trarenfrru

Yangın Söndürmede Çevre Dostu Eğilimler

Yangın söndürme sistemlerinin çevreye duyarlı ve sürdürülebilir olması, günümüzde yangın güvenliği endüstrisini ilgilendiren en önemli konular arasındadır. Söndürme sistemleri tesisinizi ve çalışanlarınızı güvenle korur ancak zaman içinde her zaman daha iyi koruyan sistemler geliştirilmiş ve üretilmiştir. Böylesi güvenlik sağlayan sistemlerde kullanılan söndürme ajanları yangınları bastırma konusunda maharetli olsa da çevre sağlığı için tehdit oluşturabilir.

Yangın Söndürmede Çevre Dostu Eğilimler - Lider Yangın

Firmanız çevreye duyarlı sosyal sorumluluk yürütüyorsa ve bunu iyileştirmek için çalışıyorsa, bugün piyasada çevreye duyarlı birçok yangın söndürme seçeneği olduğunu bilmelisiniz. Günümüzde yangın söndürmede en popüler ve etkili olan çevre dostu çözümlerden birkaçına değinelim:

Flor İçermeyen Köpük Ajanları (F3)

Florsuz köpükler sektörde F3 olarak anılır. AFFF olarak kısaltılan sulu film oluşturucu köpük olarak da bilinen ajanlara göre daha çok çevreye duyarlı bir söndürücüdür. AFFF yanıcı sıvı buharları bastırmak için çalışan etkili bir yangınla mücadele yöntemidir. Ancak içeriği incelendiğinde güçlü ve bağlayıcı olması için kullanılan PFAS maddeler, insan sağlığı üzerinde olumsuz etki ortaya çıkar.

Atık olarak düşünüldüğünde ise hareketli yapıları nedeniyle, suda, toprakta ve hatta betonda bile hareket etme kabiliyetine sahiptir. Üzerinde araştırma yapılmaya devam edilmektedir. Ancak AFFF köpükler hala birçok sektörde en çok tercih edilenler arasındadır. Kimyasal formülünde yer alan zararlı bileşenler kullanımını engellemiyor çünkü en etkili söndürücü olarak en zorlu yangınlarda başarılı sonuçlar veriyor.

Flor İçermeyen Köpük Ajanları (F3) - Lider Yangın

F3 alternatif olarak düşünüldüğünde PFAS içermemesi nedeniyle çevrede kalıcı olmamakta ve biyolojik olarak kaybolmaktadır. Bu yüzden AFFF ajanlarıyla aynı işlevi gören F3 florlu söndürme ajanlarının çevreye daha duyarlı olduğunu söylemek gerekir.

Temiz Söndürme Ajanları

Piyasada çok sayıda yangın söndürme maddesi bulunmaktadır. Hepsi farklı yangın tehlikeleri için farklı düzeyde etkilidir ancak hepsinin çevreyi koruma yeteneğinin olduğunu söyleyemeyiz. İşte temiz söndürme ajanları burada devreye girer.

Temiz söndürme ajanı denildiğinde iletken olmayan, aşındırmayan ve buharlaşırken kalıntı bırakmayan bir yangın söndürme maddesi anlamalıyız. Yangınları varlıklara zarar vermeden bastırabilen, söndüren ve insanları güvende tutan ajanlardan bazıları FM-200, INERGEN ve NOVEC 1230’dur.

Genel olarak temiz ajanlar oksijen içeriğini yanmayı destekleyen seviyenin altına düşürürken, aynı zamanda insanların azaltılmış oksijenli ortamda nefes almasına izin verirler. Serbest bırakıldıktan sonra temiz içerikli ajanlar çevreye yayılır. Çevreye zararlı maddeler salmayan, temizlenmesi kolay olan ve kalabalık alanlar için güvenilir olarak nitelendirilen bir özelliğe sahiptirler.

Suyun Verimli Kullanımı

Çevreye duyarlı bir yangın söndürme sitemi uygulamanın bir başka harika yolu, suyu daha verimli kullanmayı düşünmektir. Örneğin su sisi yangın söndürme sistemleri, bazı uygulamalarda aslında daha etkili olabilen yangın sprinkler sistemlerine, bu yönüyle harika bir alternatiftir.

Su sisi söndürme sistemleri yangınları kontrol eden, bastıran veya söndüren küçük su damlacıklarını dağıtmak için yüksek basınç kullanır ve size suyu koruyan, çevreye zararlı olmayan ve yanın anında yüksek verimle aktivasyon sağlayan, çevreye karşı sorumlu bir yangın söndürme seçeneği sunar.

Su kullanılan bu sistemlerin temizlenmesi kolaydır, insanlar için herhangi bir sağlık sorunu oluşturmazlar. Tehlikeli olmayan ve insanların çevresinde kullanımı güvende olan çevreye duyarlı bir yangın söndürme sistemi için su sisi söndürme sistemleri harika bir seçenektir.

Suyun Verimli Kullanımı - Lider Yangın

Aspirasyon Dedektörleri

Bazı endüstriler, ürünleri ve insanları etkili bir şekilde korumak için belirli yangın söndürme ajanlarını kullanmak zorundadır. Bu durumlarda, çevreye duyarlı bir bastırma sistemi bulmak zor olabilir. Neyse ki, sisteminizin çevrenizdeki dünya üzerindeki etkisini en aza indirmek için yine de önlemler alabilirsiniz. Bunun yapmanın en iyi yollarından biri, aspirasyon tespit sistemi kullanmaktır.

Bir yangın söndürme ajanının çevre üzerindeki etkisini en aza indirmenin en iyi yolu olan aspirasyon dedektörleri, yangınları daha başlamadan durdurmaya yardımcı olabilecek, oldukça hassas bir algılama sağlayarak hedefe ulaşılmasına yardımcı olur. Aspirasyon dedektörleri algılama odasına çektikleri hava sonrasında, dumanın dedektöre kendi kendine yükselmesini beklemekten daha hızlı şekilde, herhangi bir duman türü için havayı analiz edebilir. Bu sistemler yangın çıkmadan önce dumanı algılayabildiğinden, ön alarm aşamasında personeli uyarabilir. Personel daha sonra yangın söndürme sisteminin çalıştırılması gerekmeden önce sistemi kapayabilir veya sorunu hafifletmek için adımlar atabilir.

Aspirasyon dedektörleri tüm sektörlerde kullanılabilir çünkü ilk etapta yangınları ve tehlikeleri önlemeye yardımcı olan bir algılama düzeyi sunarlar. Çevreye daha fazla zarar verebilecek söndürme ajanlarının sistemden boşalmasını önlemeye yardımcı olabilecekleri için, gerçekten çevreye duyarlı bir yangın söndürme sisteminin önemli bir parçasıdır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.