trarenfrru

En Temiz Yangın Söndürme Maddesi Nedir?

En Temiz Yangın Söndürme Maddesi Nedir? - Lider Yangın

En Temiz Yangın Söndürme Maddesi Nedir sorusu sıklıkla gündeme gelen sorular arasındadır. En temiz yangın söndürme maddesi genel olarak sudur.

Su aynı zamanda ateşi söndüren maddeler arasında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Su A tipi yangın durumlarında kullanılır. Ek olarak kum yanıcı maddelerin oksijenle ilişkisini kesmek için kullanılır.

Yangın türleri arasında karbondioksit gazı yağ maddenin üzerini kaplar. Bu sayede yanan maddenin oksijenle teması kesilir.

Kum gibi hemen hemen aynı işlevle yangını söndüren karbondioksit gazı kum ile yangın söndürme işlemine göre daha hızlı etki eder.

Kuru kimyevi tozlar yangın çeşitlerinde sıklıkla kullanılır. Kimyasal tozların türüne göre yangın türlerinde rahatlıkla kullanılır.

Aynı şekilde köpük de yangın söndürme maddelerinden biridir. Köpük yanan yüzeyi tamamen kaplayarak hava ile teması keser ve yangının büyümesi ve şiddetlenmesi önlenir. Yangın böylece hızlı şekilde söndürülür.

En temiz yangın söndürme maddesi nedir sorusuna cevap olarak akılları genellikle su gelse de yangının türüne göre kullanılacak her türlü madde büyük bir öneme sahiptir. Burada önemli olan yangının biraz önce tehlikesiz şekilde söndürülmesidir.

Yangın Anında Yapılması Gerekenler

Yangın Anında Yapılması Gerekenler - Lider Yangın

Yangın anında yapılması gerekenler hususunda dikkat edilmesi gereken pek çok durum vardır. Bunlar yangın esnasında can ve mal kaybını önlemek amacıyla büyük öneme sahiptir. Yangını fark eden kişinin telaşa kapılmadan yangın ihbar düğmesine basıp diğer kişileri haberdar etmesi ve en hızlı şekilde çıkışa doğru yönelmesi gerekir.

Yangın yeni başlamışsa ve çıkış yolu açıksa kişi kendisiyle beraber diğer insanları da çıkışa yönlendirmesi gerekir. Soğukkanlı olmak ve yangını en doğru şekilde müdahale etmek gerekir.

Yangının büyümesi ve tehlikeli boyutlara ulaşması ciddi zararlara yol açar. Bu nedenle olabildiğince hızlı şekilde yetkili kişileri haberdar etmek gerekir. Yetkili kişilere yangın konusunda bilgilendirmek, içeride olan kişilerin tahminen sayısını bildirmek, yangını tetikleyecek maddelerin olup olmadığını söylemek oldukça önemlidir.

Yetkili kişiler olaya müdahale ederken çevrede bulunan diğer insanların sakinleştirilmesi oldukça önemlidir. Yetkili kişiler olaya müdahale edinceye kadar yangın olabildiğince kontrol altına alınması ve bunun için gerekli olan bütün ekipmanların doğru şekilde kullanılması gerekir.

Yangın kapalı bir alanda ise yangının yayılmasını önlemek amacıyla kapıların kapalı tutulması gerekir. Aynı şekilde pencerelerden uzak durmak ve pencerelerin kapalı olduğundan emin olmak gerekir.

Yangın Öncesi Eğitim - Lider Yangın

Dumandan olabildiğince az etkilenmek için yere yakın şekilde eğilerek hareket etmek gerekir. Aynı şekilde ağız ve burun ıslak bir bez yardımıyla kapatılarak temiz nefes alınmaya çalışılması gerekir.

Duman ve yanık kokusu başka bir taraftan geliyorsa hiçbir şekilde kapılarla temas edilmemesi gerekir. Yangın tehlikeli bir hal almış ve kıyafetleri sıçramışsa mümkün olduğunca kişinin yere yatıp yuvarlanarak ya da bir battaniye ile kendini örterek alevlerden korunmaya çalışması gerekir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.