trarenfrru

Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri Genel Bakış

Temiz gazlı söndürme sistemleri, hassas mekanların korunmasında kullanılan ve temizliği olmayan gazlı müdahale sistemidir. Bu yönden birçok avantaj sağlarken, önemli bölgelerin yıpranmamasına katkıda bulunur. Diğer yandan iletkenlik özelliğinin olmaması, müdahalede özellikle elektriksel alanlarda insanların ve personelin akıma kapılmasını önler. Yangında yükselen ısıyı düşürme özelliğine sahiptir. Bir cismin yanması için gerekli olan sıcaklık değerini aşağıya doğru çeker ve böylece tutuşan cisimler sönmekle birlikte, yeni maddelerin ısınarak alev almasının da önüne geçer. Her şekilde verimli bir söndürme sağladığı için birçok sektörün hedefindedir.

Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri Genel Bakış - Lider Yangın

Temiz gazlar ozon tabakasında da zarar vermediği için Avrupa Yangınla Mücadele Kuruluşlarının tamamı tarafından desteklenmektedir. Çevre örgütlerinin de desteklediği bu tür söndürücüler, zaten yangın esnasında ortaya çıkan zehirli gazların ve dumanın kirlettiği çevreye, az olsa kirletmeme özelliği ile destek olur. Daha başarılı sonuçlar için ise kesinlikle yangın algılama ve ihbar sistemleri ile birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir.

Temiz Gazlı Söndürme Sistemlerinde Hangi Söndürücüler Kullanılır?

Peki, atmosfere ve canlılara zarar vermeyen temiz gazlı söndürme sistemlerinde hangi söndürücüler kullanılır? Bu konuda en yaygın olarak kullanılan iki gaz adı piyasa adlarıyla NOVEC 1230 ve FM200 gazlarıdır. Kimyasal formülleri farklı olsa da yangın firmalarının yer aldığı platformlarda bu iki ürün adıyla kullanılır ve satılır. Müşteriler de ihtiyaçları hasıl olduğunda bu iki maddenin adını söyleyerek, temiz gazlı söndürme sistemlerine sahip olurlar. Sıvı halde de gaz halinde de depolanabildiği için avantajlı söndürme sistemleridir. Yer kaplamaması için karıştırıcı ve dönüştürücülerle birlikte önemli fayda sağlar. Çok hızlı şekilde çalışan bu ekipmanlar, yangın anında devreye girerek gerekli gazın teminini sağlar.

Temiz Gazlı Söndürme Sistemlerinde Hangi Söndürücüler Kullanılır? - Lider Yangın

Kullanılan gazın türüne göre yanma için gerekli olan unsurlardan bir veya birkaçını ortadan kaldıran temiz gazlı söndürme sistemleri, genelde mevcut ısıyı düşürme ortak özelliğine de sahiptir. Yanan maddenin üzerini kaplama, battaniye gibi örterek havasız bırakma gibi çalışma prensiplerine sahiptirler. Her halükarda yanan cismin oksijen ile bağını kestiği için cisim yavaş yavaş eski moduna girecektir.

Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri Fiyatı

Birçok sektör tarafından aranan temiz gazlı söndürme sistemleri fiyatı ne kadardır bakacak olursak; diğer söndürme sistemleri ile arasında çok fazla fark olmadığını görebilirsiniz. Ödeme seçenekleri konusunda elbette firmalar yardımcı olmaktadır. Fiyat farklılığına sebep olan etkenler ise kullanılacak boru ve malzemelerin miktarı, mevcut bulundurulacak gazın seviyesi ve korunacak alanın büyüklüğüdür. Küçük ebatlı işyerleri ile büyük fabrikalar arasında fiyat farkı olması doğal karşılanmalıdır.

Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri Fiyatı - Lider Yangın

Günümüzde değişen piyasa koşullarına en iyi uyum sağlayan ve müşteri memnuniyeti sağlayan firmalar, temiz gazlı söndürme sistemleri alımı konusunda tercih edilmektedir. Bu firmaların büyük bir çoğunluğu çalıştıkları malzemelerin zarar görmemesini istemektedir. Herhangi bir yangının yaratacağı yıkım zaten yeterli zararı vermektedir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.