trarenfrru

Hangi Yangınlarda Hangi Söndürücü Kullanılır?

Yangınlar kendi arasında çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Çeşitli maddelerden çıkabilecek yangınlar kendi arasında çeşitlilik gösterip her yangın türü de yine belirli söndürücüler ile birlikte etkisiz hale getirilebilir. Peki hangi yangınlarda hangi söndürücü kullanılır? Hangi yangın sınıfında ne gibi yangın söndürme sistemleri kullanılarak yangınlar etkisiz hale getirilebilir?

Hangi Yangınlarda Hangi Söndürücü Kullanılır? - Lider Yangın

Yangın sınıfları A sınıfından F sınıfına kadar olup çeşitli maddelerin yanmasından kaynaklı meydana gelen yangın türleri özelliğini de göstermektedir. Buna göre özellikle de kişilerin ne gibi söndürme yöntemlerini ele alacağı konusunda da bilgi sahibi olmalarında faydalar vardır. Bu noktada yangın eğitimleri fazlasıyla önem taşımaktadır.

Yangın eğitimleri kapsamında da görülmekte olan yangın sınıflarına karşı ne gibi söndürücülerin ele alınacağını yazımız kapsamında derledik. Yazımızın devamında yangın sınıflarının neler olduğuna, ne gibi maddelerin yanmasıyla birlikte oluşan yangınların hangi sınıf özelliğini taşıdığına ve bu yangın sınıflarının hangi yöntemler kullanılarak söndürülmesi gerektiğine rastlayabilirsiniz.

Sulu ve Kuru Yangın Söndürme Yöntemleri

Yangın söndürme yöntemleri olarak çeşitli yangın söndürme sistemleri ele alınabilir. Sulu sistemler, gazlı söndürme sistemleri, karbondioksitli söndürme sistemleri, sprinkler sistemler, kuru kimyevi toz söndürme sistemleri ve daha birçok söndürme sistemi bu kapsamda örnek verilebilir.

Yangın Çeşitleri ve Söndürme Yöntemleri - Lider Yangın

Ancak her bir yangın türü farklı söndürme sistemi kullanılarak etkisiz hale getirilmektedir. Buna göre özellikle de suyun bazı yangınlarda kullanılmaması gerektiğini de unutmamak gerekiyor. Yangın sınıfları noktasında A sınıfı yangınlar, B sınıfı yangınlar, C sınıfı yangınlar, D sınıfı yangınlar, E sınıfı yangınlar ve F sınıfı yangınlardan bahsedebiliriz.

A sınıfı yangınlar katı malzemelerin yanmasından dolayı meydana gelen yangınlardır. B sınıfı yangınlar sıvı malzemelerin, C sınıfı yangınlar ise gaz maddelerin yanmasından dolayı oluşan yangın türleridir. D sınıfı yangınlar ise metal maddelerin yanmasından meydana gelirken E sınıfı yangınlar elektrik malzemelerinin oluşturduğu yangınlardır. F sınıfı yangınlar ise daha çok mutfak ve restoranlarda meydana gelen kızarmış, yanmış yağlardan oluşan yangın türüdür.

Yangın Çeşitleri ve Söndürme Yöntemleri

Yangın türlerini A sınıfında F sınıfına kadar ele aldık. Şimdi ise bu yangın çeşitleri ve söndürme yöntemleri noktasındaki ayrıntılara değineceğiz. 

A sınıfı yangın tiplerinde katı malzemelerin yandığı bilinmektedir. Buna göre A sınıfı yangın tipinin söndürülmesi için sulu sistemler kullanılabilir. B sınıfı yangınlar ise sıvı yanıcı malzemelerden meydana gelen yangınlar olup bu yangınlarda mutlaka su kullanılmamalıdır. Suyun aksine köpüklü söndürme sistemleriyle birlikte kuru kimyevi toz sistemlerinin kullanılması bu yangın tipinin çok daha kolay biçimde söndürülmesini de sağlamaktadır. C sınıfı yangınlar yanıcı gaz malzemelerin yanmasıyla oluşan yangın türüdür. Bu tür yangınların da söndürülmesi için yine kuru kimyevi toz söndürme sistemlerine başvurulması gerekmektedir.

Yangın Sınıfları Kapsamı - Lider Yangın

E sınıfı yangınlar, elektrik tesisatlarından ya da elektrik ürünlerinden meydana gelen yangınlar olup kesinlikle suyla söndürülmemesi gereken yangınlardır. Kuru kimyevi toz ve karbondioksit söndürme sistemlerinin kullanılmasıyla E sınıfı yangınlar etkisiz hale getirilebilir. F sınıfı yangınlar ise restoran ve mutfak bölümlerinde yanmış yağlardan meydana gelen yangın türüdür. Bu yangınların söndürülmesi için de sulu kimyasal sistemler ya da toz söndürücü sistemlerin kullanılması son derece önemlidir.

Yangın Sınıfları Kapsamı

Yangın sınıfları kapsamında ele alınan bu yangın türlerinin ne gibi söndürme sistemleri tarafından söndürüleceğiyle alakalı olarak bilgilere yer verdik. Yangın sınıfları belirttiğimiz üzere çeşitli malzemelerin ortaya çıkardığı yangınlar olup çeşitli felaketlere de yol açabilen yangın türleridir. Her bir yangına ait söndürme sisteminin doğru kullanılmasıyla birlikte yangınlar etkisiz hale getirilebilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.