trarenfrru

Yangın Söndürücü Kalıntısının Temizlenmesi

Portatif ya da otomatik sistemli yangın söndürücülerin yangın anında kimyasal içeriğini püskürtmesi ile yangını hızlıca ve etkili şekilde kontrol altına aldığı görülür. Ancak yangından sonra bazı kimyasalların kalıntıları olabilmektedir. Bu kalıntıların söndürülen veya korunan malzemelere zarar vermeden temizlenmesi gerekir. Bunun için profesyonel yangın firmalarından danışmanlık almak yararlı olacaktır.

Yangın Söndürücü Kalıntısının Temizlenmesi - Lider Yangın

Yangına müdahale önemli bir konudur. Otomatik sisteminiz yoksa portatif yangın söndürücüleri nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz. Örneğin işyerinizde, ofisinizde veya evinizde CO2 yangın söndürme tüpü yer alıyor ve ufak çaplı bir tutuşma meydana geldi. Bu yangın tüpünü nasıl etkili şekilde kullanacağınızı bilmeniz lazım. Kullandıktan ve yangını başlamadan söndürdükten sonra ise rahatlarsınız. Ancak yangında ki söndürme ajanlarının bıraktığı kalıntıları da hemen temizlemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Ticari faaliyet yürüttüğünüz bir işletmeniz varsa ve ufak çaplı bir yangın atlattıysanız, söndürdüyseniz, temizliğini yapıp hızlı şekilde faaliyetlerinize geri dönebilirsiniz. Kullanılan yangın söndürücünün türüne göre birkaç temizleme modeli önereceğiz. İşletmenizi veya binanızı hızlı şekilde temizleyip günlük rutininize dönebilmenize yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Kuru Kimyasal Yangın Söndürücü Kalıntısı

Kuru kimyasal yangın söndürme sistemlerinde bulunan söndürme ajanlarının içeriğinde sodyum bikarbonat, potasyum bikarbonat ve monoamonyum fosfat maddeleri yer almaktadır. Aşındırıcı toz bırakan bu kimyasalların metal yüzeylere temas etmesi durumunda hemen temizlenmesi önerilir. Kalıntıların zaman geçirmeden temizlenmesi, hassas malzemelerin niteliğini kaybetmemesi bakımından önemlidir.

Kuru Kimyasal Yangın Söndürücü Kalıntısı - Lider Yangın

Yangından sonra yapılan temizlikte, malzemelerin üzerinde kalan gevşek kalıntılar süpürülür. Fazla yapışmış kalıntılar ise sıcak su ve % 50 seyreltilmiş izopropil alkol ile çıkarılır. Önce kalıntının üzerinde birkaç dakika kalacak şekilde bahsedilen çözeltiyi uygulayın ve gevşemesi için zaman tanıyın. Ardından nemli bir bezle temizlemelisiniz. Böylece yapıştığını zannettiğiniz kalıntı çıkacaktır. Çözelti uygulaması yapmazsanız, hem malzemenin yüzeyini tahriş edebilir hem de kalıntıyı tamamen çıkaramazsınız.

Sirkeyi sıcak suyla karıştırıp kalıntıya uygulayabilirsiniz. Sirke de gevşetici etkisi ile yardımcı olan bir maddedir. Yine nemli bir bezle sildiğinizde yapışan kalıntının çıktığını göreceksiniz. En sonunda silinen malzemeye zarar vermezse sıcak su ve sabun ile son uygulamayı yapıp, normale dönüşten önceki son adımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Islak Kimyasal Yangın Söndürücü Kalıntısı

Özellikle davlumbaz söndürme sistemleri ve mutfaklarda kullanılan ıslak kimyasal yangın söndürücüler, potasyum asetat bazlı, düşük ph değerine sahip K sınıfı ajanlar içerir. Pişirme yüzeylerini soğutmak için en ideal seçenektir. Ayrıca pişirme yağı ile gres yağı üzerinde de etkili bir söndürücü-soğutucu etki yarattığından ötürü, ıslak kimyasal içerikler kullanılır. Elbette bu kullanımın ardından söndürülen yüzey üzerinde ince bir sis tabakası oluşmaktadır. Bu tabakayı temizlediğinizde günlük işleyişinize devam edebilirsiniz.

Islak Kimyasal Yangın Söndürücü Kalıntısı - Lider Yangın

Öncelikle yangın söndürme işleminde tüm pişirme aletleri kapatılır, elektrik ve gaz kesilir. Temizlikte de aynı şekilde pişirme özelliği pasif hale getirilmelidir. Yangından kaynaklı ısı artışının da geçmesini bekleyerek, soğuması için zaman tanıyın. Temizlikten önce eldiven takmayı unutmayın. Köpüklü kalıntıları sıcak su ve sünger ile temizleyebilirsiniz. Islak kimyasal maddelerin temas ettiği tüm yüzeyleri nihayetinde duru su ile silin ve tamamen kurumasını bekleyin. Kesinlikle tamamen kurumadan enerji vermeyin.

Bu iki tür dışında piyasada temiz ajan söndürücülerin yer aldığı sistemler de mevcuttur. İletken olmayan bu maddeler, ozon tabakasına zarar vermemesi ile bilinir. Elektronik ve bilgisayar aksamı için kullanılabilir. A,B ve C sınıfı yangınlara karşı etkili olduğu bilinmektedir. Atmosfere zararsız nitelikte dağılım özelliğine sahip olduğu için de geride kalıntı bırakmadan temiz bir söndürme sağlar. Hassas materyaller için temizlemede oluşabilecek problemlerin önlenmesi adına en iyi seçenektir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.