trarenfrru

Yangından Güçlü Korunma İçin FM 200 Yangın Söndürme Sistemi

Temiz ajanlı yangın söndürme sistemlerinden biri olduğu ve yangından güçlü korunma sağladığı için FM 200 yangın söndürme sistemi çok rağbet görmektedir. FM 200, diğer söndürme ajanlarının temizlenmesinin zor olduğu yerlerde, bir yangın söndürme ajanı için depolama alanının kısıtlı olduğu yerlerde, yüksek değerli varlıkları korumak için mükemmel şekilde uygun, renksiz, toksik olmayan bir gazdır. Ayrıca elektriksel olarak iletken olmayan bir ajan gerektiğinde de bu sistemin kullanıldığı görülüyor.

Yangından Güçlü Korunma İçin FM 200 Yangın Söndürme Sistemi - Lider Yangın

Birçok sektörün vazgeçilmez söndürme sistemlerinden biri olduğu için, zararsız bir ajan olduğu için ve yapılan testlerinde uygun yangın tiplerinde çok başarılı sonuçlar verdiği için, günümüzde yangın firmaları tarafından en fazla arza çıkan söndürme sistemleri arasında yer almaktadır. Mühendislerimizin yaptığı etütler neticesinde hangi söndürme sisteminin daha uygun olduğunu, farklı yangın türleri çıkabilecek büyük ölçekli tesislerin hangi bölümünde hangi ajanın etkili olduğunu tespit etmektedir.

Buna göre bilgisayar ve elektrik odaları, kuru temizleme tesisleri, banka kasaları ve depoları, müzeler ve arşivler, trafo kasaları, kimyasal ve yanıcı maddeleri depolayan yerler, motor bölmeleri, püskürtme kabinleri, araştırma laboratuarları ve kayıt depoları FM 200 yangın söndürme sistemlerinin sıklıkla kullanıldığı ve başarılı sonuçlar aldığı sektörlerdir.

FM 200 Söndürme Sisteminin Sağlıklı Çalışmasını Sağlayan Bileşenler

FM 200 Söndürme Sisteminin Sağlıklı Çalışmasını Sağlayan Bileşenler - Lider Yangın

FM 200 yangın söndürme sisteminin bileşenlerini incelemek istediğimizde;

  1. Depolama bileşenleri: FM 200 kimyasal maddesini içeren silindir tertibatlar ve silindir tertibatı güvenli şekilde yerinde tutan silindir braketlerinden oluşur.
  2. Dağıtım bileşenleri: FM 200 ajanını yangın söndürme sırasında tehlikeyi bertaraf etmek için kullanılan boşaltma nozullarından ve nozulları silindir tertibatına bağlamak için kullanılan boru sisteminden oluşur.
  3. Vana bileşenleri: FM 200 sisteminin kurulumunu tamamlar, elektrikli vana ile manuel vanadan oluşur.
  4. Bağımlı düzenleme bileşenleri: Pnömatik valf çalıştırıcıları, çalıştırma çek valfı, havalandırma kontrolü, çalıştırma hortumu ve çoklu silindir düzenlemesi için gerekli bağlantı parçalarından oluşur.
  5. Tamamlayıcı bileşenler: tahliye basıncı anahtarını ve manifold çek valfını içerir. Çekirdek ekipmanı tamamlar veya belirli bir çok silindirli konfigürasyonu tamamlar.
  6. Kontrol paneli: Dedektörler, uyarı cihazları, silindir basıncını ve herhangi bir manüel bırakma ve durdurma istasyonlarının durumunu izler. Tüm elektrikli ve elektronik cihazların çalışması için kontrol paneline bağlanması gerekir.
  7. Erken Uyarı ve Algılama Cihazları: Manüel serbest bırakma ve durdurma istasyonlarıyla birleştirilmiş erken uyarı algılama cihazları, sistem verimliliğini en üst düzeye çıkarırken, sesli ve görsel alarm cihazları personeli alarm durumları için uyarmaktadır.

FM Yangın Söndürme Sistemi Silindirlerinin Özellikleri

FM 200 yangın söndürme sistemlerinin SV (küçük hacimli), MV (orta hacimli) ve LV (büyük hacimli) serileri, hacme ve dahil edilen bileşenlerin bazı varyasyonlarına, valf genişliğine ve ilgili silindir sayılarına göre adlandırılmaktadır. Korumanız gereken alan için doğru hacimli silindirleri seçmek, etkili yangın söndürme için önemlidir.

FM Yangın Söndürme Sistemi Silindirlerinin Özellikleri - Lider Yangın

Bu silindirlerin seçimi elbette uzman mühendislerin yardımı ve rehberliği ışığında yapılmalıdır. Yangına karşı korumalı bir işyerinin hangi silindiri kullanması gerektiği işyerinin büyüklüğü ile de ilgilidir. Hepsi TSE standartlarında üretilen silindirler ile otomatik söndürme sistemlerinin etkili olduğu görülmektedir.

Uygun kullanım alanında birçok bileşeninin hatasız olarak çalışması zorunludur. Bileşenlerden birinde yaşanacak problemin diğer birimlerin çalışmasını olumsuz etkileyeceğini unutmamak gerekir. Bu yüzden en hatasız çalışma sistemi için periyodik bakımların ihmal edilmemesi gerekir. Hiç kullanılmayan yangın söndürme sistemlerinin bile düzenli bakımının yapılması, gaz basınçlarının tetkik edilmesi gerekir. FM 200 yangın söndürme sistemlerinin etkili şekilde kullanılması, yangına karşı en büyük güvenliğin sağlanması, uzun yıllar dayanıklı olmasına bağlıdır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.