trarenfrru

Su Sisi Söndürme Sistemleri Yangına Nasıl Etki Eder?

Su sisi söndürme sistemleri yangına üst kısımdan sise benzer yoğunlaştırılmış su buharı ile etki etmektedir. Hassas alanlar için basınçsız bir çalışma prensibine sahip olduğu için materyal olarak zarar görmesi ihtimal dahilinde olan maddeleri korumak için en ideal yangın güvenlik sistemidir. Boruların içindeki suyun nozullar aracılığı ile su buharına dönüşerek yangına etki etmesi, soğutma bakımından da yeterli olmasına ve alanın sıcaklığını düşürmesine katkı sağlamaktadır.

Su Sisi Söndürme Sistemleri Yangına Nasıl Etki Eder? - Lider Yangın

Yangın söndürme sistemleri içinde genelde yüksek basınç etkisiyle şok yaratıp yangını kontrol altına alma prensibi benimsense de hem içerik hem de yöntem olarak bu stilin kullanılamayacağı yerler de olabilmektedir. Bu yüzden sis yöntemi ile hassas bir söndürme sağlanması gereken müze veya sergi salonlarında başarılı sonuçlar alınmaktadır. Depolanan su veya kaynaktan beslenen sistemlerdeki su ile yapılacak müdahalede suyun hacmi olabildiğince genişletilerek hem müdahale alanı geniş tutulmakta hem de mümkün olduğunca az söndürme ajanı kullanılmaktadır.

Basınçsız sistemler olarak bilinse de aslında birbirine kıyasla yüksek ve düşük basınçla da çalışan iki ayrı su sisi söndürme sisteminden bahsedilebilir. Çok hassas alanlarda düşük basınçlar kullanılmakta, hassas olmayan maddelerin olduğu ancak su sisi ile söndürmenin teknik olarak tercih edildiği yerlerde ise yüksek basınçlı sis yöntemi kullanılmaktadır.

Su Sisi Söndürme Sistemleri Soğutma Prensibi

Su sisi söndürme sistemlerinin en beğenilen ve tercih sebebi olan özelliklerinden biri de soğutma prensibidir. Yanlardan ve yukarıdan etki etmeye başladığı yangına, ürettiği sis sayesinde ortam sıcaklığını düşürerek de başarılı bir şekilde etki etmektedir. Ortam ısısının yükselmesi sonucu yangının daha çabuk etki edebileceği alanlar böylece daha ciddi bir soğutma etkisi ile yanmaktan kurtulmaktadır. Bu özelliği ve niteliği ile hem söndürme hem de soğutma sağlayarak iki açıdan da fayda sağlayan bir sistem olarak ön plana çıkmaktadır.

Birçok sektörde müdahale yöntemi olarak bu sistemin kullanılması üzerinde araştırma yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Birçok yangın firmasının su sisi söndürme sistemlerinin başarı oranı üzerinde mühendisleri ve teknisyenleri aracılığı ile araştırma yapması sonucu, kullanıldığı alanlarda yangın başlangıcında müthiş etki ettiği ve ortamdaki maddelere zarar vermeden söndürme sağladığı görülmüştür.

Su Sisi Söndürme Sistemleri Soğutma Prensibi - Lider Yangın

Yangın söndürme sektöründe hangi tip yangınlarda hangi tür söndürme sistemlerinin ve içeriğinin kullanılacağına uzman mühendisler karar vermektedir. Sektörünüz, binanız, çalışma alanınız ve kullandığınız maddeler iyi bir şekilde etüt edilerek, belki bir belki de birkaç yangın sistemi önerilebilir. Örneğin tehlikeli maddelerle çalışan fabrikaların atölye kısımlarında karbondioksitli söndürme sistemi kullanılırken, mutfak kısımlarında davlumbaz söndürme sistemleri, panolarında ise mikro söndürme sistemleri kullanılabilir. Bu kullanım şekli tamamen bilimsel ve teknik gerekçeler ile sınıflandırılmaktadır.

Water Mist Söndürme Sistemleri Kullanıldığı Alanlar

Su sisi söndürme sistemleri sektördeki uzmanlar tarafından water mist sistemler olarak da anılmaktadır. Bu sistemin yabancı kökenli karşılığı olması hasebiyle ülkemizde yabancı firmalar ile yapılacak iş anlaşmalarında bu kavramın daha çok kullanıldığı görülmektedir. Tam karşılığı olarak su sisi anlamına gelen söndürme ajanı yine sudur. Suyun yüksek basınçla normal halinden yüzlerce kat fazla bir hacme dönüştürülmek suretiyle yangına sıkı bir şekilde teneffüs etmektedir.

Water Mist Söndürme Sistemleri Kullanıldığı Alanlar - Lider Yangın

Ortamdaki sıcaklıktan etkilenebilecek maddeler ise su sisi söndürme sistemlerinin soğutma özelliği ile yanmasa bile yangından ortaya çıkan ısıdan etkilenmemektedir. Bu yönüyle en hassas bölgelerin, depoların veya özel alanların sis şeklindeki söndürme prensibiyle korunması uygun görülmektedir. Değeri yüksek sanatsal içeriklerin yer aldığı tüm bölgeler bu sistemlerin kullanıldığı alanlar olarak kayda geçmektedir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.