trarenfrru

İşletmelerde Yangın Güvenliği İçin Kontrol Listesi

Ticari işletmelerde yangın güvenliğini sağlamak için güvenli yangın söndürme sistemlerine ihtiyaç duyulur. Bu söndürme sistemlerine ilaveten algılama sistemlerinin yer alması güvenliği artırmaktadır. Bunun yanı sıra işletme sahipleri veya yetkilendireceği kişilerin yangın güvenliği kontrol listesine uygun şekilde incelemeler yapması da günlük tedbirler için önemlidir. Bu kontrol listesini yangın firmasının mühendisleri veya iş güvenliği uzmanları tekniğe uygun şekilde oluşturmaktadır. İşletme sahiplerinin bu listeye göre önlem alması, aksiliklerin tespiti ve giderilmesi adına güvenlik açısından yararlıdır.

İşletmelerde Yangın Güvenliği İçin Kontrol Listesi - Lider Yangın

Yangın güvenliği uygulamaları ulusal standartların sağlanması için de gereklidir. İşletmenizin ihtiyaç duyduğunuz an yangın güvenliği tedbirlerini faaliyete sokması için otomatik söndürme sistemleri idealdir. Bu yangın güvenliğini sağlamak hasarı ve kaybı önlemeye ve sonucunda can kaybını önlemeye yardımcı olacaktır.

Ofislerin, depoların, atölyelerin, üretim merkezlerinin, fabrikaların veya hastanelerin içinde insan çalışırken veya bulunurken yangına karşı güvenli olmasının önemi tartışılamaz. Gerek maddi hasar gerekse can kaybını önlemek adına her türlü tedbiri almak işletme sahiplerinin ve yöneticilerinin sorumluluğundadır.

İşletmelerde Yangın Güvenliğinin Önemi

İşletmelerde yangın güvenliğinin önemi öncelikle yangın söndürme sistemlerine duyulan ihtiyacın önemine vurgu yapmaktadır. Bir yangın güvenliği için en önemli unsur söndürme sistemlerinin varlığını sağlamak, bakımlarını zamanında yaptırmak ve arızaları zaman geçirmeden gidermektir. İşletmelerin yüksek bütçeli yatırımlara sahip olduğu düşünülürse, olası bir yangının sonuçlarını kestirmek güç olmayacaktır.

Yangın ve duman algılayıcı sistemlerin otomatik sistemlere entegre edilerek kullanılması önerilmektedir. Otomatik sistemleri aktive etmek için bu tür tetikleyici unsurların güvenliği artırdığı bilinmektedir. Söndürme sistemleri için düzenli kontrollerin yapılması, acil tahliye planlarının oluşturulması ve belirli periyotlarda tatbikatlarla pekiştirilmesi bu tür önlemlerin arasında yer alır.

İşletmelerde Yangın Güvenliğinin Önemi - Lider Yangın

Yangın söndürme sistemlerinin test edilmesi kısmında basınçların kontrol edilmesi ve gerekirse denenerek kullanılması, tüm yangın söndürme ekipmanlarının düzenli bakımlarının yapılması, yangın söndürücülerin işaretlenerek bilinen bir yere yerleştirilmesi gibi tedbirler reel sonuca ulaşılmasını kolaylaştırır.

Yangın söndürme çalışmaları sırasında elektriğin kesilmesi gerektiği için, o esnada acil aydınlatma sistemi oluşturulması önemlidir. Elektrik kaynağından farklı bir aydınlatma ile gece bile yol gösterebilecek bir sistemin varlığı, hem söndürme ekiplerine hem de tahliye sırasında dışarı çıkmak isteyen mağdurlara yol gösterecektir. Acil durum ışıkları yangın söndürme sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olmalı ve periyodik olarak takip edilmelidir.

Yüksek Bütçeli Yatırımlarda Yangınla Mücadele

İşletmelerde yangın söndürme sistemlerini de içine alacak şekilde yangın güvenliği için kontrol listesi oluşturulduğunda, içerisinde yer alması gereken unsurlardan biri de ilk yardım setleridir. İlk yardım setlerinin ulaşılabilir bir yerde olmasını sağlamalısınız. Düzenli olarak süresi dolan malzemelerin yenilenmesi de bu açıdan gereklidir. Yangın sırasında insanların ilk yardıma ihtiyacı olacağı düşünülmelidir. Olay yerine sevk edilen söndürme ekiplerine ilaveten acil yardım ekipleri de gereken çalışmaları da yapacaktır. Ancak içeride mahsur kalan kişilerin ilk yardım setlerindeki duman maskelerini kullanarak zaman kazanabileceklerini de unutmamak gerekir.

Yüksek Bütçeli Yatırımlarda Yangınla Mücadele - Lider Yangın

Yangın güvenliği eğitimi de işletmeler için hayati önem taşır. Yangınlar belki önlenemez ancak yangın sırasındaki davranışlar yönlendirilerek can ve mal kaybının önüne geçilebilir. Çalışanların yangın güvenliği eğitimi için belirli bir eğitim programlı oluşturulmalı, çalışanların yangının büyümesini önleyebileceği tedbirler gözden geçirilmeli ve eğitimlerde verilmelidir.

Acil tahliye planları da neticede binadan ayrılmak gerektiğinde uyulacak davranış örüntülerini içerir. Yangının büyümesi önlemez olduğunda artık binayı terk etmekten başka bir davranış mantıklı olmayacaktır. Bu yüzden tahliyenin nasıl yapılacağı, kimin önderlik edeceği, hangi yolların izleneceği, tahliye sırasında nasıl davranılması gerektiği gibi konulara mutlaka yer verilmelidir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.