trarenfrru

FM 200 Söndürme Sistemini Ne Zaman Kurmalıyım?

FM 200 söndürme sistemleri birçok sektörde yangın güvenliğini sağlamak için kullanılan en avantajlı ürünlerden birisidir. Yangını ısıyı emerek söndürmesi, yanan cismin ve alevlerin oksijene temasını önlemesi ve insan sağlığına ölümcül bir etki bırakmaması nedeniyle birçok malzemede etkili olmaktadır. Yanan cisimlerin niteliğine bağlı olarak söndürme işlevi daha güçlü olmaktadır. Etkili olmadığı yangın türleri için tercih edilmeyen FM 200 söndürme sistemleri, bilimsel olarak kanıtlanmış yangın tiplerindeki etkisi ile oldukça başarılı olmaktadır.

FM 200 Söndürme Sistemini Ne Zaman Kurmalıyım? - Lider Yangın

Tüm dünyada, Avrupa’da ve ülkemizde oldukça bilinen bir yangın söndürme sistemi olan FM200 sistemleri, karbon, flor ve hidrojen bileşiminden oluşan heptafloropropan isimli söndürme ajanı ile verim sağlamaktadır. Yangın bastırma özelliği olan bu madde piyasada FM 200 söndürme sistemi olarak bilindiği için popüler adıyla kullanılmaktadır. Yangın firmaları bu ürünü bu başlıkla pazarlamaktadır.

Bu yangın söndürme maddesinin birçok sektöre uygun olduğu kimyasal araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Güçlü olduğu alanlarda bir yangın algılama ve ihbar sistemi ile birlikte çok işlevsel olarak kullanılabilir. Ayrıca otomatik olarak entegre edildiğinde de yangının algılanması ile birlikte gece saatlerinde bile müdahalesi başarı sağlar ve zararı önler.

FM 200 Söndürme Sisteminin Faydaları

Tesisinize, atölyenize, fabrikanıza veya çok amaçlı olarak kullandığınız deponuza ne zaman bir FM 200 sistemi kurmanız gerektiği yangın yönetmeliklerinde belirtilmektedir. Bu kararı almak zor olmamalıdır çünkü yapacağınız yatırımlar, bulunduracağınız malzemeler ve yapacağınız işler, bir yangın söndürme sisteminin koruması altında olmalıdır. Tesiste çalışan insanların can güvenliği içinde bu gereklidir. Aslında faaliyetlerinize başlamadan önce, yani tesiste sektöre özgü çalışmalar başlamadan, deponuza ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri koymadan önce yangın söndürme sistemini döşetmiş olmanız gerekir. Geç kalmak yasal olarak da bahane olarak kabul edilmez.

FM 200 Söndürme Sisteminin Faydaları - Lider Yangın

Uygulama ve montaj olarak FM 200 söndürme sistemlerini seçmenizde birçok fayda vardır. Öncelikle yoğun bir depolama alanında yangını ısı emilimi yoluyla söndüren bu sistemlerin faydasını görürsünüz. Bu gaz ortamdaki oksijeni yok etmediği için sağlık olarak da güvenlidir. İnsan yoğunluğunun olduğu alanlarda tercih edilmesinin başlıca sebebi budur. Renksiz olması ve yangına müdahale sonrasında kalıntı bırakmaması önemli bir avantajdır. İnsanlar tahliye olurken görüş açısını daraltmaz.

Kokusuz bir gaz olması nedeniyle temiz gazlı söndürme sistemleri içinde sayılmaktadır. Elektriği doğrudan iletmediği içinde büyük kolaylık sağlar. Ozon tabakasına zarar vermeyen içeriği ile çevre dostu olarak bilinir. Çevreci örgütler tarafından eleştirilmeyen birkaç yangın söndürme maddesinden biridir. Sistemin 10 saniyeden daha kısa sürede söndürme ajanını boşaltması tepkiselliğini gösterir. Yangının oluşturacağı hasarı azaltmak, onarım maliyetlerini düşürmek ve tesisin faaliyetlerini yürütmesinin önünde engel olmamak en önemli faydaları arasındadır. Üstelik hassas ekipmanları ve varlıkları koruma özelliği de önem arz etmektedir.

FM 200 Söndürme Sistemleri Tesisim İçin Uygun mu?

FM 200 söndürme sistemlerinin tesisiniz için uygun olup olmadığını tespit etmenin en sağlıklı ve bilimsel yolu yangın firmalarındaki uzmanlarda danışmanızdır. Yangın güvenliği alanında hizmet veren firmalarda yer alan mühendisler ile istişarede bulunabilirsiniz. Ancak sormadan önce birkaç ipucundan faydalanmanız iyi olacaktır.

FM 200 Söndürme Sistemleri Tesisim İçin Uygun mu? - Lider Yangın

Eğer işletmenizde yer alan maddeler hassas varlıklar ise; yani su basıncından ötürü zarar görebilecek kadar kırılgan yapıda ise bu siz sağlam bir ipucu verecektir. Susuz bir yangın söndürme sistemi arıyorsanız ve çevre dostu olmasını istiyorsanız; FM 200 söndürme sistemleri size göredir. Alanında deneyimli olan yangın firmaları ile kuracağınız işbirliği size % 100 yangın güvenliği sağlayacaktır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.