trarenfrru

Yangın Söndürücü Sınıfları ve Güvenlik İpuçları

Ateş insanlığın yaşamını idame ettirebilmesi için yapılan en önemli keşiflerden biridir. Ancak diğer yandan o zamana kadar yapılan en tehlikeli keşiftir çünkü küçük bir ihmale büyük bir felakete ve ciddi onarılmaz hasarlara yol açabilir. Bu yüzden her binada yangın güvenliği ile ilgili yangın söndürme sistemlerinin varlığı çok önem arz eder. İşletme sahibi iseniz veya konutunuz varsa binanızın sağlık ve güvenliği için gerekli şartları yerine getirdiğinden emin olmalısınız. Personelinizin güvenliğini veya evinizin zarar görmemesini sağlamak için tüm yangın güvenliği kurallarına uygun çalışma ortamına ihtiyacınız olacaktır.

Yangın Söndürücü Sınıfları ve Güvenlik İpuçları - Lider Yangın

İşletmenizin türü ve çalışan sayısı veya bulundurduğunuz malzemelerin tipi ne olursa olsun, yangından korunmak için yüksek öncelik sırasına göre en ideal yangın söndürücüleri seçmelisiniz. Bir yangın sonucunda oluşacak felaket, binanın iskeletinin çökmesine bile neden olabilir. Yangın insanların hayatını bu yüzden tehlikeye atabilir.

Birçok binada yangınların başlangıç aşamasında kurulabilecek ilk savunma hattı yangın söndürücülerdir. Sprinkler sistemler, alarmlar ve diğer yangın söndürme cihazları bazen tek başına yeterli olabilirken, portatif yangın söndürücülerin bazı işletmeler için daha uygun olduğunu da unutmamak gerekir. Acil durumlarda kazaların önlenmesi ve yangının hafifletilmesinde yangın söndürücüler önemli bir rol oynamaktadır. Evler veya işyerlerinde bu kurallara göre hareket etmek birçok zararın önlenmesine yardımcı olur.

Yangınların Sınıflandırılması

Yangınların sınıflandırılmasında uluslar arası standartlar kullanılmaktadır. Bugüne kadar yapılan deneyler ve söndürme denemelerinde, hangi yangınların hangi tipe göre sınıflandırılacağı belirlenmiş olup tüm dünyada aynı kriterler söz konusu olmaktadır. Ahşaptan benzine, gazlardan metallere, elektrikten yağlara kadar birçok sınıfa sahip olan alevlenmelerin kategorize edilmiş haline göre uygun yangın söndürücü seçmek gerekli olduğundan, işyerinizde bulunan malzemelerin türünü bilmek önemlidir.

Yangınların Sınıflandırılması - Lider Yangın

Yangınları A ve D arasındaki harflere göre sınıflandıran bu sisteme göre işyeriniz veya eviniz için uygun söndürücülerine hangisi olduğuna siz de karar verebilirsiniz ancak yangın firması ile görüştüğünüzde sizlere profesyonel destek sunduklarını da unutmamalısınız. Sınıflandırmalara göre bir işyerine yalnızca tek bir tür yangın söndürücü yetebilirken, bazılarına ise bölümlerine göre farklı kimyasal içeriğe sahip söndürücüler gerekebilir.

Sınıflandırmaya geçecek olursak; A sınıfı olarak adlandırılan grupta, ahşap, kağıt ve tekstil ürünleri gibi katı yakıtların neden olduğu yangın, B sınıfında benzin, dizel veya yağlar gibi yanıcı sıvı yangınlarını neden olduğu yangın, C sınıfında gazların neden olduğu yangın, D sınıfında metallerin neden olduğu yangın, E sınıfında ise elektrik ekipmanlarından kaynaklanan yangın söz konusu olmaktadır.

Doğru Tip Yangın Söndürücü Seçmek

Bu yangın türlerine göre doğru tip yangın söndürücüyü seçmek güvenlik için gerekli olacaktır. Örneğin sulu söndürücüler daha çok kağıt, ahşap veya tekstil gibi katı malzemelerle başlayan A sınıfı yangınları söndürmenin en uygun maliyetli yollarından biridir.

Doğru Tip Yangın Söndürücü Seçmek - Lider Yangın

Köpüklü yangın söndürme sistemleri A ve B sınıfı yangınlarda kullanılır. Benzin veya yağ gibi sıvı yangınları söndürmek için en iyi tercihtir. Sıvının yüzeyini kaplayarak, yanıcı buharın havaya temas etmesini ve yakıtın ateşini kesmesini önleyerek köpük ile söndürülür.

Tozlu yangın söndürme sistemleri, A, B ve C sınıfı yangınları söndürmek için kullanılabilen çok yönlü söndürücülerdir. Elektrikli cihazlardan kaynaklanan yangınlar için de kullanılabilir ancak soğutma yapma da zayıf kalabilirler. Görüşü azalttıkları için solunum güçlüğüne neden olabilirler.

Karbondioksitli yangın söndürme sistemleri elektrik yangınlarında işlevseldir. Ofisler ve sunucu odaları gibi çok sayıda elektrikli ekipmanın olduğu alanlar için uygundur. Islak kimyasal söndürme sistemleri ise zeytinyağı, ayçiçeği yağı, mısır yağı veya tereyağı gibi yangın sınıfı için idealdir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.