trarenfrru

Yangın Kapısı Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Yangın kapısı binaların yangından korunması ve insanların tahliye edilmesi amacıyla “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” hükümleri gereği, yapılması zorunlu olan birimlerden birisidir. Yangın anında sahip olduğu havalandırma sistemi sayesinde yaşayanların hızlı ve güvenli şekilde tahliye edilmesini sağlar. Bu açıdan hem dayanıklı hem de pratik kullanıma sahip olması gerekir. İnsanların tahliye için kullandıkları yangın kapısı zor durumlar için kilit altında tutulmamalıdır.

Yangın Kapısı Ne Gibi Avantajlar Sağlar? - Lider Yangın

Çok eski binalarda yer almamasına rağmen hem deprem yönetmelikleri hem de yeni yapı imar kanunları çerçevesinde belirli şartları taşıyan binalara yangın kapısı yapılması zorunlu tutulmaktadır. Yüksek katlı binalarda acil çıkış kapısı olarak kullanılan yangın kapıları, kaçanlar için çıkış, müdahale ve kurtarma ekipleri için ise giriş kapısı olarak kullanılır. Yangın kapısının olmadığı bir yüksek binada acil durumlarda ne yapılacağı ile ilgili hiçbir farklı senaryo üretilemez. Bu yüzden binalardaki olası yangınlar için yangın merdivenine açılan bir kapının varlığı tartışılamayacak kadar yararlıdır.

Özellikle hastane, alışveriş merkezleri, okullar, devlet kurumları, yurtlar, oteller gibi yüksek katlı ve kalabalık binaların yangına karşı dışarı temiz havaya açılan bir yangın kapısı olması alternatif üretme açısından faydalıdır. İnsanların panik halinde ana merdivenlerden ana girişe doğru yönelmesi, bina içindeki dumandan etkilenme ihtimallerini artıracağı için, havalandırması yönetmeliklere göre teknik olarak yapılmış yangın merdivenlerine yönelmesi, olası can kayıplarını azaltacaktır.

Yangın Anında Yangın Kapısı Nasıl Kullanılmalıdır?

Yangın anında insanların panik halinde oldukları, sosyal medya ve ana akım haber bültenlerinde sıkça görülebilmektedir. Yaşanan ve aktarılan örneklerin çoğunda insanlar kendilerini pencerelerden dışarı sarkıtmakta, bir kurtarıcı beklemekte ve ilk gelen müdahale ekiplerine can havliyle sarılmaktadır. Oysa iyi şekilde yapılandırılmış ve inşa edilmiş katlarda, tüm dairelerden yangın merdivenine ulaşım sağlanmaktadır. Güvenli bir ulaşım koridoru ile daire içinde başlayan yangınlarda bile ana giriş kapısına ulaşılamadığı durumda yangın kapısı devreye girmektedir.

Yangın Anında Yangın Kapısı Nasıl Kullanılmalıdır? - Lider Yangın

Kanunlara göre nizami şekilde yapılan binaların yangın kapısı ve yangın merdiveni konusunda problem yaratmaması gerekir. Fark edilen yangından kaçabilmek için yangın kapısının ulaşılabilir bir durumda kilit altında olmadan kullanıma açık olması gerekir. Hatta konut olarak kullanılan apartman ve sitelerde bile zaman zaman tatbikatların yapılması, yangın kapısının kullanılmasının öğretilmesi, tahliye planının oluşturulması son derece hayati önem taşır.

Günümüzde tarihi biraz eski olan binalarda yangın merdivenlerinin ve dolayısıyla yangın kapısının olmadığını görüyoruz. Olası bir yangında orada çalışan veya yaşayan insanların yaşayacağı korku, bir yangın merdiveni veya kapısının maliyetiyle kıyaslanamaz. Orada yaşanacak travma ciddi problemlere dönüşebilir. Bu yüzden ilgili yönetmeliklere uygun şekilde binaların yangın merdiveni ile tanışması gerekir.

Yangın Kapısı Kaç Derece Isıya Kadar Dayanıklıdır?

Kullanılacağı binanın kullanım şekline göre farklı ısılara dayanıklı yangın kapısı imal edilebilmektedir. Alev alacak yanıcı maddelerin bulunduğu binalarda oluşabilecek yangınlarda ortaya çok daha fazla ısı çıkacağı için, itibariyle bu tür binalara yüksek ısıya dayanıklı yangın kapısı düşünülmelidir. Güçlü yangın kapıları iyi şekilde monte edildikleri takdirde birkaç saat yangına dayanabilmekte ve tahliyeyi mümkün kılmaktadır.

Yangın Kapısı Kaç Derece Isıya Kadar Dayanıklıdır? - Lider Yangın

Yangın kapılarının özellikleri, kullanılacağı sektöre göre mühendisler tarafından belirlenmektedir. Sanayi tesislerinde, kimyasal maddeler kullanan laboratuarlarda, petrol veya gaz depolayan, taşıyan, kullanan kuruluş veya istasyonlarda, limanlarda yüksek ısıya dayanıklı yangın kapısı türlerinin kullanılması tercih edilir.

Yangın anında dışarıya doğru açılarak çıkışı kolaylaştıran yangın kapılarının açık bırakılmaması gerekir. Telaş halinde dışarı çıkmak isteyen kişilerden tekrar içeri girmek isteyen olma ihtimaline karşı yangın kapıları dışarı doğru açılan ancak dışarıdan açılamayan şekilde üretilir ve monte edilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.