trarenfrru

Bina İçi Yönlendirme Levhaları Modelleri

Bina içi yönlendirme levhaları modelleri farklı ortamlarda kullanılabilmekte ve farklı çeşitlerde bulundurulabilmektedir. Bina içlerinde gerek yangınlarda gerekse diğer acil durumlarda yol gösterici mahiyette olan, en yaygın olarak kullanılan levha modelleri:

Bina İçi Yönlendirme Levhaları Modelleri - Lider Yangın

  • Duvara monte edilen işaretler: Bunlar, duvarlara monte edilen ve genellikle yön belirtmek veya odaları ve tesisleri etiketlemek için kullanılan işaretlerdir.
  • Asma tabelalar: Tavandan sarkıtılan ve insanları farklı alanlara yönlendirmek veya mekan hakkında bilgi vermek için kullanılabilen tabelalardır. Yangın çıkışları bu tür levhalar ile gösterilebilir.
  • Kat işaretleri: Zemine konulan ve insanları farklı alanlara yönlendirmek veya acil çıkışların yerini belirtmek için kullanılabilen işaretlerdir.
  • Etkileşimli dijital işaretler: Son zamanlarda yoğun olarak talep edilen bu işaretler, bilgi ve yönergeleri görüntülemek için programlanabilen dijital işaretlerdir. Ayrıca, kullanıcıların bilgi girmesine ve yol tarifi almasına izin vererek etkileşimli olabilirler.
  • Işıklı tabelalar: Bu tabelalar, karanlık koridorlar veya gece gibi düşük ışık koşullarında görünür olmalarını sağlayan dahili aydınlatmaya sahiptir.

Hangi levha modelinin kullanılacağı, ortamın özel ihtiyaçlarına ve kullanıcıların tercihlerine bağlıdır. Bina içi yönlendirme levhalarının modeli seçilirken binanın yerleşim planı, aydınlatma koşulları, engelli bireylerin ihtiyaçları gibi faktörlerin göz önünde bulundurulması önemlidir.

İç Mekan Yönlendirme Levhaları Renkleri

İç mekan yönlendirme levhaları, insanları bir bina veya yapı içinde arzu ettikleri yere yönlendirmek için kullanılır. İnsanların istedikleri yere kolay ve hızlı bir şekilde gitmelerine yardımcı olmak için genellikle girişler, çıkışlar, kavşaklar ve koridorlar gibi kilit konumlara stratejik olarak yerleştirilirler.

İç Mekan Yönlendirme Levhaları Renkleri - Lider Yangın

Renkler, insanların farklı tabela türlerini tanımlamasına ve ayırt etmesine yardımcı olabileceği ve ayrıca önemli bilgileri iletebileceği için iç mekan yönlendirme tabelalarında önemli bir rol oynar. İç mekan yönlendirme işaretlerinde kullanılan bazı yaygın renkler ve anlamları şunlardır:

Kırmızı: Kırmızı genellikle acil durum çıkışlarını veya diğer güvenlikle ilgili bilgileri belirtmek için kullanılır.

Yeşil: Yeşil, genellikle merdivenlerin veya asansörlerin konumu gibi yönleri belirtmek için kullanılır.

Mavi: Mavi genellikle tuvaletler gibi halka açık tesislerle ilgili bilgileri veya talimatları belirtmek için kullanılır.

Sarı: Sarı, genellikle ıslak zeminin konumu gibi dikkat veya uyarıyı belirtmek için kullanılır.

Beyaz: Beyaz genellikle metin veya sembollerin daha görünür olması için arka plan rengi olarak kullanılır.

Siyah: Siyah genellikle açık renkli bir arka planda öne çıkmalarını sağlamak için metin veya semboller için kullanılır.

Turuncu: Turuncu bazen inşaat bölgeleri veya erişimin sınırlı olduğu alanlar gibi geçici veya kısıtlı alanları belirtmek için kullanılır.

İç mekan yönlendirme işaretlerinde kullanılan renklerin net bir şekilde görülebilir ve okunabilir olması ve ilgili yönetmelik veya yönergelere uygun olması önemlidir. Ayrıca iç mekan yönlendirme levhaları tasarlanırken renkli görme yetersizliği olan bireylerin ihtiyaçlarının da göz önünde bulundurulması önemlidir.

Bina İçi Yönlendirme Levhaları Fiyatları

İç mekan yönlendirme levhaları fiyatları, ihtiyaç duyulan tabelaların boyutu, malzemesi, tasarımı ve miktarı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Levha için kullanılan malzeme, maliyetini önemli ölçüde etkileyebilir. Yaygın malzemeler arasında plastik, metal, akrilik ve vinil bulunur. Levha ne kadar büyükse, o kadar pahalı olması muhtemeldir. Renk ve grafik sayısı da dahil olmak üzere tasarımın karmaşıklığı da maliyeti etkileyebilir.

Bina İçi Yönlendirme Levhaları Fiyatları - Lider Yangın

Daha fazla sayıda tabela sipariş etmek, genellikle toplu indirimlere yol açarak her tabelayı daha ucuz hale getirebilir. Belirli bir tasarıma veya logoya sahip olanlar gibi özelleştirilmiş işaretler, standart işaretlerden daha pahalı olabilir. Profesyonel kurulum gerekiyorsa, bu da toplam maliyeti artırabilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.