trarenfrru

Davlumbaz Söndürme Sistemi Muayene ve Bakımı

Davlumbaz söndürme sistemleri yılın büyük bir bölümünde yoğun olarak kullanılan mutfaklarda sürekli yağ ve buhar kalıntılarına maruz kaldığı için düzenli olarak muayenesi ve bakımı yapılması zorunlu olan sistemlerin başında gelmektedir. Söndürme sisteminin faal olduğunu kanıtlamak ve bu şekilde yangın güvenliğini sağlamak için periyodik muayenelerin aksatılmaması hayati önem taşır. Söndürme maddesinin ne durumda olduğunu, basıncın yeterli olup olmadığını veya sistemde bir kaçak olup olmadığını bakım ve muayeneler ile anlayabilirsiniz. Bu nedenle sisteminizi kuran firma ile satış sonrası destek hizmeti kapsamında periyodik muayene ile ilgili anlaşma yapmalısınız.

Davlumbaz Söndürme Sistemi Muayene ve Bakımı - Lider Yangın

Söndürme sistemlerinin monte edildikten sonra sürekli faal olarak kalması için bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Periyodik muayene sırasında ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesi için yapılan bakım çalışmasında, sistemin tüm unsurlarının sağlıklı olup olmadığı araştırılmaktadır. Test edilen sistemin faal olduğu anlaşıldıktan sonra bakım formları doldurulmakta, hem firma yetkilisi hem de mutfak sorumlusu tarafından imza altına alınmaktadır.

Yanlış monte edilmiş veya bakımı yapılmamış davlumbaz söndürme sistemlerinin yaratacağı facia anlatılamaz. Bu yüzden mutfakların yangın güvenliğini sağlamak için, yangına en çok sebebiyet veren pişirme ünitelerini sıklıkla bakımdan geçirmek önemlidir. Düzgün şekilde tasarlanmış, monte edilmiş ve işler haldeki davlumbaz söndürme sistemi, olası yangınları hızla bastıracak ve kontrol altına alacaktır.

Davlumbaz Söndürme Sistemlerinin Kullanımı

Isının olduğu her yerde yangın tehlikesi olduğu unutulmadan, bu alanda pişirme üniteleri, ocaklar ve fırınlar ile en riskli grupta olan mutfakların güvenliği için, davlumbaz söndürme sitemlerinin kullanımının bilinmesi gerekmektedir. Restoranlarda veya mutfağı bulunan binalarda yangın çıkma ihtimali diğer binalara göre daha fazladır. Sürekli yüksek ısıya maruz kalan kazan daireleri, sanayi tesisleri gibi mutfaklar da yangına karşı yüksek seviyede korunmalıdır. Bir yangının neden başladığına bakılmaksızın, önemli olan yangını olabildiğince çabuk söndürmektir.

Davlumbaz Söndürme Sistemlerinin Kullanım Şekli - Lider Yangın

Yağ yangınları sulu söndürme sistemleri ile söndürülemez. Tam tersine su hem yangını büyütecek, hem ekipmanlara zarar verecek hem de mutfakta bulunan gıdaları bozacaktır. Davlumbaz söndürme sistemlerinde kullanılan gazlar yangını hızlı ve verimli şekilde söndürecektir. Finansal yatırımın korunması için de bu söndürme sistemlerinin nasıl büyük bir tehlikeyi kontrol altına alacağı unutulmamalıdır.

Personelin yangın eğitiminden geçirilmesi, biriken yağların temizlenmesi, pişirme ünitelerinin kendilerine özgü teknik bakımlarının yapılması, davlumbaz söndürme sistemlerinin muayene ve bakımlarının ihmal edilmemesi, yangın güvenliğini artıracak tedbirler arasındadır. Burada kullanılacak bir yangın söndürme sistemi, siz fark etmeden yangına ilk müdahaleyi yapacaktır. Müdahaleden önce sistemdeki gazı kesecek, sonra ise söndürme maddesini yangına püskürtecektir.

Restoranlarda Yangın Söndürme Sistemi Ne Zaman Gereklidir?

Restoranlarda yangın söndürme sisteminin varlığı bir kurala bağlı kalınmaksızın sağlanmalıdır. Mutfağı bulunan her türlü bina sürekli ısı kullanılan bu alan yüzünden yangın tehlikesi altındadır. Mutfaklardaki mevcut davlumbazlara kurulan bu sistemin, yüksek ısıyı algılayacak bir sisteme sahip olduğu ve yangına bu ısıyı algıladığı an müdahale ettiği görülecektir. Ayarlanan ısıya göre alt eşik belirlenmekte, belirlenen bu yüksek ısı sistemin müdahale noktası olmaktadır.

Restoranlarda Yangın Söndürme Sistemi Ne Zaman Gereklidir? - Lider Yangın

Doğru bir davlumbaz sistemi tasarımı, mutfaklardaki yangının hızlı şekilde büyümeden kontrol altına alınmasını sağlar. Mutfağı kaplamadan kontrol altına alınması önemlidir. Mutfaktaki diğer ekipmanların güvenliği için hızlı müdahale hayati önem taşır. Yangın firmaları doğru hesaplama konusunda yetkin mühendislere sahip olduğu için montaj konusunda onlara güvenebilirsiniz.

Davlumbaz söndürme sistemlerinin yasalarda mevcut olan muayene süreleri göz önüne alınarak, yangın firması ile anlaşma yapılmalıdır. Deneyimli bir yangın firması, sizin muayene takviminizi tutacak, gerekli durumlarda basınç kontrolünü sağlayacak ve bakıma ihtiyaç olup olmadığını tespit edecektir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.