trarenfrru

En Kaliteli Yangın Algılama Sistemleri

Yangın algılama sistemleri alevleri veya dumanı önceden fark ederek söndürme sistemlerinin aktive olmasını ya da personelin farkında olmasını sağlayan erken uyarı sistemleridir. Erken yangın tespiti çok önemlidir, can ve mal kaybının önlenmesi adına müthiş fayda sağlar. Yangın algılama sistemine sahip olmak hasarları önemli ölçüde azaltmaktadır. Söndürme ekiplerinin de kontrol altına alma çalışmalarına da destek verir. Yangın güvenliğini sağlamak için atılacak en temel adımlardan biri olduğunu tüm yangın otoriteleri dile getirmektedir.

En Kaliteli Yangın Algılama Sistemleri - Lider Yangın

İşyerlerinde görevli personel veya konutlarda aile fertleri uyuyor olsa bile yangını erken algılama sistemleri ilgili kişileri uyaracaktır. Hızlı şekilde müdahale etmenin ilk adımı olarak tespit etmesi can kaybı oluşmadan tahliyeyi de kolaylaştıracaktır. Evlerinizde veya işyerlerinizde yangın algılama sistemlerine sahip olmanın önemi gerçekten tartışılamaz. Etkili bir algılama sistemi ile müdahalenin de daha pratik olacağı öngörülmektedir. Birçok örnek yangını önceden tespit eden cihazların faydasını göz önüne sermektedir.

Söndürme sistemine entegre edilmiş bir erken uyarı sitemi binada bulunanlara yangın tehlikesini haber vermektedir. Hayati önem taşıyan bir acil durum olduğunu bildirdiği için can kaybı yaşanmasına yönelik önleyici tedbirler alınmasını da kolaylaştırır. Ayrıca yerel itfaiye ekiplerine uyarı gönderme modülü de aktif ise zaten müdahale ekiplerinin de hızlıca yola çıkmasını sağlamaktadır. Önemli kurum ve tesislerin bu şekildeki uyarı gönderme otomasyonları birçok afetin önüne geçilmesine imkan tanımaktadır.

Fonksiyonel Algılama Sistemleri ile Daha Etkin Koruma

Yangın algılama sistemleri ile yangına müdahale süresi kesinlikle kısalmaktadır. Etkili bir müdahale için gerekli olan en hızlı algılama ve ihbar etkinliği, hem sistemin devreye girmesini hem de yetkili itfaiye ekiplerine bilgi iletilmesini mümkün hale getirmektedir. Binadaki canlıların hayatını kurtaran bu sistemler sayesinde, kullanıldığı mekandaki insanlar erken uyarı ile kendilerini tahliye etmeye başlamaktadır. Duman dedektörleri, sirenler, flaş ışıkları gibi alarmlar yangını algılayarak bina sakinlerini uyarmaktadır.

Fonksiyonel Algılama Sistemleri ile Daha Etkin Koruma - Lider Yangın

Diğer yandan ticari işletmeler için yangını söndürmese bile erken uyarı yaparak müdahalenin başlamasını sağlamaktadır. Yerel itfaiye ekiplerini uyarması da ekstra bir nitelik olarak görülebilir. Yangın alarm sistemleri müdahale ekiplerini otomatik olarak bilgilendirir. İtfaiye araçları daha hızlı bir şekilde sevk edilebilir. Tüm bunlar ne kadar hızlı yapılırsa hasar ve mal kaybı o kadar az olur.

Alarm sistemleri basit sistemler gibi görünse de, yangından sonra işyerinizin tekrar faaliyete geçme süresini de kısalttığını tahmin edebilir misiniz? Eğer erken uyarı alır ve müdahale hızlı yapılırsa; hasar o kadar azalır ve iyileşme süresi de kısalır. Bakım ve tamirat gibi etkinlikler daha kısa sürer ve işyeriniz faaliyetlerine çabucak başlar.

Yangın Algılama Sistemleri ile Erken Müdahale

Yangın algılama sistemlerinin erken müdahale için bir şans tanıdığını yukarıda bölümlerde hep belirttik. Kaliteli bir alarm sistemi otomatik söndürme sistemleri ile bağlantılı olduğu için erken uyarıda söndürme faaliyeti hemen devreye girer. Ardından müdahale edecek birimler harekete geçerek sistemin ucundaki nozullardan sprinkler veya köpük şeklinde yangını kontrol altına almaya başlar. Ne kadar hızlı söndürme başlarsa, kontrol altına alınması kolaylaşır. Bu da olası bir can kaybının önüne geçer. Mal kayıpları konusundan da kesinlikle hasarı azalttığı görülmektedir.

Yangın Algılama Sistemleri ile Erken Müdahale - Lider Yangın

Yangını erken algılamanın can ve mal kaybını direkt olarak önlediği anlaşılmaktadır. Bu nedenle iyi bir yangın algılama, ihbar ve alarm sistemine yatırım yapmak trajik olayların yaşanmasını önleyecektir. Her zaman her yerde hazırlıklı olmanın hayat kurtarmaya ve mülkleri kurtarmaya yardımcı olacağını öngörmek ise deneyim işidir. Firmamız yangın algılama sistemlerindeki tecrübesi ile yüzlerce işletmeyi korumakta, milyonlarca lira zarar yaşanmasının önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.