trarenfrru

Hızlı ve Standart Tepkili Sprinkler Başlıkları Arasındaki Fark

Binanızın yangın sprinkler sistemleri, yaşayan canlıları ve mülkünüzün önemli kısmını güvende tutmak için çalışan sistemdir. Bir yangın durumunda mevcut yangın söndürme sistemi, binadaki herkesin dışarı çıkması için gerekli zamana sahip olmasını sağlamak ve itfaiye ekipleri gelene kadar oluşabilecek hasarları en aza indirmek için devreye girer ve önemli bir işlev yürütür. Bu konuda işinize yarayan farklı tipte sprinkler kullanılmaktadır. Binanıza ve söndürme uygulamasına bağlı olarak, standart tepkili veya hızlı tepkili sprinkler kullanılabilmektedir.

Profesyonel Yangın Güvenliği - Lider Yangın

Her iki başlık arasındaki temel farkın adından da anlaşılacağı üzere tepki süreleri olduğu görülmektedir. Temel bir ifadeyle, tüm sprinkler başlıkları, sıcaklıklar sprinklerdeki bir ampulün içindeki sıvının genişlediği, ampulün patladığı ve suyun fıskiyeden geçmesine izin verdiği bir noktaya yükselecek şekilde bir çalışma prensibine sahiptir.

Hızlı tepki veren sprinkler başlıklarda genelde 3 mm ampul bulunurken, standart tepki veren sprinkler başlıklarda ise 5 mm ampul bulunur. Hızlı yanıt veren sprinklerdeki daha küçük ampul, standart sprinkler başlıklardan daha hızlı devreye girecek anlamı çıkmaktadır.

Hızlı Tepkili Yağmurlama Başlıkları

Hızlı tepkili sprinklerler, esas olarak düşük tehlike düzeyindeki uygulamalar için kullanılır. Bunlar okullar, ofislerden oluşan binalar, sağlık tesisleri ve benzeri gibi birçok insanın bulunduğu binalardır. Yangın çıkması gibi bir olay gerçekleşirse kalabalık binalarda en çok endişe duyulan şey, insanların güvenli şekilde dışarı çıkması olmaktadır.

Hızlı Tepkili Yağmurlama Başlıkları - Lider Yangın

Bu yüzden bu tip binalarda ve yapılarda kullanılan hızlı tepkili sprinkler başlıklar hızlı bir şekilde etkinleşmektedir. Aynı zamanda tavanda bir sprinkler türü de yüksekten suyu boşaltmak için kullanılabilir. Bu başlık standart nitelikte olabilir. Bu su akışı, tavanı ve etrafındaki duvarları soğutarak, daha fazla parlamayı önlemeye yardımcı olur ve yangının sıcaklığının ile şiddetinin artmasını önler. Bu uygulama ile hızlı tepkili sprinkler başlıkları insanların binayı güvenle tahliye etmeleri için gerekli zamanın verilmesini sağlamaktadır.

Standart Tepkili Yağmurlama Başlıkları

Standart tepkili sprinkler başlıklarının etkinleşmesi, hızlı tepkili sprinkler başlıklar göre biraz daha uzun sürer. Tavanları ve duvarları sıcaktan arındırmak için tasarlanmış sprinkler başlıklar aynı zamanda alevlere de püskürmektedir. Hızlı tepkili başlıklar direkt yangını söndürmeye odaklanırken, standart başlıklar ise yangını çevreleyen alanı ıslatmak ve soğutmak için çalışır. Yangının başladığını yerden alev olarak yayılmasını yavaşlatmak için ideal bir yöntemdir.

Standart tepkili sprinkler başlıklar, yapıda çok az insanının bulunduğu ticari ve endüstriyel binalar için idealdir. Yangının şiddetini kontrol ederken insanlar için endişelenme olmadığı için, yangının yayılmasını yavaşlatmaya, hasarı azaltmaya ve söndürme ekiplerinin gelmesine zaman kazandırır.

Hangi Tip Sprinkler Başlığı Seçmeliyiz?

Hızlı tepkide bulunan ve standart yanıt veren başlıklardan hangisini seçmeniz konusunda, profesyonel yangın güvenliği uzmanlarımız yardımcı olmaktadır. Yoğun nüfuslu yerlerde insanların can güvenliğini sağlamak açısından hızlı tepki veren sprinkler başlıklar kullanılmalıdır. Hangi başlık türünün kullanılacağı konusunda uygulamanıza ve tesisinizdeki mevcut yangın tehlikelerine mükemmel şekilde uyan bir yangın sprinkler sistemi tasarlayabilen yangın güvenliği uzmanlarıyla doğrudan çalışmalısınız.

Hızlı ve Standart Tepkili Yangın Sprinkler Sistemi - Lider Yangın

Ne tür sprinkler sistemlere ihtiyaç duyarsanız, firmamız sizin için en uygun sistemleri önermekte, tesisinizi ziyaret ederek ücretsiz keşif ile alanınızı kontrol etmektedir. Çalıştığınız sektör ile ilgili olarak yangından korunmanız için kullanılması gereken sistemler itina ile incelenmektedir. Geniş mekanlarınızı koruyacak en uygun teknoloji ile üretilen yangın sistemleri, hem can hem de mal kaybının önüne geçmenize yardımcı olmaktadır. Normal zamanlarda önemi pek hissedilmeyen bu önlemler, yangın gibi felaketlerde kurtarıcınız olmaktadır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.