trarenfrru

Konvansiyonel Yangın Paneli Nedir?

Konvansiyonel Yangın Paneli Nedir ve sistemin çalışma prensibi ve ekipmanları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımıza göz gezdirebilirsiniz. Yangın söndürme sistemleri içerisinde oldukça popüler olan konvansiyonel yangın algılama sistemi, üst düzey güvenlik sunar.

Özellikle yangına erken müdahale için gerekli bir sistem olduğunu söylemek gerekmektedir. Klasik yangın söndürme sistemlerine kıyasla, konvansiyonel yangın paneli çeşitleri daha avantajlıdır. Çünkü yangının çıktığı andan itibaren hemen devreye girerek, yangını haber vermektedir.

konvansiyonel yangin sistemleri - Lider Yangın

Konvansiyonel Yangın Algılama Sisteminin Yapısı

Konvansiyonel yangın algılama sisteminin yapısı gereği yangını ayarlanan süre zarfından algılayıp haber vermesi beklenmektedir. Özellikle ısı ve duman dedektörü ile birlikte çalıştığı için, yangının ilk saniyelerinde bile sensörler devreye girebilmektedir.

Konvansiyonel yangın paneli içerisinde yer alan kontrol paneli ayarlanan düzeydeki dumanı veya ısıyı hassas bir şekilde algılamaktadır. Gerekli sinyali sistem algıladıktan hemen sonra, gerekli sinyal ve bildirimler ile uyarıda bulunmaktadır.

Özellikle iş merkezleri, fabrikalar veya benzeri alanlarda kullanılarak, insanların yangına karşı alandan uzaklaşmasını sağlayan bir sistemdir. Ayrıca yangına ilk dakikalarda müdahale edebilme şansı da vermektedir.

konvansiyonel yangin sistemlerinin yapısı - Lider Yangın

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Konvansiyonel yangın algılama sistemi nerelerde kullanılır ve en çok uygulanan alanlar içerisinde toplu kullanım alanları yer almaktadır. Özellikle yüksek katlı binalar, konutlar en çok tercih edilen alanlardan biridir.

Bununla birlikte otellerde, alışveriş merkezlerinde, hastane, yatılı okullar veya huzur evleri gibi yerler için de konvansiyonel yangın paneli sisteminin kullanıldığı yerlerdendir. Toplu kullanım alanlarında özellikle bu sistemin kullanılmasının en önemli nedeni de çoklu sensör ve uyarı sistemine de elverişli olmasıdır.

Genellikle koridorlara da sistem ile bağlantılı olarak kurulan sensörler sayesinde yangının tüm katlara ve bina içerisindeki herkese haber verilmesi sağlanabilmektedir.

konvansiyonel yangin algılama sistemleri - Lider Yangın

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Avantajları

Konvansiyonel yangın algılama sistemi avantajları özellikle can ve mal kaybını minimum düzeyde tutmak açısından önem taşımaktadır. Yangın türü ne olursa olsun, sistem oldukça hassas ölçüm yapabildiği için kısa sürede yangını herkese haber verebilmektedir. Bu da kimsenin zarar görmeden yangının çıktığı yerden uzaklaşmasına olanak sunar.

Konvansiyonel yangın algılama sistemi avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yangın tipi fark etmeden erkenden uyaran bir sistemdir.
  • Yangına kısa sürede ve erken dönemde müdahale edebilme olanağı vermektedir.
  • Sadece yangının çıktığı alan içerisinde alarm verilmemektedir. Ayrıca itfaiye gibi yangına müdahile ekiplerine de yangın başladığı anda haber verilebilmektedir.
  • Konvansiyonel yangın paneli sisteminin en önemli avantajı ise, yangının başladığı alanı nokta atışı şeklinde haber verebilmesidir. Bu sayede, gecikme yaşanmadan yangının çıktığı yerin nerede olduğu ilgili birimlere ve yetkililere ulaştırılabilmektedir.
  • Büyük ve kalabalık alanlar için tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de çok daha ergonomik bir yapıya sahip olmasıdır. Diğer yangın söndürme ve uyarı sistemlerine kıyasla hem ekonomiktir, hem de daha az yer kaplamaktadır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.