trarenfrru

Yangın Dolabı Yangının Söndürülmesinde Nasıl Fayda Sağlar?

Yangın dolabı yangın sırasında oldukça fayda sağlayan yangın söndürme ekipmanlarından birisidir. İlk müdahale sırasında yangın dolabı ve içindeki diğer aksesuarların müdahale eden kişilere sağladığı yardım, amatör dahi olsa birçok fayda sağlamaktadır. Yangın dolaplarının esas kullanılma amacı su hortumunun hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Kesintisiz su kaynağına bağlı, belirli bir uzunlukta olan hortum makaraya sarılı şekilde sabitlenmektedir. Makara belirli bir açıda açılarak hortumun rahat şekilde çekilmesine ve yangın olan yere ulaştırılmasına olanak tanımaktadır.

Yangın Dolabı Yangının Söndürülmesinde Nasıl Fayda Sağlar? - Lider Yangın

Yangın söndürme sistemleri içinde, tehlikeli sınıfta birçok otomatik sistem mevcut iken, söndürme ekipmanları genelde riski az olan işletmeler, devlet kurumları veya konutlarda işlevsel olmaktadır. Bu ekipmanlar yüksek riskli yerlerde manuel müdahaleleri mümkün kılmadıkları için kullanım açısından fayda sağlamazlar. Yangın riskinin yüksek olduğu alanlarda bu tip ekipmanlar sadece yardımcı söndürme görevi üstlenirler.

Resmi mevzuat gereğince de binalarda bulunması zorunlu tutulan yangın dolaplarının standartları ile de genelgeler yayınlanmıştır. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında birçok yapıda bulundurulması gereken unsurlar belirlenmiştir. Bu standartlara uyarak ekipmanların yerleştirilmesi ve korunması konusunda eğitim almak gerekir.

Yangın Dolapları Yangının Söndürülmesine Nasıl Yardımcı Olur?

Yangın dolapları yangın söndürülürken sağladığı yardımcı ekipmanlar ve elbette kalitesi ile ciddi oranda yardımcı olmaktadır. İçerdiği tüm malzemeler profesyonel şekilde kullanıldığında yangının söndürülmesi için çok önemli katkı sağlar. Özellikle dolaptaki yangın vanaları direkt etki eder. Yangın hortumları ile taşınan su alevlerin söndürülmesi için gereken etkiyi gösterir. Aynı zamanda hortum makarası da dönüş kabiliyeti ile oldukça hızlı şekilde adapte olmaktadır.

Yangın Dolapları Yangının Söndürülmesine Nasıl Yardımcı Olur? - Lider Yangın

Ülkemizde son yıllarda üretilen yangın dolaplarının oldukça kaliteli olduğu görülmektedir. Hem elektro statik boya bakımından hem de yapıldığı malzemeden ötürü uzun yıllar dayanabilen yangın dolapları, bire bir yangına karşı da dirençlidir. Kırmızı rengin yoğun olarak kullanıldığı ve üzerine yangın dolabı ibaresinin işlendiği bu dolapların yangın firmaları tarafından en kaliteli şekilde üretildiği bilinmelidir. TSE standartlarının geçerli olduğu tüm yangın dolabı türlerimiz ile hizmetinizde olmaya devam ediyoruz.

Yangın dolabı dendiğinde sadece içinde vana, makara ve hortum olan kalıplar düşünülmemelidir. Ayrıca diğer söndürme ekipmanlarını da barındıran geniş çaplı yangın dolapları da kullanılmaktadır. İçinde yangın tüpünün dahi bulunduğu bu tür dolaplar, daha büyük işletmeler veya farklı sektörlerdeki işyerleri için kullanılmaktadır. Bir de bunun yanı sıra bina dışında bahçede olan modeller de bulunmaktadır. Bunların hem estetik olarak daha iyi bir görünüm sağladığı hem de ihtiyaç halinde dikkat çektiği gözlenmektedir.

Yangın Dolapları Yangın Sırasında Ne Kadar Kullanışlı?

Yangın sırasında yangın dolaplarını kullanmak çoğu kişinin aklına gelmeyebilir. Daha önce yangın tecrübesi olanların ya da yangın eğitimi alanların bu konuda daha deneyimli davrandıkları görülmektedir. Yangın eğitimi alan kişilerin yangın dolaplarının yangın anında ne kadar kullanışlı olduklarını bilmeleri doğaldır. Zira bu eğitimlerde dolapların hangi özellikleri taşıdığı ve yangına müdahalede nasıl önemli bir rol oynadığı anlatılmaktadır.

Yangın Dolapları Yangın Sırasında Ne Kadar Kullanışlı? - Lider Yangın

Kullanım bakımından birçok yangın ekipmanı konusunda insanlarımızın bilinçli olmadıkları ve yangın gibi riskli durumlarda streslerini iyi yönetemedikleri görülmektedir. Yangın anındaki en önemli yardımcı rollerden birini üstlenen dolapların, nasıl önemli olduğu özellikle tehlikeli durumlarda tam olarak anlaşılmaktadır. Su ile müdahale edilebilecek yangınların oluşabileceği mekanlarda oldukça işlevsel olan dolaplar, birçok açıdan hızlı müdahaleyi sağlar. Otomatik söndürme sistemlerinin olmadığı binalarda manuel müdahalenin en önemli araçları arasında yer alır. Bu yüzden yangın dolabı denildiğinde, yeterli standartlarda üretilen tüm ürünlerin fayda sağladığı unutulmamalıdır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.