trarenfrru

Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri Nelerdir?

(NFPA) göre, temiz bir madde, elektriksel olarak iletken olmayan, uçucu veya gaz halindeki ve buharlaştıktan sonra kalıntı bırakmayan bir yangın söndürücüdür. Temiz maddeli bir yangın söndürme sistemi, bir yangını büyümeden önce başlangıç ​​aşamasında bastırmak için kimyasal veya soy gaz kullanır ve A, B ve C Sınıfı yangınları söndürmede inanılmaz derecede etkilidir.

FM200™ Söndürme Sistemleri - Lider Yangın

Temiz maddeli yangın söndürme sistemleri, dolu alanlarda kullanım için güvenlidir, boşaltıldıktan sonra temizlik gerektirmez ve kısa veya sıfır atmosferik kullanım ömrü ve düşük Küresel Isınma Potansiyeli (GWP) ile çevre dostudur. Sistemler, küçük kapalı alanlar veya hassas belgeler veya ekipman içeren odaların tamamı için tam taşkın koruması sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Temiz Madde Yangın Söndürme Sistemleri Türleri


En yaygın temiz gazlı yangın söndürme sistemi türleri, FM-200™ (HFC-227ea) ve 3M™ Novec™ 1230 gibi kimyasal maddeleri veya nitrojen, argon ve karbondioksit gibi gazlardır. Tüm temiz maddeler gaz veya sıvı olarak depolanır ve sistem devreye girdiğinde yangını söndürmek için temiz maddeyi gaz olarak serbest bırakır. Boşaltma üzerine, temiz madde, bir yangını sürdürmek için gereken üç unsurdan birini - ısı, oksijen veya yakıt kaynağı - ortadan kaldırır veya bozar. Çoğu temiz madde yangın söndürme sistemi, yangın söndürme konsantrasyon seviyelerine sadece 10 saniye veya daha kısa sürede ulaşır, bu da onları önemli bir hasar oluşmadan önce bir yangını söndürmede oldukça verimli hale getirir. Temiz maddeler hızla buharlaştığından, temizleme gerekmediğinden minimum kesinti süresi vardır.

Inert Gazı™ Söndürme Sistemleri - Lider Yangın

Temiz gazlı yangın söndürme sistemi maliyetleri söz konusu olduğunda, Novec™ 1230 ve FM-200TM, yangını bastırmak için daha az gaza ihtiyaç duyulduğundan ve daha küçük depolama silindirleri gerektirdiğinden, diğer gazlı sistemlere göre daha uygun maliyetli olacaktır. Novec™ 1230 ve FM-200TM'yi karşılaştırırken, Novec™ 1230 iki kimyasal maddeden biraz daha pahalıdır.

Üç temiz ajandan Inert Gazlı Söndürme Sistemleri, sıfır ozon tüketim potansiyeli (OPD) ve sıfır GWP ile en çevre dostu olanıdır. Hem NovecTM 1230 hem de FM-200TM sıfır ODP'ye sahipken, NovecTM 1230'un 1'lik düşük GWP'si nedeniyle daha çevre dostu olduğu düşünülmektedir.

Temiz gazlı yangın söndürme sistemleri, su veya köpük kullanan geleneksel yangın sprinkler sistemleri yangından daha fazla olmasa da daha fazla hasara yol açacağı zaman değerli varlıkları ve ekipmanı korumaktadır.

Temiz Ajan Bastırma Avantajları

Temiz madde bastırma sistemlerinin geleneksel su sprinkler sistemlerine göre sağladığı ek avantajlar şunları içerir:

Hızlı Etkili Bastırma – Temiz madde bastırma sistemleri dağılır ve 10 saniye gibi kısa bir süre içinde gerekli konsantrasyon seviyelerine ulaşır ve bir yangını felakete yol açmadan önce söndürür. Yangın güvenlik personeli gelene kadar yangını kontrol altına almak için tasarlanmış geleneksel sprinklerlerin aksine, özellikle yangınları söndürmek için tasarlanmıştır.

Novec 1230™ Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri - Lider Yangın

Minimum Temizleme ve Kalıntı – Yıkılmış elektronikler, ıslak halılar ve hasarlı mobilyalar, tetiklenen bir sprinkler sisteminin genel zımbalarıdır. Günümüzün kimyasal ve gazlı yangın söndürme çözümleri, çok az temizlikle veya hiç temizlik yapılmamasına neden olarak operasyonların hızla normale dönmesini sağlar.

İnsanlar Güvenli – Temiz maddeler insanlar için güvenlidir ve normal olarak kullanılan alanlarda bizim için Çevre Koruma Ajansı tarafından onaylanmıştır.

İhtiyaçlarınızı Karşılamak için Çeşitli Seçenekler – Kuruluşunuz ister "en yeşil", en uygun maliyetli veya dünya çapında en kabul görmüş yangın söndürme çözümlerine ihtiyaç duyuyor olsun, temiz gazlı söndürme sistemleri bu ihtiyaçları karşılamak için yüksek oranda özelleştirilebilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.