyi seçenlerin yangından korunma ekipmanını nasıl doğru kullanacaklarını bilmeleri gerekir. Çalışanlar için uygun eğitimle birlikte yangın hortumu makaralarının düzenli olarak test edilmesi, bir binada yangın riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Yangın Makarası Nasıl Kullanılmalı? - Lider Yangın

Bir yangın hortumu, kağıt, kumaş, ahşap, plastik ve kauçuk gibi malzemelerin körüklediği küçük A Sınıfı yangınlarla mücadele etmek için etkili bir araçtır. Erişilebilir bir hortum makarası alevi kontrol altına almaya ve hasarı en aza indirmeye yardımcı olabileceğinden, yangın çıktığında ilk savunma hattı olarak kullanılmalıdır.

Yangın hortumunun sadece geçici bir çözüm olarak kullanılması gerektiğini akılda tutmak önemlidir. Yangın büyürse veya kolayca kontrol altına alınamıyorsa, alanın derhal boşaltılması gerekir. Yangını söndürmek için sadece eğitimli kişiler hortum makarasını kullanmaya çalışmalıdır.

Yangın hortumu makaralarının ve diğer yangından korunma ekipmanlarının kullanımına ilişkin uygun eğitim ve öğretim, çalışanlarınızı korumak ve olası zararları en aza indirmek için çok önemlidir. Yangın güvenlik ekipmanı sadece uygunluk için bir gereklilik değildir; işyerinde riski azaltmak için çok önemli bir araçtır. Yangın ekipmanları üzerinde düzenli testler yaparak ve çalışanlara gerekli eğitimleri vererek, binanızın güvenlik ekipmanlarının acil bir durumda hazır ve etkin olmasını sağlayabilirsiniz.

TSE Standartlarında Yangın Hortumu Makaraları

TSE standartlarında yangın hortumu makaraları yüksek dayanıklılık kabiliyeti ile aşırı ısılarda bile zarar görmemektedir. Acil durumlarda kullanılabilir olmasının yanında uzun ömürlü olması da yeniden maliyet oluşturmasını önlemektedir. Bir yangın hortumunu acil durumda kullanmaya başlamadan önce etraftaki herkesi mutlaka uyarmalısınız. Binadaki alarm sistemini çalıştırarak erişemediğiniz katlardaki insanların da haberdar olmasınız sağlamalısınız. Elbette bu ekipmanı kullanacaksanız öncende bir eğitiminiz mutlaka olmalıdır. Aksi durumda kendinizi alevlerin içinde boşa çabalarken bulabilir ve kendi hayatınızı tehlikeye atabilirsiniz.

TSE Standartlarında Yangın Hortumu Makaraları - Lider Yangın

Yangın makarasını kullanırken alevlerden güvenli bir seviyede uzakta olduğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıca bina içinde en yakın çıkışın da nerede olduğunu kafanızda canlandırmalı ve acil bir durumda mutlaka o çıkışı kullanmalısınız. Acil durum başladığında hortumun alevlerin güvenli mesafesine kadar yakınına kadar gelmesini sağlayın. Suyun akabilmesi için vanayı açarak müdahaleyi başlatın.

Her zaman güvenli bir mesafede olmaya dikkat edin. Alevlerin hareket etme ihtimaline karşın siz de hareket etme kabiliyetinizi kullanarak uzaklaşın. Alevler kontrolden çıktıysa, bu müdahalenin kısıtlı bir eylem olduğunu aklınızdan çıkarmadan çıkışa doğru yönelmelisiniz.

Yangın Dolabı Makarası Bakımı

Yangın dolabı makarasının bakımı, acil bir yangın durumunda düzgün çalışmasını sağlamak için önemlidir. Her şeyin iyi durumda olduğundan ve hiçbir şeyin eksik olmadığından emin olmak için kabini ve içindekileri düzenli olarak kontrol edin. Zamanla birikmiş olabilecek kir veya birikintileri temizlemek için hortum, ağızlık ve duvar destekleri dahil olmak üzere kabini ve içindekileri temizleyin.

Yangın Dolabı Makarası Bakımı - Lider Yangın

 Düzgün çalıştıklarından emin olmak için yangın dolabı makarasını ve bileşenlerini test edin. Bu, hortumun ve nozülün içinden su akıtılarak ve herhangi bir sızıntı veya başka sorun olup olmadığı kontrol edilerek yapılabilir. Test sırasında herhangi bir hasar veya arıza bulunursa, yangın dolabı makarasının acil bir durumda kullanıma hazır olmasını sağlamak için derhal onarım yapılmalıdır. Hortum veya diğer bileşenler tamir edilemeyecek şekilde hasar görmüşse, yangın dolabı makarasının iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak için bunlar değiştirilmelidir.

Yangın dolabı makaranızın bakımlı ve acil bir durumda kullanıma hazır olduğundan emin olmak için tüm incelemelerin, testlerin, onarımların ve değiştirmelerin kayıtlarını tutun. Bu adımları izleyerek, yangın dolabı makaranızın iyi durumda ve bir yangın durumunda kullanıma hazır olmasını sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.