trarenfrru

Yangın Tüpü Dolumu Ne Kadar Zamanda Yapılır?

Yangın tüpü dolumu süresinin ne kadar olduğu konusunda tüketiciler çok bilgi sahibi değildir. Yangın söndürme sistemlerinin manuel ekipmanlarından olan yangın tüpleri çoğu zaman bilinçsiz yere kullanılmakta, bazen de periyodik bakım zamanı geçtiği için basıncı azalmaktadır. Her iki durumda da ihtiyaç halinde mağdur olmanız söz konusu olacaktır. Başlayan bir yangına acil olarak müdahale etmek istediğiniz zaman elinizin altında bulunan yangın tüplerinin hazır olmasını istersiniz ancak basınç değeri yüksekse pimi çıkarıp yangına doğru püskürttüğünüzde ya hemen bitecek ya da hiç gaz basmadığı için yangını söndürmeyecektir.

Yangın Tüpü Dolumu Ne Kadar Zamanda Yapılır? - Lider Yangın

Bu yüzden yangın tüplerinin dolumu konusunda oldukça hassas davranmak ve dolum sürelerini geçirmeden bakımlarını yaptırmak hayati önem taşır. Yangın tüpü dolumu ne kadar zamanda yapılır konusu da esasında yangın firmalarının takip etmesi gereken bir konu olsa da tüketicilerin ve kullanıcıların da dikkat etmesi gereken önemli hususlar arasında yer almaktadır. Yangın tüpü bakımı ne kadar sıklıkla yapılmalı konusunda firmaların takipte olması, yaklaşan zamanlarda işyeri ile iletişime geçerek uyarması önem arz etmektedir.

Normal şartlar altında yangın tüplerinin her iki yılda bir tamamen boşaltılması gerekir. Hem içindeki söndürme ajanının etkisini yitirmemesi adına hem de basıncının tekrar sağlanması adına buna dikkat edilmesi şiddetle önerilmektedir. Genel bakım zamanlarında yılda bir kez periyodik olarak incelenmesinin faydalı olduğu bilinmektedir. Köpüklü yangın tüpleri söz konusu olduğu zaman dolumun iki yılda bir yapılması uygun görülmektedir.

Yangın Tüpleri Kaç Yıl Geçerlidir?

Yangın tüpleri kaç yıl geçerlidir? konusunda hem uluslararası hem de ulusal standartların yer aldığı çizelgeleri incelemek faydalı olacaktır. Örneğin köpüklü söndürme ajanının yer aldığı tüplerin iki yılda bir doldurulması gerekirken, halokarbon içeren yangın tüplerinin her yıl hem de iki defa kontrolden geçirilmesi önerilmektedir. Ayrıca kuru kimyevi söndürme ajanlarını içeren yangın tüplerinin yılda iki defa kontrolden geçirilmesi çok önemlidir.

Yangın Tüpleri Kaç Yıl Geçerlidir? - Lider Yangın

Bakımları yılda iki defa yapılan tüplerin tamamen boşaltılması ise iki yılda bir kez kesinlikle yapılmalıdır. Tüplerin yapım malzemesi ve içeriklerine göre iki yılda bir yeniden doldurulmasının önemi muazzamdır. Yangın durumlarında sık kullanılan ve birden fazla personelin farklı açılardan yangına doğru püskürtebildikleri yangın tüplerinin düzenli bakımının yaratacağı etki hayati seviyede olabilir.

Bakımlarının kesinlikle deneyimli personel tarafından yapılması, uzmanların yer alması ve teslimden önce tüm kontrollerinin sağlanması gerekir. Böylece hem tüketicilerin rahat şekilde kullanmasına olanak sağlanır hem de yangın güvenliği alanında istenen tedbirlerin alınması sağlanır. Yangınlarda bu tip önlemlerin ne kadar ciddi olduğu en iyi yangın durumunda anlaşılmaktadır.

Yangın Tüpü Dolumu Uzun Sürer mi?

Yangın tüpü dolumu uzun sürer mi? konusunda özellikle riskli işyerlerinin yöneticileri tedirgin olmaktadır. Aslında dolum zamanı gelince işyerlerine idare edecek şekilde sağlam yangın tüplerinin emaneten bırakılması ve işletmenin yangın riskine karşı savunmasız kalmaması sağlanmalıdır. Ancak birçok işyerine bakan yangın firmalarının zaman zaman bu beklentiyi karşılayamadığı görülmektedir.

Yangın Tüpü Dolumu Uzun Sürer mi? - Lider Yangın

Bunun yerine çok hızlı şekilde dolum önerdikleri görülür ki bunun süresi de maksimum bir haftayı geçmemelidir. Profesyonel şekilde yapılması beklenen dolum ve bakım işleminin yangın firmaları tarafından hızlı şekilde tamamlanarak işyerine teslim edilmesi gerekir. Bunu sağlamak için de yeteri kadar personel istihdam edilmesi, iletişimin güçlü olması ve işyerlerine gerekli sürenin ne kadar olduğunun bildirilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde son yıllarda hem yangın tüpü dolumu hem de otomatik yangın söndürme sistemlerinin periyodik bakımı konusunda modern yöntemler geliştirilmiş olup, teknolojiden de faydalanılmaktadır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.