trarenfrru

Yangın Güvenliği Planı Nasıl Oluşturulur?

Yangın güvenliği planı oluşturmak, risk anında hayat kurtarıcı önlemlerin alınmasına olanak sağlar. Gerek ticari işletme olsun gerekse konutlarınızda olsun, yangın ile ilgili planınız olması ve bunu gerçekleşmeden önce pratik etmeniz müthiş önemlidir. Apartman dairesinde de olsa yangın için gerekli önlemlerin alınmış olması gerekir. Bazı ofislerin ara katlarda olması, bazı depoların insanların konut olarak kullandığı binaların altında veya bodrum katında yer alması, mağaza ve alışveriş için kullanılan dükkanların apartmanların en altında açılması, yangın güvenliği ile ilgili kendine özgü planların yapılması için en önemli nedenlerdir.

Yangın Güvenliği Planı Nasıl Oluşturulur? - Lider Yangın

Yangında en fazla zarar veren durumlar duman, sıcaklık, patlama ve zehirli gazlardır. Yangın güvenlik planını oluştururken bunlara dikkat etmelisiniz. İnsanların tahliyesi için gerekli alanların inşası, bu alanların boş olması ve panik anında kaçmayı engellememesi gibi koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Yangından kaynaklı ısı artmadan önce tahliyenin gerçekleştirilmesi, öncesinde pratik edilmesi ile birebir ilişkilidir. Binada çalışan veya ikamet eden herkesin nasıl kaçılacağı, nerden çıkılacağı ve nelere dikkat edileceği konusunda eğitim alması bina yöneticilerinin sorumluluğundadır.

Günümüzde yaşamı tehdit eden unsurlardan ikisi olan yangın ve acil durumlar için yangın güvenliği ve ilkyardım eğitimleri alınması hayati derecede önemlidir. Özellikle yangına ilk müdahale, can kurtarıcı kaçışlar gibi detaylar dikkate değerdir.

Yangın Güvenlik Planı Nedir?

Yangın güvenlik planı, acil durumlar için binadan kaçışı ve kaçarken sağlıklı kalmayı içerir. Profesyoneller yerine amatörlerin uyabileceği, binadan sağlıklı kaçışın nasıl yapılacağı ile ilgili detayların yer aldığı yangın güvenlik planları, her bina için ayrı şekilde hazırlanmalıdır. Bu açıdan bakıldığında binanın kullanım amacına, işletmede yer alan maddelere ve diğer etkenlere bağlı olarak güvenlik planları oluşturulmaktadır.

Yangın Güvenlik Planı Nedir? - Lider Yangın

Yangın güvenliğinden binada yaşayanlara düşen şey ise kaçış planına hakim olmak, herkesin nasıl kaçacağı ile ilgili deneyime sahip olmak ve elbette yangın söndürücülerin yerlerini bilmektir. Bazı durumlarda mahsur kalmamak için veya yeni başlayan bir yangına müdahale etmek için yangın söndürücülerin yerini ve nasıl kullanılacağını bilmek de hayati derecede önemlidir. Yangın söndürücülerin nasıl kullanılacağının bilinmesi düzenli olarak uygulama yapılmasına bağlıdır.

Günümüzde ne yazık ki toplu konutlarda oturanlar veya kalabalık hastane, fabrika, şantiye gibi yerlerde çalışanlar, müdahale yöntemlerini bilmemekte, yangın söndürücülerine kilidini açarak hızlı şekilde püskürtme konusunda yetersiz kalmaktadırlar. Genelde bunun en önemli sebebi yeteri kadar pratik yapılmamasıdır. Uygulama yapılması genelde maliyetli olarak kabul edilmekte, kullanılacak söndürme ajanlarının pahalı olduğu düşünülmektedir. Bunun için ayrı bir bütçe ayrılması yangın anında insanların can sağlığını koruması için öncelikli olarak düşünülmelidir.

Planınızda Neler Olmalı?

Hem işyerleri hem de konutlar için yangın anında yapılması gerekenler ile ilgili bir planınız olması gerekir. Konutlarda ailenizi bilgilendirmeniz önemlidir. İşyerlerinde ise çalışanların iş güvenliği uzmanı ve işletme sahibi tarafından eğitimden geçirilmesi gerekir. Peki bu planda neler olmalı?

Yangın Planınızda Neler Olmalı? - Lider Yangın

Öncelikle işyeri mutfağı veya evinizdeki ocakta takip edemeyeceğiniz şekilde pişirim yapmayın. Eğer evde olmayacaksanız ocağın üzerinde açık vaziyette hiçbir şey bırakmayın. Ailenizdekilerin veya işyerinizdekilerin portatif yangın söndürücülerin yerini bildiğinden emin olun. Bu söndürücülerin elbette periyodik bakımlarının yapılmış olmasının öneminden bahsetmeye gerek yok.

Kaçış planınızda yer alan kaçış yolunu düzenli aralıklarla pratik edin. Deprem için yapılan tatbikatların benzerini yangın için de yapın. Yangın merdivenine ulaşana kadar kaç kapı yer aldığını herkes bilmelidir. Kapıların açılış yönünü bilmeli, panik anında zaman kaybetmemek için tüm detaylara dikkat edilmelidir. Çok katlı binalarda asansör yerine yangın merdivenlerinin kullanılması gerektiği önemle vurgulanmalıdır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.