trarenfrru

Azot Gazı Yangın Söndürmede Kullanılır mı?

Azot gazı yangın söndürmede kullanılır mı sorusuna evet deyip şu şekilde cevap vermek mümkündür. Yangın tehlikesi yüksek olduğu ve yangının yayılma ihtimalinin çok fazla olduğu durumlarda azot gazı kullanılır.

Bu yöntemin inert gazlı söndürme sistemleri uyarınca hassas dokümanların olduğu ve çok fazla kıymetli eşyanın bulunduğu alanlarda tercih edilebilir.

Azot Gazı Yangın Söndürmede Kullanılır mı? - Lider Yangın

Azot gazı elektriği iletmeyen bir yapıya sahip olması ile birlikte geride kalıntı bırakmayan bir özelliğe sahip olması tehlikeli yangınların ve gizli alevlenmelerin varlığını kısıtlar. Yangına beklenenden çok daha hızlı bir şekilde etki etmek ve toparlamak bu gaz ile mümkündür.

Birincil yangınlarda hızlı şekilde olaya müdahale edebilmek can ve mal kaybını en aza indirir. Bu hususta kullanılan bütün ekipman ve aletler önemlidir. Bununla birlikte elektrik ve mekanik ekipmanların bulunduğu alanlarda yangın söndürme çalışmaları yapmak oldukça zordur. Bu hususta yangın söndürme çalışmalarında azot gazı kullanmak diğer söndürme sistemlerinden çok daha yararlıdır.

Azot Yangın Söndürmede Kullanılır Mı?

Azot yangın söndürmede kullanılır mı sorusuna cevaben araştırmalar sonucu bilim adamlarını öngördüğü uruma ithafen yangının hava akışından mahrum kalması nasıl sağlamak amacıyla kullanılan azot gazı diğer yangın  ekipmanlarına göre yangını daha hızlı söndürdüğü görülür. 

Azot Yangın Söndürmede Kullanılır mı? - Lider Yangın

Azot gazı yangın söndürmede kullanılır mı sorusuna evet yanıtını vererek eklemek üzere azot gazı kullanılarak yangın söndürülmesi ortamda var olan oksijen miktarını yanma sınırının altına indirilerek sıcaklığın hızlı şekilde düşürülmesi prensibine dayalı bir söndürme sistemidir.

Yangını oluşturacak ortam ısısının tehlikeli boyutları ulaşabilmesi için ortamda bulunan oksijenin fazla olması gerekir. Bu bağlamda oksijenin azaltılması adını azot gazı kullanılır ve bu şekilde doğal olarak yangın söndürülmüş olur.

Yangın Söndürmede Hangi Gaz Kullanılır?

Yangın söndürmede hangi gaz kullanılır sorusu pek çok konuya dayalı olarak merak edilen sorular arasında yer alır. Yangın söndürme sistemlerinde sıklıkla kullanılan asal gazlar yani karbondioksit, azot ve argon gazlarıdır.

Bu gazlar yangına en hızlı şekilde müdahale edebilmek amacıyla kullanılır. Yangının daha fazla büyümesini engellemek amacı ve yangında kurtarılacak malzemenin çok olması halinde güvenli bir şekilde kullanılır.

Yangın Söndürmede Hangi Gaz Kullanılır? - Lider Yangın

Yangın söndürme aslında kullanılan nitrojen argon ve karışık diğer gazların hassas söndürme yeteneğine sahip olması can ve mal kaybını büyük bir ölçüde kurtarır. Ciddi tehlikeli boyutlara ulaşacak yangınları kontrol altında almak bu sayede daha mümkün olur.

Kullanılan gazları diğer yangın söndürme ekipmanlarının nazaran çok daha hızlı şekilde etki ettiği görülür. Bu şekilde yangının büyümesi gazlar sayesinde engellenmiş olur.  Yangın söndürmek için kullanılan gazların ekipmanları olarak algılama ve söndürme kontrol paneli, devre dışı bırakma ve güvenlik vanası, basınç düşürücü gibi ekipmanlar kullanılır.

Buna ek olarak elektrikli siren, flaşör, dedektör, basınç tahliyesi damperi gibi kısımlardan oluşan sistem ile yangının çok kısa sürede müdahale edilerek söndürülmesi mümkündür.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.