trarenfrru

Restoranlarda Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın söndürme sistemleri, restoran mutfağı ve mutfak çalışanlarını koruma noktasında hayati öneme sahip, üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur.

Restoranlarda kullanılan malzemeler, endüstriyel ekipmanlar, yüksek ısı kaynakları yangın tehlikesi bakımından riskli grupta yer alan elemanlardır. Yanıcı maddelerin sıklıkla kullanımı ve yüksek ısı kaynaklarının bulunduğu bir ortamda elbette yangın riski çok yüksektir. Kullanılacak yangın söndürme sistemleri, entegre edildikleri ortamların durumuna ve risk değerlendirmesine göre seçilmelidir. Klasik yangın söndürme tüpleri restoranlarda oluşacak olası yangınlara müdahale noktasında yetersiz kalacaktır. Yangın söndürme faaliyeti esnasında su kullanmak ise fayda sağlamak şöyle dursun, durumu daha da vahim hale getirerek yangını daha büyük boyutlara taşıyabilir.

Restoranlarda Yangın Söndürme Sistemleri - Lider Yangın

Bu noktada restoranlarda kullanılacak yangın koruma ve söndürme sistemleri işletmenizi ve çalışanlarınızı koruma altına alacak en önemli unsurdur. Pişirim yapılan alanlara doğrudan müdahale edecek şekilde tasarlanan bileşenleri sayesinde yangını daha büyümeden kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

Restoran Yangın Söndürme Sistemi Unsurları

Her yangın söndürme sistemi elbette birbirinden farklıdır fakat iki ana bileşen var ki, nerdeyse tüm restoran yangın söndürme sistemlerinin olmazsa olmazıdır. Restoran mutfağınızda en riski bölge olan davlumbaz ve gaz borularının döşendiği hat üzerine monte edilir. Ocak ile bağlantıyı sağlayan gaz hattı üzerinde bulunan ilk eleman, tehlike durumda gazı kesmekle görevlidir. Davlumbaz üzerine yerleştirilen eleman ise;  yangın söndürücü kimyasalı yangının kaynak noktasına ulaştırmakla görevlidir.

Restoranlarda Yangın Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yangın söndürme sisteminin çalışma prensibi, üst başlıkta aktardığımız iki ana unsurun doğru ve zamanında devreye girmesi olarak basitçe açıklanabilir. Sistemin nasıl çalıştığını dört aşamada açıklamaya çalışalım;

  • İlk etapta yangın algılayıcıları tarafından duman veya ısı tespit edilir.
  • Yangın söndürme sisteminin ilk bileşeni devreye girerek gaz kaynağı ile ısı kaynağı arasındaki bağlantıyı keser. Yanıcı maddenin akışını kesmeden müdahale etmek çok da anlamlı olmayacaktır.
  • Daha sonra ikinci bileşen devreye girer yani; Davlumbaz üzerine yerleştirilmiş özel püskürtme sistemi (nozul ). Bu özel püskürtme sistemleri yangını söndürmek için bünyesinde bulundurdukları yangın söndürücüyü boşaltır. Yangın söndürücü alevleri bastırarak yangını söndürür. Ağır kimyasal yapısı nedeniyle artçı alevlenmelerin önüne geçer.
  • Dördüncü ve sonuncu aşamada ise ortamda bulunan dumanın tahliyesi gereklidir. Bu noktada mutfak davlumbazı devreye girerek içeride biriken dumanı tahliye etmeye çalışır.

Restoranlarda Yangın Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır? - Lider Yangın

Restoranlarda kullanılan yangın önleme ve söndürme sistemlerinin zamanında ve eksiksiz olarak çalışması alacağınız verimi en üst düzeye çıkaracaktır. Doğru çalışan bir yangın söndürme sistemine sahip olmanın koşulu yangın söndürme sistemlerinin periyodik bakımlarını ehil kişi ve firmalara yaptırmaktır.

Manuel Çalıştırılabilir Restoran Yangın Söndürme Sistemi

Yangın söndürme ve önleme sistemleri,  periyodik bakımları doğru yapıldığında otomatik olarak devreye girecektir. Ancak bazı durumlar var ki, o durumlarla karşı karşıya kaldığınızda sitemi manuel olarak başlatabilmemiz için bir seçeneğimiz olması hayat kurtarıcı bir faktör olabilir.

Manuel Çalıştırılabilir Restoran Yangın Söndürme Sistemi - Lider Yangın

  • Yangın, yangın algılayıcılarının çok uzağında başladıysa alevler yangın algılayıcılarının bulunduğu noktaya ulaşana kadar püskürtme sistemi devreye girmez. Doğal olarak bu durum yangını durdurma noktasında zaman kaybına sebep olabilir.
  • Restoranınızın mutfağında fıskiye sisteminiz bulunuyor ancak geç devreye giriyorsa yangının yayılmasını engellemek için geç kalınabilir.
  • Restoran mutfağınızda bulunan yangın algılama sistemi herhangi bir sebepten ötürü doğru çalışmayıp, görevini yerine getiremeyebilir.

Bu durumlarda restoran mutfağınızda kullanacağınız yangın önleme ve söndürme sisteminin manuel çalıştırılması için bir seçeneğinizin olması, çalışan ve mutfak güvenliğinizin arttırılması noktasında fayda sağlayacak önemli bir unsurdur.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.