trarenfrru

Evde Hangi Tip Yangın Söndürücü Kullanılır?

Çoğu zaman en fazla merak edilen sorulardan olan, evde hangi tip yangın söndürücü kullanılır, evde kullanılan yangın tüpü özellikleri nelerdir? Yangın büyük oranda tahribata yol açan felaketler içinde yer almaktadır. Özellikle de evlerde genellikle başka başka sebeplerden dolayı meydana gelen yangın durumlarına karşı ev tipi yangın tüpü kullanımı evde bulundurulması için çok büyük öneme sahiptir.

Evde Hangi Tip Yangın Söndürücü Kullanılır? - Lider Yangın

Evde çıkabilecek yangın durumları büyük ihtimalle elektrik ne problemi ile ya da çeşitli yanıcı madde etkisiyle görülebilmektedir. Bu durumda evde ne tip yangın söndürücü kullanılır sorusuna yanıt olarak karbondioksitli yangın tüpü tercihi ile yanıt vermek mümkündür. Elektrik sebepli meydana gelen yangında en önemli unsur, söndürücü maddenin doğru kullanımıdır. Bundan dolayı evde 6 kilogram ağırlığında bir karbondioksitli yangın tüpü, yangın söndürücü bulundurulması genellikle önerilmektedir. Evlerdeki yangın durumlarında yanıcılığı bulunan bütün maddeler güvenli bir alanda toplanması gerekmektedir.

Özellikle de teknolojik ürünlerin ya da doğalgaza bağlı çalışan peteklerin ateşle teması büyük sorun yaratabilmektedir. Ev tipi yangın tüpü bulunduruyor olsanız bile yangın alanında gerekli işlemleri yapmış olduktan sonra olabilecek en kısa süre içerisinde itfaiye müdahalesi gerekmektedir.

Yangın Tipleri ve Kullanılan Söndürücüler

Ev, iş yeri yahut herhangi bir farklı alanda meydana gelen yangınların hepsinin farklı tipi ve söndürme şekli bulunmaktadır. Yangın tipleri ve kullanılması gereken söndürücüler doğru bir halde belirlenerek uygulanmadığı takdirde hiçbir etkisi olmamaktadır. Çünkü her yangın için farklı bir söndürme tüpü ve yangın tipine göre farklı uygulama yöntemi yer verilmiştir. Yangın tipleri sıralanacak olursa şu şekilde sayılabilir;

Yangın Tipleri ve Kullanılan Söndürücüler - Lider Yangın

A tipi yangın – katı yangınlar

B tipi yangın – sıvı yangınlar

C tipi yangın – gaz yangınlar

D tipi yangın – metal yangınları

Tüm bu yangın tiplerinde farklı müessir maddeler bulunmaktadır. A tipi katı yangın ürünleri çoğu zaman kağıt, odun ve kömür şeklinde yanıcı maddelerden çıkmaktadır. Söndürme işlemi için köpüklü yangın söndürücü veya kuru kimyevi tozlu söndürücü tüpler kullanılabilmektedir. B tipi yangınlar kısaca sıvı yangınlarda fosil yakıt olarak malum benzin, petrol, mazot vb. Yanıcı maddelerden ortaya çıkmaktadır. Bunlar içinde A tipi için kullanılan söndürücüler ve ek olarak karbondioksitli söndürücüler de kullanılabilmektedir. C tipi yangınlarda kullanılan söndürücülerse, gaz yöntemiyle oluşan yangınlardır. Bunlarda da LPG, doğalgaz, Metan vb. Yanıcı gazlardan ortaya çıkmaktadır. Söndürme işlemi için kuru kimyevi tozlu söndürücüler ile beraber karbondioksit bazlı yangın söndürücüler kullanılır. Son olarak ise D tipi yangınlar için alüminyum, potasyum, lityum ve benzer biçimdeki kimyasal metallerden oluşan D tozlu yangın söndürücüler kullanılmaktadır.

Evlerde yahut iş yerlerinde ortaya çıkan elektrik yangınlarında hangi tip yangın söndürücü kullanılır?

Bu soruya cevap olarak elektrik aksamıyla ortaya çıkan yangınlar C klasman yangın olarak değerlendirilmektedir. C klasman yangınları söndürmek için karbondioksitli yangın söndürücü tüplere ihtiyaç duyulur.

Evlerde elektrik yangınlarında hangi yangın söndürücü kullanılır? - Lider Yangın

Ancak elektriğin iletken oluşu ve suyun da elektrik ile temasıyla yayılma etkisine sahip olması nedeniyle elektrikle ortaya çıkmış olan yangınlarda ne olursa olsun su ile söndürme işlemi uygulanmamalıdır. Bu konum aşırı riskli ve yanlış bir yangın söndürme yöntemidir.

Köpüklü Söndürme Yangın Tüpü

Köpüklü yangın söndürme tüpü A ve B  klasman yangınlar için kullanılır. Köpük yapısı temas halindeyken yangının oksijen ile olan bağlantısını kestiği için kısa bir süre içinde ateş tamamen söndürülebilmektedir. Bu işlemde ihtiyaç duyulan köpüklü yangın söndürücüler ile direkt ateşe temas sağlanmalıdır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.