trarenfrru

Yangın Algılama ve İhbar Sistemlerinin Önemi

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinin varlığı otomatik yangın söndürme sistemlerinin verimliliğini artırmak için çok önemlidir. Sistemin mekanik olarak işler hale gelmesi, yangına müdahale etmesi için algılama yapması, yangını büyümeden durdurmak adına önemi tartışılamaz bir unsurdur. Yangın sistemleri gibi algılama ve ihbar sistemlerinin de bakımı yapılmalıdır. Personelin manuel kontrolünün yanı sıra elektronik arızaların tespit edilmesi otomatik uyarı sistemine bağlı olmalıdır.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemlerinin Önemi - Lider Yangın

Normal çalışma hayatında önemi anlaşılamayan bu tür sistemlerin yangın anında hayat kurtarıcı müdahaleleri başlatması, can ve mal güvenliğini sağlaması, yapılan masrafın ne kadar önemsiz olduğunu gösterir. Bütçe yetersizliği nedeniyle bu sistemleri taktırmayan ve kullanmayan, hatta periyodik bakımını aksatan işletmelerin facia ile karşılaşma riski her geçen gün artmaktadır. Özellikle sanayi sektöründe kullanılan hammaddelerin çeşitliliğinin artması, enerjinin gücü yangın riskinin çoğalmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle yangın söndürme sistemleri, ekipmanları, eğitimi ve ek olarak yangın algılama ve ihbar sistemleri, tam yangın güvenliği için vaz geçilmez unsurlar arasındadır. İhbar sistemlerinin yangını veya dumanı algıladığı an merkez panoya uyarı göndermesi, sistemin faal hale gelmesi için yeterli olmaktadır. En küçük bir kıvılcım ve dumanda algılama yapabilme yeteneği ayarlanabilmektedir.

Yangın Alarmlarının Çalışma Prensibi

Yangın alarmlarının çalışma prensibi genel olarak algılama ve ihbar sistemleri ile entegre şekildedir. Algılama sistemleri dumanı veya ateşi fark ettiği an alarm sistemine ve müdahale sistemine sinyal gönderir. Bir taraftan yangına müdahale başlarken bir yandan da çalışanları ve yetkilileri uyarıcı bir alarm çalışır. Böylece tahliye prosedürleri başlatılabilir. Daha donanımlı sistemlerde itfaiye ekiplerine sinyal gönderen, ileri teknoloji ürünü sistemler de kullanılabilir.

Yangın Alarmlarının Çalışma Prensibi - Lider Yangın

Yasal olarak zorunlu tutulan yangın söndürme sistemlerinin maliyeti, koruduğu bina, alan, yatırım ve can güvenliği bakımından önemsizdir. Bu yüzden bir yangın söndürme sistemine sahip olacaksanız hızlı davranmalı ve faaliyetleriniz başlamadan önlemlerinizi almalısınız. Yangının sizi ve yatırımlarınızı ne zaman tehdit edeceğini bilemezsiniz. Söndürme sistemlerinizi güçlendirmek adına algılama ve ihbar sistemleri de yangın firması tarafından sizlere önerilmekte ve faydaları anlatılmaktadır.

Yangın algılama ve ihbar sistemleri günümüzde birçok sektörde kullanılmakta, yangınları önleme başarısı nedeniyle tercih edilmektedir. Çok tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği açısından da üzerinde önemle durulan bir sistem olan ihbar sistemleri, yüksek bütçeli yatırımları korumanız için önemlidir. Algılama sistemleri yalnızca montaj yapılmamakta, periyodik olarak bakımdan da geçirilmektedir. Her türlü mekanik ve elektronik ürünün belirli aralıklarla denetlenmesi ve kontrolden geçirilerek fonksiyonlarının incelenmesi önemlidir.

Yangın İhbar Sistemlerinin Faydaları

Yangın ihbar sistemlerinin faydaları yukarıda bahsettiğimiz boyut başta olmak üzere endüstriyel tesislerde işverenlerin yükümlülükten kurtulması için de gereklidir. Otomatik yangın söndürme sistemleri kendi başına koruma için yeterli görülse bile, bu sistemi otomatik olarak başlatacak bir unsur olmaması halinde ciddi sorunlar yaratabilir. Zaten otomatik sistemlerin temel mantığı algılamanın olması ve müdahalenin insanlara gerek kalmadan başlayabilmesidir. Aksi takdirde otomatik olmasının bir anlamı olmaz.

Yangın İhbar Sistemlerinin Faydaları - Lider Yangın

Yangın algılama ve ihbar sistemleri özellikle kurum ve kuruluşlarda gece saatlerinde göz teması kurulamayan yerlerde başlaması muhtemel tehlikelerin fark edilmesi adına hayati görev üstlenir. Gündüz saatlerinde ise birden başlayıp şok etkisi yaratarak insanların müdahale etme yeteneğini kullanmalarına fırsat vermeyen durumlarda otomatik sistemlerin devreye girip bütüncül bir koruma sağlaması hayat kurtarır.

Yangın söndürme sistemleri ve algılama sistemleri alanında yıllardır faaliyet gösteren Lider Yangın olarak, profesyonel sistemler sunmaya devam ediyoruz. Uzman ekibimiz, mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz ile iş güvenliğinizi maksimum oranda sağlamanıza yardımcı oluyoruz.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.