trarenfrru

CO2 Söndürme Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Acil bir durumda hangi tip yangın söndürücünün kullanılacağını anlamak için farklı yangın sınıflandırmalarını bilmek önemlidir. B Sınıfı (yanıcı sıvılar ve gazlar) ve C Sınıfı (enerjili ve elektrikli) yangınlar için tipik olarak karbondioksit (CO2) söndürme sistemleri kullanılır.

Karbondioksit söndürücüler yanıcı olmayan karbondioksit gazı ile doldurulur. Yangın söndürücünün içindeki basınç o kadar fazladır ki, boşaltıldığında hortumdan kuru buz parçaları fırlayabilir. Tıpkı tipik bir ABC yangın söndürücü gibi, CO2 söndürücüyü PASS Yöntemini kullanarak ateşlemek önemlidir.

CO2 Söndürme Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey - Lider Yangın

İşte karbondioksit söndürücüler hakkında bilmeniz gereken en önemli 5 şey:

  1. CO2 yangın söndürücüler, B Sınıfı sıvı yangınları için tasarlanmıştır ve elektrikle kullanım için güvenlidir. Bir karbondioksit söndürücü ile söndürülebilen B sınıfı yangınlar,yanıcı sıvılar ve gazlar, çözücüler, yağlar, gresler, yemeklik yağlar, katranlar, yağ bazlı boyalar ve cilaları içerir. Enerji verilmiş elektrikli ekipman içeren C sınıfı yangınlar da CO2 ile söndürülebilir.
  1. CO2, yangını söndürmek için oksijenin yerini alır. Söndürücüden CO2 gazı salındığında kuru buz gibi görünür. Bu “CO2 bulutu”, ateşin etrafındaki, havadaki oksijeni azaltır ve onu boğar. Bu tür söndürücüler, rüzgâr nedeniyle dışarıda fayda sağlamaz. Rüzgâr karbondioksiti ateşten uzaklaştırabilir ve oksijeni alevlere geri getirebilir.
  1. Boşaltma aralığı oldukça küçüktür. Söndürücüden CO2 salındığında, gazlar gibi yayılmaya başlayacaktır. Bu nedenle, CO2 akışının yatay deşarj aralığı, 30-300 cm ile sınırlıdır. Bu aralık, bir ABC söndürücü için ortalama aralığın yaklaşık yarısıdır.
  2. Yangın söndürüldükten sonra kalıntı bırakmazlar. Karbondioksit, oksijen kaynağını keser ve soğuk yapısıyla yangının sıcaklığını düşürür. CO2 gazı yangını söndürdükten sonra, iz bırakmadan atmosfere yayılacaktır. Kalıntı olmaması tipik olarak hasar olmadığı anlamına gelir. Bu, aşındırıcı olabilen bir toz kullanan tipik bir ABC söndürücüsünekıyasla pahalı elektronik ekipman için büyük bir avantajdır.
  3. Çıplak ellerle CO2 kullanmaktan kaçının. Donmaya neden olabilir! Karbondioksit, yangın söndürücüden dışarı atıldığında kuru buza dönüşür. CO2 aşırı derecede soğuktur, bu da bir yangın çıkması durumunda yanıcı sıvıların veya elektronik cihazların soğutulmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, karbondioksitin aşırı soğuk olması nedeniyle, CO2 tahliyesi sırasında ile çıplak ellerle temastan kaçının.

CO2 Yangın Söndürme Sisteminin Avantajları

Toksik özelliği olmadığı ve CO2 kalıntısı bırakmaması, gıda, kumaş, makine veya elektrikli ekipmana zarar vermez. Karbondioksit kimyasal yapısı nedeniyle elektrik iletkenliği olmayan bir ajandır. Bu nedenler aktif haldeki elektrikli ekipmanlarda kullanılabilir.

CO2 Yangın Söndürme Sisteminin Avantajları - Lider Yangın

Dolum maliyetleri düşüktür. Elbette yangın gibi durumlarda kullanıldığında tüm söndürme sistemlerinin yeniden dolumu ve bakımı çok önemlidir. Gerçekleşen yangını beklemiyordunuz ancak yaşandı. Aynı şekilde başka bir yangının ne zaman olacağını bilemezsiniz. Bu yüzden kullanılan gazlı söndürme sistemlerinin hızlı bir şekilde yetkili yangın firması tarafından kontrolünün yapılması ve dolumunun sağlanması gerekir.

CO2 Yangın Söndürme Sisteminin Dezavantajları

CO2 yangın söndürme sisteminin dezavantajları yangını söndürme yeteneğiyle ilgili değildir. Uygulama sırasında dikkat edilecek şeyleri ifade eder. En fazla vurgulanan konu, gaz olarak çok soğuk olmasıdır. Ortamdaki sıcaklığı da hızlı düşürür. Ayrıca kullanımda çıplak elle temas edilmemesi ısrarla vurgulanmaktadır. Ellerde buz yanması riski oluşturabilir.

CO2 Yangın Söndürme Sisteminin Dezavantajları - Lider Yangın

CO2 yangın sırasında yanan cismin veya yüzeyin etrafındaki oksijeni çok hızlı bir şekilde uzaklaştırdığı için dış mekanlarda ve rüzgarlı koşullarda kullanımı uygun olmamaktadır. Dışarıda her ne kadar bölgesel oksijeni azaltsanız da, havadaki oksijen miktarının, tüp içindeki CO2’den daha yoğun olacağı açıktır.

CO2 yüksek basınçlı bir söndürücüdür. A sınıfı yangınlarda ve F sınıfı yangınlarda kullanılması yangının yayılmasına neden olabilir. Kullanıcılar küçük hacimli kapalı mekanlarda CO2 kullanırken dikkatli olmalıdır. Havadaki oksijen miktarını hızla düşürdüğü için zehirlenme ihtimali yaratabilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.