trarenfrru

Doğru Portatif Yangın Söndürücü Nasıl Seçilir?

Doğru yangın söndürücünün nasıl seçileceğini düşünürken, “Ne tür bir yangın yanıyor?” diye sorun. Yanan yangının türüne uygun yangın söndürücüye sahip olmak son derece önemlidir. Birçok kişi bir yangın söndürücünün her türlü yangını söndüreceğini sanıyor ama durum asla böyle değil. Belirli yangın türleri, belirli bir yangın söndürücü türü gerektirir. Bazı yangın söndürücüler arkasında toz yığını bırakarak hassas ekipmanlara zarar verirken, diğer yangın söndürücüler neredeyse hiç iz bırakmaz ve bilgisayar gibi hassas ekipmanlara zarar vermez. Doğru yangın söndürücüyü seçmenize yardımcı olmak için, bu makale farklı yangın türlerini ve kullanılacak doğru yangın söndürücü türünü keşfedecektir.

Doğru Portatif Yangın Söndürücü Nasıl Seçilir? - Lider Yangın

Yangınlar, A, B, C, D ve K Sınıfı olmak üzere farklı sınıflara ayrılır. Sınıf, yangına dahil olan malzemelere göre belirlenir. A sınıfı bir yangın, ahşap veya kağıt gibi yaygın yanıcı maddeleri içerir. B Sınıfı yangınlar, gaz veya petrol gibi yanıcı sıvıları içerir. C sınıfı yangınlar, aşırı gerilim koruyucu içeren bir yangın gibi enerji verilmiş elektriği içerir. D sınıfı yangınlar, alüminyum gibi yanıcı metal yangınlarını içerir. K sınıfı yangınlar yemeklik yağları içerir ve genellikle restoran mutfaklarında bulunur.

Bu yüzden ihtiyacınız olan yangın söndürücünün türünü belirlemek için duruma ve yangın söndürücüyü yerleştireceğiniz çevreye erişmeniz gerekir. Genellikle ev veya ofis kullanımı için bir ABC yangın söndürücü tüm temelleri kapsayacak, yanıcı maddeleri, yanıcı sıvıları ve elektrik tipi yangınları kapsayacaktır. Mutfakta çok fazla kızartma yağı bulunan büyük bir pişirme alanı, yangın söndürme sisteminin yanı sıra K-Sınıfı yangın söndürücü gerektirir. 

Portatif Yangın Söndürücülerin Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır? - Lider Yangın

İhtiyaç duyulan yangın söndürücü tipini değerlendirirken yapılacak ilk şey, meydana gelebilecek yangın tipini belirlemektir. Kalifiye bir teknisyenden bir bina yangını değerlendirmesi bu süreci kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Bir teknisyen, ihtiyaç duyulan yangın söndürücünün tipini, boyutunu ve ağırlığını belirleyebilir. Nitelikli bir teknisyen veya yerel bir yangın yetkilisi, yangın söndürücünün doğru yerleştirilmesine ve bina standartlarını ve yönetmeliklerini karşılamak için gerekli olan doğru sayıda yangın söndürücünün bulunmasına da yardımcı olabilir.

Portatif yangın söndürücüler adından da anlaşılacağı gibi kolayca taşınabilir veya taşınabilirdir. Yangının kaynağına ulaşmanıza ve onu söndürmenize yardımcı olurlar.

Yerleşim de önemlidir. Portatif yangın söndürücüler, engelsiz bir görüşe sahip, normal seyahat yolları boyunca yerleştirilmiş ve yangın söndürücü talimatları dışa dönük olacak şekilde çok görünür bir yere yerleştirilmelidir, böylece eğitimsiz bir kişi yangın söndürücüyü kullanıyorsa, yangın söndürücünün nasıl çalıştırılacağını kolayca görebilirler. Yangın söndürücüler de kolay ulaşılabilecek bir yere, çıkışa açılan koridorlara veya koridorlara yerleştirilmeli, asla ekipman veya üst üste konulmuş kutular tarafından engellenmemeli ve olası yangın tehlikeleri tarafından yerleştirilmelidir. Yangın söndürücüyü, olası bir yangın nedeniyle kesilmeyecek veya forklift gibi ekipmanlardan zarar görmeyecek şekilde yerleştirin. Elementlerden korunacakları yere yerleştirin. Yangın söndürme dolabı bunu kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Yangın söndürücüyü kırmızı olarak gösteren tabelaların yerleştirilmesi, müşterilerin ve çalışanların, gerektiğinde yangın söndürücülerin nerede bulunabileceğini bilmelerine yardımcı olur.

Yangın Söndürme Cihazlarını Nasıl Kullanmalıyız? - Lider Yangın

Taşınabilir yangın söndürücünüzün iş için yılda bir kez bakıma alınması gerekir, ancak aynı zamanda evde kullanım için de tavsiye edilir. Yangın söndürücünüzün düzgün çalışır durumda olduğunu, ölçerin çalıştığını, contaların sağlam olduğunu ve doğru basınçta olduğunu garanti eder. Acil durumda ise yangın söndürücünün hazır olmasını sağlayacaktır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.