trarenfrru

Konutlarda Yangın Güvenliği

Yangınlar çeşitli birçok yerde çıkarak büyük felaketlere de sebep olan afetlerdir. Konutlarda yangın güvenliği en iyi biçimde sağlanması durumunda da yine bu kapsamda yangınların önlenmesi sağlanabilir. Yangın güvenliği için de çeşitli tedbirlerin alınmasında yarar vardır. Bununla da birlikte yine birçok yangın söndürme sistemi de kullanılarak yangınlar bertaraf edilebilir.

Yangınlar üç aşamalı olarak ele alınabilir. Yangın öncesi, yangın esnası ve yangın sonrası olarak ele alınabilecek yangın güvenliği konusunda kişiler fazlasıyla önlem almalıdır. Bina tipine göre bulundurulması gereken yangın söndürme tüpleri, yangın dolapları ve diğer tüm teçhizatlar da bu kapsamda değerlendirilebilir.

Apartman Yangın Güvenlik Önlemleri - Lider Yangın

Konutlarda çıkan yangınlar diğer konutları, dolayısıyla da evleri kapsayarak büyük felaketlere yol açabilir. Bu gibi felaketlerin en aza indirgenmesi adına kişilerin eğitimli olmasında, yangın anlarında nasıl davranmaları gerektiği konusunda da bilinçli olmasında yarar vardır.

Aktif Yangın Güvenlik Önlemleri

Aktif yangın güvenlik önlemleri, ortaya çıkan yangının en basit ve hızlı biçimde algılanmasını, söndürülmesini sağlamaktadır. Yangın çıkmadan önce binada hareketsiz durarak yangınla aynı zamanda harekete geçen, yangın kısıtlayıcı olan ve söndürücü etkiye de sahip olan güvenlik önlemleri son derece önemlidir.

Aktif yangın güvenlik sistemleri söndürme sistemleri ve uyarı sistemleri olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Uyarı sistemiyle birlikte yangın başlangıcını algılayan dedektörler, bunlar ısı ve duman dedektörü olabilir, insanları yangın için uyarır. Bununla birlikte kontrol panoları, alarm butonları, sesli uyarılar ve cihazlar da yine aktif yangın güvenlik önlemleri kapsamınca değerlendirilebilir.

Aktif Yangın Güvenlik Önlemleri - Lider Yangın

Söndürme sistemleri ise sprinkler söndürme sistemleri, gazlı söndürme sistemleri, köpüklü söndürme sistemleri ve sabit boru hortum sistemleridir. Bu tip sistemler ile birlikte yangınlar daha da hızlı ve etkili biçimde söndürülebilir. Yangınların erkenden kontrol altına alınması yangın felaketlerinin büyümeden engellenmesi adına önemli bir hamledir. Bunun için aktif yangın güvenlik önlemleri en iyi şekilde alınarak oluşabilecek tüm felaketlerin engellenmesi gerekmektedir.

Yangın Güvenlik Önlemleri Nelerdir

Yangın güvenlik önlemleri nelerdir gibi sorular üzerinde araştırmalar yapan kişiler çeşitli birçok cevapla da karşılaşabilir. Yangınlar, insanlardan sebepli olacak şekilde ya da insanlardan bağımsız olabilecek biçimde ortaya çıkarak çeşitli felaketlerin de öncülüğünü yapar. Can ve mal kaybına bile yol açabilecek türden güce sahip olan yangınları engellemek adına yangın güvenlik önlemlerinin de alınması gerekmektedir.

Yangın güvenlik önlemleri genel anlamda kişilerin bilgi sahibi olmasıyla alakalıdır. Binanın yapısına uygun olarak binalarda ya da konutlarda bulundurulması gereken çeşitli sistemlere yer verilmelidir. Yangın söndürme sistemleri başta olmak üzere yangın algılayıcılar da yine bu kapsamda değerlendirilmelidir.

Konutlarda Yangın Güvenliği - Lider Yangın

Çeşitli özelliklere sahip olarak bazı noktalarda birbirinden farklılıklar da gösteren yangın söndürme tüpleri mutlaka hazır bulundurularak yangın anlarında itfaiye gelene kadar yangın kontrolü sağlanmalıdır. Yangınları etkisiz hale getirmek için kişilerin ekstra çaba sarf etmesinde de yarar vardır. Bu bilinçle hareket edilmesi gereken yangın anlarında mutlaka yangın söndürme sistemleri de devreye girerek yangınların kısa sürede en etkili biçimde söndürülmesi de hedeflenmelidir.

Binalarda Yangın Güvenliği

Binalar yangınlarda en çok zarar görebilecek yapılardır. Binalarda yangın güvenliği konusunda özelliklede kişilerin uyarılması ve kişilere gerekli eğitimin de verilmesi gerekmektedir. Nitekim her anlamda yangınlara karşı güvenlik tedbirlerini sıkı tutan kişilerin daha da avantajlı olacakları bir gerçektir. Binalarda yangın güvenliği durumunun sağlanması için yazımızın genelinde de belirttiğimiz üzere çeşitli yangın söndürme sistemleriyle birlikte birçok uyarıcının da devreye girmesi gerekmektedir. Aksi taktirde yangınların söndürülmesi noktasında sıkıntılar yaşanabilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.