trarenfrru

Yangın Kapıları Güvenli midir?

Yangın kapıları, yeni inşa edilen yapılar başta olmak üzere birçok binada gerekli görülen ve can kurtaran kapılardır. Yangın anında ani tutuşma ile oluşan kargaşa ve panikte, insanların ilk isteği can havliyle kendilerini dışarı atabilmektir. Konutlarda, apartmanlarda ve sitelerde insanlar aileleri ile birlikte binadan dışarı çıkmanın bir yolunu ararlar. Eski yapılarda duman ve ateşle kapanmış merdivenlerden aşağı inmek mümkün olmayacağı için yangın kapısının eksikliği hissedilir. Ancak yeni binalarda yangın kapısız inşa izni alınmadığı için, yangın merdivenine bağlanan bir çıkış mutlaka olmaktadır.

Yangın Kapıları Güvenli midir? - Lider Yangın

Yangın kapıları son derece güvenli olan ve yangında ortaya çıkan ısıya karşı dayanıklı olan ürünlerdir. TSE standartlarında üretilen yangın kapısının işlevsel olduğu, duman ve ısı yalıtımlı olduğu ve insanların binayı tamamen boşaltması için zaman tanıdığı görülmektedir. Bu denli önemli olan bir ürünü, sertifikalı yangın kapısı firmalarından temin etmeniz, üretim ve montaj sonrasında problem yaşamamanız için önemlidir.

Ülkemizde yangının hangi sebeple ne zaman çıkacağı, başlayacağı ve büyüyeceği bilinmemektedir. Bazen bir elektrik kaçağından, bazen aşırı ısınmış makinelerden, bazen ocaklardan, bazense ihmalden kaynaklı yangınlarda ilk amaç can güvenliğini sağlamak olduğu için, yangın kapısı ve merdiveni bu bağlamda önemi her zaman artan üniteler olmaktadır.

Hangi Model Yangın Kapısı Kullanacağımıza Nasıl Karar Vereceğiz?

Beklenmedik şekilde oluşan ve maddi kayıp bir yana can kaybına da yol açabilen yangınların, hayatımızı ciddi şekilde tehdit ettiği bir gerçektir. Böyle durumlarda sağlıklı ve mantıklı düşünemez, panik ile karar veririz. Yangın kapısının varlığı, merdivenlere doğru yönlendirme levhalarının olması son derece önemlidir. Küçük detayların yangın anında müthiş şekilde işe yaradığı unutulmamalıdır.

Hangi Model Yangın Kapısı Kullanacağımıza Nasıl Karar Vereceğiz? - Lider Yangın

Binada yangın kapısının gerekli olduğunu tartışmaya gerek yok. Ancak elbette inşa sırasında veya değişim zamanlarında, binanın mimari yapısına uygun, iç mimariyle ahenkli olacak yangın kapısı modeli seçebilirsiniz. Genelde tek kanatlı, çift kanatlı, camlı, panik barlı gibi farklı modeller tercih edilmektedir. Bu konuda binanızda ücretsiz keşif gerçekleştirecek olan ekibimiz, yangın kapısı modelleri ile ilgili bilgiler vermektedir. Binanızın mimari yapısı önemli olmakla birlikte, kullanacağınız alan da belirlenmesinde etkin rol oynar. Endüstriyel faaliyet yürütüyorsanız farklı, konutlarda farklı, bina içinde üniteler arasında farklı, elektronik ünitelerin muhafaza edildiği odalarda farklı gibi modeller sunulacaktır.

Hangi model yangın kapısı kullanacağınıza karar verirken, işinde uzman olan profesyonel kadromuz ile görüşebilirsiniz. Öncelikle maksimum güvenliği sağlayacak olan yangın kapısı seçilmelidir. Bu özelliklere ek olarak binayla uyumlu bir kapı modeli oluşturulabilir. Bunun için deneyimli bir yangın kapısı firması ile görüşmenizi öneririz.

Yangın Kapısı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yangın kapısı seçimi, binalarda ve resmi kurumlarda yöneticiler, fabrika, işletme, tesis, liman gibi yerlerde işverenler tarafından yapılmak istenen bir işlemdir. Ancak bilimsel ve teknik olarak yangın yönetmeliklerine de uygun olacak şekilde seçim yapılması önemlidir. Camlı model istenen bir işyeri, yüksek ısıyla çalışan, tehlikeli patlayıcı maddelerin yer aldığı bir işletme ise buna dikkat edilir.

Yangın Kapısı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? - Lider Yangın

TSE standartlarına uyulması burada son derece önemlidir. Teknik olarak istenen kriterlere uyulması, hangi sektörlerde hangi modellerin kullanılması gerektiği, kullanım amacına öncelik tanınması gibi ölçütler ile hareket etmek daha doğru olacaktır.

Yangın kapısı modern binaların vazgeçilmez unsurlarından biri olarak yer edinmektedir. Bu sektörde hizmet veren firmaların, yangın yönetmeliklerine hakim olması, TSE ve uluslar arası standartlar konusunda bilgili olması gerekir. Güvenilir yangın kapıları için güvenilir firmalar ile çalışmanız, üretim ve montajdan sonra satış sonrası destek alabilmeniz adına dikkate alınmalıdır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.