trarenfrru

Enerjili Binalar ve Yangın Yalıtımı

Yangınların tehlikeli felaketler olarak değerlendirilmesiyle birlikte gerekli tedbirlerin de alınması gerekiyor. Bu noktada enerjili binalar ve yangın yalıtımı konusunda kişilerin hamle yapması önemlidir. Yangınlardan daha az etkilenmek için bu yöntemin tercih edilmesi son derece doğrudur.

Bilindiği üzere yangınlar kişilere can ve mal kaybı yaşatan büyük felaketler arasında da değerlendirilmektedir. Yangınların son derece olumsuz etkilerinden kurtulmak için alınacak önlemlerin arasında yangın yalıtımı yer almaktadır. 

Enerjili Binalar ve Yangın Yalıtımı - Lider Yangın

Yangın yalıtımları çeşitli birçok fayda sağlamakla birlikte insanların tehlikelerden en az derecede etkilenmesini de sağlamaktadır. Buna göre özellikle de kişilerin yangın alanlarından çok hızı ve güvenli biçimde çıkmasına da olanak sağlamaktadır.

Yangın yalıtımının ne işe yaradığı, yangınlara karşı nasıl tutumu olduğunu ve faydalarının neler olduğunu anlatacağımız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Yangın Yalıtımı Ne İşe Yarar?

Bilindiği üzere yangınlar işyerlerinde, evlerde ve daha birçok yerde meydana gelebilecek tehlikelerden biridir. İnsanların can ve mal kaybına yol açabilecek olan yangınlar çeşitli yöntemlerle engellenebilir. Yangınların engellenmesi ve oluşturabilecek tehlikelerin de azaltılması için yangın yalıtımları kullanılabilir.

Yangın alevleri özellikle de çevredeki yanıcı maddeler üzerine sıçradığı zaman yangının derecesi daha da artmaktadır. Yangınlar yanan maddenin türüne göre çeşitli sınıflara ayrılabilir. Evlerde ve işyerlerinde daha çok A sınıfı tipi yangınlar görülse de diğer yangın sınıflarının görülmesi de ihtimaller arasındadır.

Yangın Yalıtımı Ne İşe Yarar? - Lider Yangın

A sınıfı başta olmak üzere oluşabilecek her türlü yangın türünde binalardaki yangın yalıtımı devreye girmektedir. Devreye giren yangın yalıtımları yangın tehlikesini de en aza indirgemektedir. Buna göre;

  • Yangından meydana gelen duman ve çok yüksek ısının yayılması gecikebilir,
  • Yangın sebebiyle insanların bina çökmeden bulundukları yerden çıkması için zaman ve imkan sağlanır.
  • Binaların içerisinde oluşturulan güvenli bölümler ile birlikte mal ve can kayıplarının azaltılması da sağlanmaktadır.

Yangın Yalıtımı Faydaları

Yangın bölgesinde oluşan tehlikeler insanlara ciddi zararlar vermektedir. Ancak yangın yalıtımı faydaları arasında kişilerin güvenli biçimde yangın alanını terk etmesi de mümkündür. Bu kapsamda değerlendirildiğinde yangınlar can ve mal kaybının oluşması noktasında ciddi tehlikeler de oluşturmaktadır.

Ancak bu tehlikelerin en aza indirilmesi için birçok yöntem de denenebilir. Yangın söndürme sistemleri kullanılarak söndürülmeye çalışılan yangınlar büyük derecelere de sahip olabilir. Bu noktada özellikle de önceden alınan tedbirler büyük faydalar da getirebilir.

Bu tedbirler arasında yer alan bina dışının yalıtımla kaplanması ise en ideal tercihlerden biridir. Yangın yalıtımıyla birlikte yangın tehlikesinin en aza indirgenmesi de yine kişilerin kendilerini daha kolay yoldan kurtarmasına da katkı sağlamaktadır.

Yangın Yalıtımı Faydaları - Lider Yangın

Yangın Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

Yangın yalıtımı yaptırmak isteyenler yangın yalıtımı nasıl uygulanır? konusunda da çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Yangın yalıtımında alevi iletmeyen taş yünü, lifli çimento ve alçı gibi malzemeler kullanılmaktadır. Yapının tavanlarına, duvarlarına ve hava kanallarına uygulanan bu malzemeler ile birlikte yangın yalıtımı en iyi ve kompleks biçimde yapılabilir.

Tesisat üzerinden döşeme, duvar ve tavanların delindiği yerlerden ısı ile genleşen özel mastikler de kullanılmaktadır. Kullanılan bu malzemeler ise duman ve alevin yayılmasını önlemektedir. Yangından kaçış koridorlarında ise cam fitilleri ile birlikte özel kapı bulunmaktadır. Yine pencerelerde de yangına dayanıklı özel camlar yer almaktadır.

Enerjili binalar ve yangın yalıtımı ile birlikte yangınlar en iyi biçimde önlenebilir. Yangınlardan oluşabilecek tehlikeler ve riskler de en aza indirgenir. Aynı zamanda kişiler yangın bölgelerinden daha güvenli biçimde kaçarak canlarını da kurtarabilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.