trarenfrru

Standart Dışı Yapılan Yangın Merdivenlerinde Yaşanacak Sorunlar

Ülkemizde ne yazık ki binaların yangından korunmasına yönelik alınması gereken önlemler tam olarak uygulanmamaktadır. Özellikle yönetmelik dışında, yönetmelik hükümlerine aykırı şekilde standart dışı yapılan yangın merdivenlerinin olumsuz sonuçlara yol açtığı görülmektedir. Mevzuata uygun yapılmayan yangın merdivenlerinin ileride nasıl problemler yaratacağı konusunda hemen herkesin aynı görüşleri paylaştığı söylenebilir.

Standart Dışı Yapılan Yangın Merdivenlerinde Yaşanacak Sorunlar - Lider Yangın

Standartların dışında malzemeler kullanılarak, gerekli güçlendirme çalışmalarının yapılmadığı yangın merdivenlerinin montajında da hata yapıldığı takdirde doğuracağı olumsuz sonuçlar hayati riskleri de içermektedir. Sosyal medyada standart dışı yapılan yangın merdivenlerinin yarattığı sonuçlar herkesin malumudur. Yangın anındaki panik kaçışlarında hiç kimse merdivenlerin güvenli olup olmadığını düşünmez. Orada önemli olan hayatta kalmak için uzaklaşmaktır. İşte o panik anında yangın merdivenlerinin beklenen işlevini yerine getirememesi, sonuçlarını düşünmek istemeyeceğimiz hadiselere yol açacağı muhakkaktır.

Yangın merdivenlerinin binalara monte edilmesindeki asıl amaç tehlikeli durumlarda insanların tahliye edilebilmesini sağlamaktır. Bu tehlikeli durumlardan en fazla karşılaşılan yangın olduğu için yangın merdivenlerinin hem yüksek ısıya dayanıklı olması hem de insanları sağlıklı şekilde tahliye edecek dayanıklılıkta olması gerekir. Aksi takdirde tahliye edilemeyen insanların hayati riski söz konusu olabilir. Gerek imalatçı firmalar, gerek montajı gerçekleştiren firmalar, gerekse denetim ekiplerinin bu konuda yasalara ve standartlara uygun hareket etmesi önemlidir.

Yangın Merdiveni Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Esas amacı yangın durumunda tehlikeyi azaltmak için insanların tahliye edilmesini sağlamak olan yangın merdivenleri, son dönemlerde kapalı alanlarla ilgili yapılan yasal düzenlemeler sonucunda farklı amaçlarla da kullanılabilmektedir. Normalde yangından kaçış merdiveni olarak tasarlanan ve bu amaçla monte edilen yangın merdivenlerinin sigara içme konusunda bir kaçış noktası olduğu görülmektedir. Normalde sadece yangın anında kullanılmak üzere tasarlanan merdivenlerin daha sıklıkla kullanılmaya başlaması, yangın merdiveni firmalarının yeni kullanım amacına uygun hareket ederek daha sağlam yapılar geliştirmesine yol açmalıdır.

Yangın Merdiveni Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli? - Lider Yangın

İşte bu durumda standart dışı yapılan ve montajında dikkat edilmeyen yangın merdivenlerinin insanların hayatını tehlikeye atabileceği düşünülmektedir. Kalabalık bir grubun molalarda yangın merdivenlerinde bulunması, sigara içmesi veya sohbet etmesi standartlara uygun olmayan merdivenlerin bina montaj yerinden sökülebilmesine veya zarar görmesine neden olabilir. Bu şekilde hasar görmesi dayanıklılık direncinin azalmasına ve işlevini yerine getirememesine yol açar.

Yangın merdivenleri ile ilgili yaşanan en büyük problemlerden biri de binanın dışından monte edilen yangın merdivenlerinin montajında dikkat edilmediği zamanlarda çökmeye yaşanabilmesi veya binadan ayrılıp devrilmesidir. Sadece bir bölümünün zarar görmesi, binadan ayrılması bile yangın anında çok büyük felaketlere yol açabilir. Bu yüzden ısrarla belirtmek gerekir ki yangın merdivenlerinin belirtilen standartlara uygun olarak yapılması ve monte edilmesi gerekir.

İnsanların Yangından Kurtulmasında Yangın Merdivenlerinin Rolü

Yangın merdivenleri aslında insanların binadan çıkması için bir araçtır. Gerekli olduğu zamanda % 100 performansla çalışması gereken bir araç. Yapıldığı malzeme, montajında kullanılan vidalar ve vidalama yöntemi, sahip olduğu standartlar gibi etmenler insanların yangından kurtulmasında yangın merdivenlerinin oynayacağı rolü belirlemektedir.

İnsanların Yangından Kurtulmasında Yangın Merdivenlerinin Rolü - Lider Yangın

Standart dışı yapılmış ve denetimlerde gözden kaçmış yapılar, zamanla hasar görecek ve görevini yerine getiremeyecektir. Periyodik bakımlarının bu nedenle ihmal edilmemesi gerekir. Bu kontrollerde daha önce aksatılmış bölümlerinin telafi edilmesine imkan tanınır. Tüm yangın söndürme sistemlerinde olduğu gibi yangın merdivenlerinde de düzenli bakımlar önem arz eder.

Yangın merdiveni imalatı ve montajı konusunda yılların deneyimine sahip olan firmamız, kapsama alanımızdaki yüzlerce binanın yangın merdivenine sahip olmasını sağlamıştır. Üretilen ve montajı yapılan merdivenlerin ilk günkü dayanıklılığı ile hizmetini sürdürüyor olması gurur vericidir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.