trarenfrru

FM 200 Söndürme Sistemleri Sağlığa Zarar Verir mi?

FM 200 söndürme sistemleri kimyasal içerikli bir gaz potansiyeline sahip olduğu için, kullanımı esnasında sağlığa zarar verip vermediği konusunda, insanların aklına soru işaretleri gelmektedir. Kimyasal bileşimler konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kullanıcılar ve müşteriler bu sorunun cevabını arama motorlarında bulmaya çalışmaktadır. Ancak en sağlıklı bilginin işin uzmanı olan yangın firmalarından alınması gerektiği, bunun en doğru yöntem olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla uzmanlarımızdan aldığımız bilgilere göre en bilimsel sonuçları sizler için sunuyoruz.

FM 200 Söndürme Sistemleri Sağlığa Zarar Verir mi? - Lider Yangın

Temiz maddeli söndürme sistemleri arasında kategorize edilen FM 200 sistemleri, insanların çalıştığı yerlerde sağlığa zarar vermeden kullanılabilmektedir. Temiz maddeli söndürmede ortak olan şey, insan sağlığını tehlikeye atmamasıdır. Bunun en önemli sebebi ise kullanılan kimyasal içeriktir. Havada yer alan oksijenin yangın anında söndürme maddesi tarafından azaltılması, en tehlikeli sonuçlara neden olmaktadır. Ancak FM 200 olarak adlandırılan gaz bileşimi, oksijen ile tepkimeye girmez. Yani ortamdaki oksijeni azaltmaz. Yangındaki ısı emilimini azaltarak söndürmeye katkı sağlar. Bu açıdan tehlikeli değildir.

Temiz maddeler bir yangını söndürmek için inert gazlar kullanılması denklemine dayanır. Bunlar kalıntı bırakmayan ve doğaya zarar vermeyen maddelerdir.  İletken olmadıkları için elektrik panolarında, hassas materyallere zarar vermedikleri için sanat eserlerinin olduğu galerilerde ve arşivlerde kullanılabilmektedir.

FM 200 Kullanılan Alanda Nefes Alınabilir mi?

Bir yangının başlaması ile müdahaleyi 10 saniye gibi kısa bir sürede yapan FM 200 söndürme sistemi, yangının üzerine mevcut gazları yoğun şekilde boşaltmaktadır. Dolayısıyla ortama insanların alışık olmadığı bir gaz türü salınmaktadır. Tepkisel olarak insan sağlığına zarar vermeyen bir kimyasal içeriğe sahip olduğu için insanların nefes almasında bir problem olmaz. Bu yüzden tahliye olan insanların sağlığı tehlikeye girmez. Maske kullanmadan bile tahliye çalışmaları rahatlıkla yapılabilir.

FM 200 Kullanılan Alanda Nefes Alınabilir mi? - Lider Yangın

FM 200 söndürme sistemindeki gazlar ortamın ısısını düşürerek ve yanan malzemeyi kaplayarak söndürme işlevini gerçekleştirir. Doğal bir gaz olduğu için nefes alıp verilmesini olumsuz etkilemez. Toksik etki yaratmadığı için ortamdaki canlılar rahatlıkla soluk alıp verebilir. Elbette FM 200 söndürme sisteminin tasarım aşamasında, insanların sağlıklı şekilde nefes alıp vermesini sağlayacak konsantrasyonun da sağlanması gerekir. Bu da bilimsel ve teknik olarak deneyimli ve alanında uzman bir yangın firmasının başarabileceği bir konudur. Hesaplamadaki bir problem söndürmeye de insan sağlığına da olumsuz etki yaratabilir.

Bu sistemde söndürme gerçekleşirken, gazlar oksijenin yerini almamaktadır. Dolayısıyla herhangi bir oksijen yoksunluğu gerçekleşmez. HFC-227ea gazından oluşan FM 200 sistemleri, karbon, flor ve hidrojen gazlarının bileşiminden oluşmaktadır. Bu gazların bileşimi insan sağlığına zarar vermez. Montreal Protokolü tarafından yasaklanan gaz içeriklerinden biri değildir.

Halon, CO2 ve Temiz Gazlı Söndürücüler Arasındaki Fark Nedir?

Yangın söndürme teknolojisinin günümüzdeki kadar ilerlemediği zamanlarda en etkili söndürme maddelerinden biri olarak kullanılan Halon gazı, ozon tabakasına zarar verdiği için yasaklanmıştır. 1994 yılında aşamalı olarak yerini FM 200 ve Novec 1230 gazlarına bırakmıştır. Son 20 yıldır Halon gazı yerine doğaya zarar vermeyen FM 200 sistemleri rağbet görmüştür. Üstelik sektörde lider konuma kadar yükselmiştir. Kısa atomosferik ömrüne sahip olması bu söndürme sisteminin popüler olmasını sağlamıştır.

Halon, CO2 ve Temiz Gazlı Söndürücüler Arasındaki Fark Nedir? - Lider Yangın

Diğer taraftan etkili bir söndürme maddesi olan CO2 de sahip olduğu avantajlar yönünden kullanılmaya devam etmektedir. CO2 gazı yangını söndürmek için ortamdaki oksijeni uzaklaştırmaktadır. Ancak temiz gazlı söndürücüler ise ortamdaki oksijeni azaltmak yerine ortamın ısısını düşürerek söndürme sağlar. CO2 insanların olmadığı alanlarda kullanılmaya elverişlidir. Sağlık için bir tehdit oluşturur ve boğulmalara neden olabilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.