trarenfrru

Yangın Alarm Sireni Nedir?

Yangın Alarm Sireni Nedir ve yangın sistemleri içerisindeki görevi ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için açıkladık. Yangın sistemlerinin tüm ekipmanları sistemin bir parçası olduğu için oldukça önemlidir. Ancak yangın alarm sireni hiç kuşkusuz sistemin en önemli ekipmanları arasında yer almaktadır.

Yangını duyurmak açısından önemli bir ekipman olan yangın alarm sireni sayesinde, alandaki tüm canlıların uzaklaştırılması sağlanabilir. Yangın alarm sireni ise, yangın yönetmeliği kapsamında ve belirli kurallar eşliğinde sisteme dâhil edilerek, alana kurulmak zorundadır.

yangin alarm sireni nedir - Lider Yangın

Yangın Sireni Nasıl Çalışır?

Yangın sireni nasıl çalışır ve yangını algılama süreci merak konusudur. Yangın algılama sisteminde yer alan yangın sireni sisteme bağlı olarak çalışmaktadır. Ancak yangın alarm sireni de sistem türlerine göre farklı özelliklerde olabilmektedir.

Sistemlerde sadece dumanı algılayarak siren sistemi çalışabilmektedir. Bazı yangın algılama sistemlerinde ise, ısıya bağlı olarak siren devreye girmektedir.

Her iki dedektörün bulunduğu sistemlerde de yine yangın sireni bulunmaktadır. Özellikle ısıya bağlı olarak devreye giren yangın algılama sistemlerinde, belirlenen sıcaklığın üzerindeki ısı derecesi dedektörler tarafından algılanmaktadır.

Isı dedektörü hassas bir ölçüm yaptığı için, gerekli uyarıyı direkt olarak alarm paneline göndermektedir. Panele alarm sinyalinin ulaşması ile birlikte, yangın alarm sireni de devreye girerek çalmaktadır.

yangin alarm sireni nasil calisir - Lider Yangın

Yangın Sireni Nasıl Çalar?

Yangın sireni nasıl çalar ve yangın sireninin esas amacı hakkındaki tüm detaylar için açıklamamıza devam edebilirsiniz. Yangın sireni belirli bir kurala göre çalmaktadır. Özellikle yangın sireninin ses seviyesi ayarlanırken, sistemin kurulu olduğu binadaki ses seviyesi dikkate alınmaktadır.

Yönetmeliğe göre yangın sireninin, kesinlikle alandaki gürültüden 15 desibel yüksek olması gerekmektedir. Ayrıca yangın sireni dedektörlerinin de zeminden 150 cm yüksekte olması zorunlu bir kuraldır.

Yönetmelikte belirtilen bu özelliklerde olması sayesinde, yangın sireni tüm binadan çok net bir şekilde ve herkes tarafından duyulabilmektedir. Yangın sireni sisteminin ise, güvenli şekilde çalışmasını sürdürebilmesi için düzenli olarak bakım ve kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Yangın Alarm Sireni Amacı

Yangın alarm sireni amacı sadece alandaki insanlara yangının başladığına dair uyarı vermek değildir. Günümüzde yangın algılama sistemleri giderek daha da gelişmiştir.

İlerleyen teknoloji ile eş değer olarak geliştirilen yangın algılama sistemleri sayesinde hem destek birimlerine haber verilmekte, hem de yangını ilk saniyelerinde alandan insanların uzaklaştırılması sağlanabilmektedir. Yangının oluşturacağı zararların minimum düzeyde kalması için yangın alarm sireni destek olmaktadır.

Özellikle insanların ortamdan uzaklaşması siren sayesinde gerçekleşmektedir. Bunun için de alanın her tarafından rahatlıkla duyulacak şekilde ve çok yüksek desibelde siren çalışmaktadır. Ayrıca bazı yangın algılama sistemlerinde sadece ses ile değil, ışık ile de uyarı verilebilmektedir.

Yangın alarm sireni çalmaya başladığı andan itibaren otomatik algılama sistemi, yetkili birimlere de alarm ve uyarı göndermektedir.yangin alarm sireni nedir - Lider Yangın

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.