trarenfrru

Davlumbaz Söndürme Sistemlerinin Kullanımı

Davlumbaz söndürme sistemleri ülkemizde birçok otel, restoran, hastane, okul, yurt ve benzeri binalarda mutfak kısmında kullanılan ve yangına büyük öncelikle aman vermeyen sistemler arasındadır. Ateşin en fazla kullanıldığı kalorifer daireleri ve mutfaklar binaların riskli bölgeleridir. Davlumbaz sistemleri mutfakları korumak amacıyla tasarlanan ve TSE standartlarında üretilen kaliteli ve pratik koruyucu-önleyici sitemlerdir. Bu yüzden mutfak gibi yangına elverişli alanların korunması konusunda ihmalkar davranmamak önemlidir.

Davlumbaz Söndürme Sistemlerinin Kullanımı - Lider Yangın

Yangınların başlıca çıkış sebebi tutuşan bir maddedir. Altta yatan nedeni elektrik, direkt ateşleme veya kimyasal bir madde olabilir ancak erken fark edilmesi yangının söndürülmesi için esas önemli olan kısımdır. Elbette hiç yangın çıkmamasını sağlamak amaçlanmalıdır. Bu konuda gerekli iş güvenliği önlemleri alınsa da, bazen insani hatalardan bazense hava koşullarından ötürü yangınlar çıkabilmektedir. Bunu erkenden fark eden sistemlerin olması, özelikle mutfaklar konusunda hayati önem taşır.

Davlumbazların belirli bölgelerine monte edilen ve ateş ile eriyerek müdahaleyi başlatan sistemler, bacanızı koruyarak önemli felaketlerin önüne geçer. Mutfağı olan bir bina hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, davlumbaz söndürme sistemleri olmadığı sürece tamamen güvende sayılmaz. Ocaklarda kullanılan ateşin ve pişirilen yağlı yemeklerin ortaya çıkardığı yağlar davlumbaz vasıtası ile bacalara doğru yükselir, yağlı dumanlar bacaların çevresine yapışır ve zamanla kuruyarak kurum haline dönüşür.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Montajı

Tehlikenin bertaraf edilmesi ve her yangın riskinde faaliyet ile minimize edilebilmesi için davlumbaz söndürme sistemleri montajı, teknik olarak yaklaşılması gereken bir konu haline dönüşmektedir. Montajın davlumbazın henüz faaliyete geçmediği sırada yapılması gerekir. Esasında bina inşa edilirken veya mutfak sistemleri kurulurken yangın söndürme konusunda gerekli önlemlerin alınması beklenir. Binanın orijinal projesinde ve kullanım ruhsatında mutfak bulunması, zaten davlumbaz söndürme sistemleri konusunda zorunluluk ortaya çıkarır.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Montajı - Lider Yangın

Eğer bina ilk projesinde yukarıda saydığımız amaçlardan biri için kullanılacaksa, yapı denetim firmaları ve yerel yönetimlerin inşaat birimleri gerekli incelemeleri yaptıklarında, davlumbaz sistemlerini de kontrol etmektedir. Binanın tümünde yangın söndürme sistemleri olması önerirli. Otomatik sistemleri olarak monte edilen davlumbaz sistemleri, sadece bacayı değil, mutfağın diğer birimlerini de koruyacaktır. Montajı sadece binanın yükselen baca etraflarına değil, davlumbaz çıkışlarına, mutfaktaki diğer pişirme ünitelerine, fırınlara ve elektrikle çalışan makinelere monte edilir.

Mutfakların her an risk altında olduğu düşünülürse, personelin eğitimli olmasının gerekliliği de ortaya çıkar. Şefinden teknik personeline, yardımcı elemanlardan mutfakta az süreli bulunan tüm çalışanlarda kadar herkesin yangın eğitimi alması hayatidir. Yangın anında yapılması gereken müdahale tekniklerinden alınması gereken diğer tedbirlere kadar bilinçli olmak hayat kurtarır. Bacada değil, mutfağın asli unsurlarında başlayacak yangının veya tutuşma seviyesi artacak ocak ateşinin anında söndürülebildiği görülür. neticede çıkan kimyasal içerikli bir yangın olmadığı için manuel kısa müdahaleler ile kontrol altına alınması sağlanabilir.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Periyodik Bakımı

Her ne kadar personelin bilinçli şekilde müdahalesi söz konusu olabilirse de, otomatik müdahale eden bir sistemin varlığı tehlikeyi % 90 oranında azaltacaktır. Mutfağın görünen kısmındaki yangını fark etmek ve oraya müdahalede bulunmak nispeten kolaydır. Peki yangın görünmeyen bir yerde çıkar ve müdahale mümkün olmazsa ne yapılabilir?

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Periyodik Bakımı - Lider Yangın

Bu durumda davlumbaz söndürme sistemlerinin varlığı önem teşkil eder. Varlığı kadar önemli olan diğer bir konu ise periyodik bakımının yapılmasıdır. Tüm yangın sistemlerinin düzenli olarak elden geçirilmesi gerekir. Davlumbaz söndürme sistemleri periyodik bakımı, özellikle müdahale yapılmış küçük içerikli yangınlar veya tutuşmalardan sonra önem arz eder. Bacanın içindeki müdahale sistemin o kısmına yeniden koruyucu sistemlerin eklenmesini gerektirecektir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.