trarenfrru

Elektrik Yangınlarında Hangi Tip Yangın Söndürücü Kullanılır?

Yangınlar çeşitli nedenlere dayandırılabilir. Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak çıkan yangınlarda yine birçok yöntem ele alınarak söndürme işlemi de gerçekleştirilebilir. Elektrik yangınları da yine bir çeşit yangın türünü oluşturmaktadır. Peki elektrik yangınlarında hangi tip söndürücü kullanılır? Elektrik yangınlarının daha iyi söndürülmesi için hangi yöntemlere başvurulur? Elektrik yangınları ve söndürülme yöntemlerine ilişkin olarak tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrik Yangınlarında Hangi Tip Yangın Söndürücü Kullanılır? - Lider Yangın

Elektrik yangınları E sınıfı yangın tipine girmekle birlikte insan sağlığına ciddi zararları da olabilecek kadar güçlü bir yangındır. Elektrik yangınlarının söndürülmesi için de bilinenin aksine su kullanılmaması gerekmektedir. Nitekim su, iletken özelliği barındıran ve elektrik yangınlarında kullanılması durumunda da elektriği de iletebilen bir maddedir.

Elektrik yangınlarının çok daha kontrollü ve verimli biçimde söndürülmesinin en yegane yöntemlerinden biri de kuru kimyevi toz sistemler ile birlikte karbondioksitli yangın söndürücülerin kullanılmasıdır. Yangın yerine bu yangın söndürme sistemleriyle birlikte gidildiğinde mutlaka yangına doğru püskürtme işlemi yapılarak yangın etkisiz hale getirilebilir.

Elektrik Yangınlarında Hangi Yangın Tüpü Kullanılır?

Elektrik yangınları, elektrik tesisatları başta olmak üzere belli başlı elektrik malzemelerinden de kaynaklı olarak meydana gelebilen yangınlardır. Peki elektrik yangınlarında hangi tüp kullanılır? Yangın söndürme tüplerinin kullanımı ne kadar verimlidir? İtfaiye gelene kadar ne gibi müdahaleler yapılmalıdır? İşte detaylar...

Elektrik Yangınlarında Hangi Yangın Tüpü Kullanılır? - Lider Yangın

Elektrik yangınlarında belirttiğimiz gibi kuru kimyevi toz söndürme sistemleriyle birlikte karbondioksitli söndürme sistemleri kullanılmalıdır. Su kullanılması elektrik iletkenliğini de beraberinde artıracağı için yangının daha geniş alanlara sıçramasını da sağlayacaktır. Bu durumda insan sağlığı da olumsuz biçimde etkilenecek olup çeşitli felaket ve tehlikeler de meydana gelecektir.

Ancak yangının çok daha büyümemesi ve neticesinde yangının kontrol altına alınabilmesi için de yangın tipine uygun yangın söndürme sistemleri kullanılmalıdır. Bu noktada E sınıfı yangınlarının söndürülmesinde kuru kimyevi toz söndürme sistemleri ve karbondioksit söndürme sistemlerinin kullanılması son derece yararlı bir çözüm olacaktır.

Elektrik Yangınlarında Hangi Tür Yangın Söndürücüler Kullanılır?

Elektrik yangınlarında hangi tür yangın söndürücüler kullanılır sorusu fazlasıyla araştırılan konular arasında yer almıştır. Yangın söndürme tüpleri yangınların özellikle de yangın bölgesinde yer alan kişiler tarafından ele alınması gereken bir söndürme sistemidir. Nitekim yangın söndürme sistemleri arasında belki de ilk müdahale olarak en etkili sistem yangın tüpleridir.

Elektrik yangınlarında da yine yangın söndürme tüpleri kullanılarak yangınların etkisiz hale getirilmesi amaçlanır. Yangının daha geniş alanlara yayılmasını önlemek amacıyla kullanılacak olan bu sistem ile birlikte kişiler de rahatlayacaktır.

Yangın tehlikesi olan yerler özellikle kapalı alanlardır. Kapalı alanlar olarak ise apartmanlar, konutlar, daireler, evler, işyerleri ve buna benzer alanlardır. Ayrıca elektrik yangınlarının çıkabileceği çeşitli tehlikeli iş yerleri de mevcuttur. Elektrik dağıtım şirketleri, fabrikalar, sanayi bölgeleri ve buna benzer alanlarda elektrikli yangınlar meydana gelebilir.

Elektrik Yangınlarında Hangi Tür Yangın Söndürücüler Kullanılır? - Lider Yangın

Elektrik Yangınlarının Söndürülmesi

Elektrik yangınlarının söndürülmesi için kişilerin mutlaka yangın söndürme sistemleri ve yangın söndürme eğitimleri üzerine araştırmalar da yapması gerekiyor. Nitekim araştırmalar neticesinde kişiler gerekli eğitimleri de alarak yangın anlarında nasıl davranması gerektiği hakkında daha da bilgi sahibi olacaktır.

Elektrik yangınlarının çıkması muhtemel yerlerde güvenlik tedbirlerinin daha da iyi biçimde alınmasına özen gösterilmelidir. Nitekim özellikle de tehlikeli iş sınıflarında yer alan fabrika, sanayi gibi alanlarda elektrik yangınlarının olma ihtimali daha yüksektir. Bu gibi ihtimaller karşısında kişilerin mutlaka gerekli yangın söndürme tüplerini barındırması, elektrik yangınlarının söndürülmesi noktasında daha da avantaj sağlayacaktır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.