trarenfrru

Yangın Algılama ve İhbar Sistemlerini Kontrol Etmenin Önemi

Yangın algılama ve ihbar sistemleri kusursuz çalışmasını istediğiniz söndürme sistemlerinin vazgeçilmez unsurlarından birisidir. Otomatik sistemlerin bulundurulması, yangın türüne göre su, kimyasal veya diğer söndürme ajanlarını içermesi, gerektiğinde müdahale için basınç kullanılması kadar, yangını algılayacak ve yönetim paneline ihbar ederek sistemi başlatacak bir ünite de önemlidir. Otomatik sistemlerin olmazsa olmaz parçalarından biri olduğu için algılama ve ihbar sistemlerinin sağlıklı çalışmasının önemi anlatılamaz.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemlerini Kontrol Etmenin Önemi - Lider Yangın

Bu yüzden yangın algılama ve ihbar sistemlerini kontrol etmenin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Gerektiğinde ihtiyacı karşılayamayan bir algılama ünitesi, işyerinizi müthiş şekilde zarara uğratabilir. Maddi kayıpların yanında manen yaşayacağınız problemlerin telafisi söz konusu olmayabilir. Bu yüzden hem otomatik yangın söndürme sistemlerinin üniteleri hem de algılama-ihbar sistemlerinin her yapısı düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Kontrolün nasıl yapılması gerektiği konusunda bu üniteleri monte eden, anlaşma yaptığınız firmanın uzmanları sizi detaylı şekilde bilgilendirir. Elbette uzman bakışı ile kontrol etmek ile sizin kontrol etmeniz arasında teknik olarak fark vardır. Olaya bilimsel yaklaşan uzmanların periyodik kontrolü daha objektif sonuçlar alınmasını kolaylaştırır. Sizin göz kontrolü ile yapabileceğini basit kontrollerin neler olduğu bildirilmektedir.

Yangın Algılama Sistemleri Hangi Aralıklarla Kontrol Edilmeli?

Yangın algılama sistemlerinin hangi aralıklarla kontrol edilmesi gerektiği yukarıda da bahsettiğimiz gibi yangın firmalarının uzmanları tarafından biraz teknik bilgi de eklenerek size anlatılmaktadır. Öncelikle mümkün olduğu kadar günlük kontrol sağlamanız, özellikle iş güvenliği açısından yüksek tehlikeli işletmeler için faydalı olacaktır. Bu tür işletmelerde tehlikeli makineler, ateşli üretimler, yangın riski oluşturabilecek kıvılcımlı işlemler yer aldığı için otomatik sistemleri harekete geçirecek algılama sistemlerinin kontrolü günlük olarak yapılmalıdır.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemlerini Kontrol Etmenin Önemi - Lider Yangın

Teknik olarak çok donanımlı olunmasa bile, göstergelerin çalışıp çalışmadığı, sistemin herhangi bir tehlikeye karşı aktif görünüp görünmediği göz kontrolü ile anlaşılabilir. Bunun için sistem panosundaki gösterge ışıkları kontrol edilebilir. Teknik personel tarafından size iletilen arıza göstergelerini fark ettiğiniz an, maliyetine veya zaman dilimine bakmaksızın yangın firmasına bilgi vermeniz ve arızanın giderilmesini talep etmeniz şiddetle önerilir. Zira en ufak bir ihmal, olası yangında devasa yatırımların değersiz kalmasına neden olabilir.

Yangın algılama sistemleri günlük olarak olduğu kadar haftalık ve aylık olarak da söndürme sistemleri ile birlikte kontrol edilmelidir. Özellikle basınç kontrolünün yapılması, test göstergelerinin incelenmesi gerekir. Herhangi bir sorunda yetkili firmaya bildirim yapmanız önemlidir. YSC yangın olarak bu tür bildirimlerde işletme faaliyete geçmeden önce tesise ulaşıyor ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlıyoruz. Böylece işyerlerinizin 7/24 güvende kalmasını sağlayarak, yangın güvenliği konusunda firma olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri Kontrolü Yapan Firmalar

Bir sistemin güvenilirliği için aktif şekilde çalışması sağlamak gerekir. Bunu sağlamanın en kuvvetli yolu da düzenli olarak gözden geçirilmesi, yani periyodik bakımının yapılmasıdır. Yangın firmalarının rutin olarak sunduğu hizmetlerin arasında olan periyodik bakım, söndürme sistemleri parçalarının, algılama sistemleri birimlerinin, teknik panelin satış sonrasında incelenmesini kapsar. Herhangi bir yedek parça temini için de bu firmalar yetkin şekilde hizmet vermektedir.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemlerini Kontrol Etmenin Önemi - Lider Yangın

Satış sonrası destek başlığı altında sunulan düzenli bakım işlemi, uzman teknisyenlerimizin ve mühendislerimizin kontrolü ile sağlanır. Herhangi bir problem tespit edildiğinde, durum işletme yetkilisi ile paylaşılır ve alınacak tedbirlere karar verilir. Belirli bir süre garanti kapsamında olan ürünlerin olası arızalarında ise garanti kapsamına işlemler yürütülür. Yangın algılama ve ihbar sistemlerini kontrol etmenin önemi yangını önlemek anlamında geldiği için ihmal edilmemesi gereken konuların başında gelmektedir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.