trarenfrru

Yangın Güvenliği Eğitimi Neden Önemlidir?

Yangın güvenliği eğitimi günümüzde her bireyin alması gereken ve uzmanlaşmasa da temel pratiklerini kavraması gereken eğitimlerin başında gelir. Ancak yapılan araştırmalarda gerek yangın söndürücülerin kullanılması, gerek ilk yardım yapılması, gerekse tahliye çalışmalarına destek olunması bakımından genel olarak eğitimin alınmadığını görüyoruz. Oysa herhangi bir yangın riskinde eğitimli olmak başta kendi can sağlığımız olmak üzere mal kaybı ihtimalini de en aza indirir. Diğer insanların kurtarılması amacıyla tahliye çalışmaları yapılırken, söndürme çalışmaları binayı ve binadan çıkmaya çalışanları korumaya yöneliktir.

Yangın Güvenliği Eğitimi Neden Önemlidir? - Lider Yangın

Yangın güvenliği yılda bir kez yapılan tatbikatlar ile öğrenilemez. Bu tatbikatlarda mevcut söndürme sistemlerini kullanan kişi sayısı çok azdır. Kalabalık gruplar daha çok işin tahliye kısmına aktif olarak katılmaktadır. Elbette binadan kendinizi en hızlı ve sağlıklı olacak şekilde dışarı atmak da önemlidir ancak belki de yaşadığınız binayı, dairelerinizi ve eşyalarınızı kurtarabilecek donanıma sahip olmak da önem arz edecektir. Birçok açıdan faydası bulunan bu eğitimleri yangın firmalarındaki uzmanlardan alabilirsiniz.

Ülkemizde her yıl birçok yerde farklı nedenlerle yangınlar çıkmakta, bazılarına daha başlangıçta müdahale edilebilecekken, bazen söndürücü eksikliği veya yetersizliği bazense kullanacak kişi olmadığı için yangınlar büyümekte, daha fazla hasara ve zarara yol açmaktadır.

Yangın Güvenliği Eğitimi Ne İşe Yarar?

Yangın güvenliği eğitimi, her yaştan insanın alması gereken eğitimlerden biri olduğu için, başta kendi can güvenliğinizi sağlamak, ailenizi ve sevdiklerinizi korumak, yaşam alanınızı yangından uzak tutmak, yatırımlarınızı yangın riskinden uzaklaştırmak adına çok işe yarayan eğitim türleri arasındadır. Bunu profesyonel kişilerde alarak güvenlik seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Yangın Güvenliği Eğitimi Ne İşe Yarar? - Lider Yangın

Başlayan ve ilk aşamada manuel müdahale ile etkisini kaybedebilecek alevlenmelerde, eğitimli kişilerin yer alması, yangın tüpü kullanmaları veya el ile başlatılabilecek kapsamlı sistemleri başlatmaları, hayat kurtarır. Bu eğitimleri alan kişilerin, yangın söndürücüleri kullanmayı bildikleri için daha etkili oldukları görülür. Yangın tüplerini amatör şekilde açmaya çalışan kişilerin sınırlı miktardaki söndürücüyü boşa sıkması muhtemeldir. Oysa elinizdeki kaynakları ve ekipmanları en etkili ve seri şekilde kullanmak yangına müdahalenin altın kurallarından birisidir.

Birçok yönden işe yarayan yangın eğitimlerinde uygulamanın önemi ise tartışılamaz. Teorik eğitimler de önemlidir ancak müdahale kısmı pratiğe dayandığı için yeteri kadar uygulamalı derste, araçların kullanılmasına yoğunlaşılmaktadır.

Yangın Güvenliği Eğitimi Neleri Kapsar?

Yangın güvenliği eğitimi genel bir tabir olmakla birlikte içerisinde sivil savunma yangın tatbikatı ve yangın söndürücülerin nasıl kullanılacağı gibi iki önemli başlık bulundurur. Bu eğitime ilk yardım eğitimleri de dahil edilerek çok daha fazla yapılandırılmış geniş ölçekli bir çalışma yapılabilir. Ancak konumuz yangın tatbikatı veya ilk yardım olmadığı için daha çok yangın söndürme tüplerinin, sistemlerinin ve ekipmanlarının nasıl kullanılacağı ile ilgilidir.

Yangın Güvenliği Eğitimi Neleri Kapsar? - Lider Yangın

Bu kapsamda manuel yangın söndürücülerin otomatik olmaması nedeniyle, uygulamalı olarak kullandırılması çok önemlidir. Pratikte yangın tüplerini kullanmayı öğrenmek hem daha kolay hem daha efektif olmaktadır. Herhangi bir yangın anında binadaki herkesin müdahale yöntemini biliyor olması herkesi rahatlatacağı gibi, yangına karşı duruşu da hızlandırır. Gerektiği anda birden çok tüple birden çok kişinin aynı anda müdahalesi, alevlerin oksijen ile temasını daha hızlı keseceği için etkili bir tepki sağlanmış olur.

Yangın güvenliği eğitiminde söndürücü kullanmanın yanı sıra binadakilerin hangi görevleri üstleneceği de belirlenir. Söndürme konusunda daha soğukkanlı olabilecek yapıdaki kişiler müdahale-söndürme ekibinde görev alır. Buna ek olarak kurtarma-tahliye ekibi oluşturularak, yine soğukkanlı şekilde binadakileri dışarı sistematik şekilde çıkarmak önemlidir. Evcil hayvanlar, çocuklar, yaşlılar ve engeli bulunanlar gibi risk altındaki insanlar tahliye çalışmaları ile açık havaya çıkarılır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.