trarenfrru

Bina İçi Yangın Dolapları Ölçüleri

Bina içi yangın dolapları ölçüleri ilgili firmanın yetkili personeli tarafından ücretsiz keşif aşamasında alınmakta olup, hem fiyatlandırma hem de üretim sürecinde kullanılmaktadır. Dolap ölçüleri binada buna ayrılan yerden bağımsız olarak düşünülemez. İnşaat sırasında yangın dolapları için bina içinde ayrılan yer ölçülere kaynaklık etmektedir. Yetkili firmalar yangın için alınması gereken önlemler çerçevesinde birçok tedbirden biri olan bina içi yangın dolaplarını da bu vesileyle binalara monte etmiş olmaktadır.

Bina İçi Yangın Dolapları Ölçüleri - Lider Yangın

Genel olarak standart ölçüler söz konusu olsa da bazı binaların mimari yapıları nedeniyle genişlik ve uzunlukta farklılıklar görülebilmektedir. En sağlıklı ölçüler binayı ziyaret eden uzmanlar tarafından alınan ölçüler olacaktır. İmalat safhasından önce yapılan tasarım çalışmalarında istenen ölçülere göre en modern modeller, camlı ve camsız türler talebe göre değerlendirilmektedir. İçinde bulunacak malzemeler ve yangın vanası ile hortumunun en hızlı şekilde kullanılabileceği genişlikte olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle kapak kısmı hem hortumun rahatlıkla çıkabileceği şekilde hem de uzun süre dayanıklı kalacak nitelikte olması gerekmektedir. Aksi takdirde acil durumlarda çok daha vahim sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bina İçi Yangın Dolapları Çeşitleri

Binaların yangından korunması ile ilgili alınması gereken yasal tedbirler arasında yer alan bina içi yangın dolapları çeşitleri, firmalar tarafından sergilenmektedir. Binaların inşası aşamasında yetkili mühendisler tarafından karar verilmesi ve alımların yapılarak bina faaliyete geçmeden önce tüm dolapların yerleştirilmesi gerekir. Binalar oturum veya mesleki faaliyetlerine başlamadan önce yangın güvenliği ile ilgili her şeyin tamamlanması gerekmektedir. Söndürme sistemleri de manuel cihazlar da bina içi yangın dolapları da bu konuda teknik kaideler ile yerleştirilmelidir.

Bina İçi Yangın Dolapları Çeşitleri - Lider Yangın

Birbirinden uzaklığı 30 metreden fazla olmamalıdır. Hem yangın hortumlarının tipik uzunluğu hem de yangına karşı etki derecesinin arttırılması, yangın dolapları ile ilgili bu şekilde bir karar alınmasını sağlamıştır. Bina içindeki yangınlarda hızlı müdahale ve personelin malzemelere seri şekilde ulaşabilmesi adına, yasaların gerektirdiği standartlara uyum sağlamak önemlidir.

Bina İçi Yangın Dolapları Hortumu

Bin içi yangın dolapları hortumu sınırsız su kaynağına bağlanarak yangın anında ciddi avantaj sağlamaktadır. Alevlerin üzerine su hattından sürekli söndürücü madde atılması bir müddet sonra kontrol edilmesini sağlamaktadır. Toplanma merkezleri dahil olmak üzere, hastane, fabrika, okul ve diğer tesislerde bina içi yangın dolapları önemli işlev göstermektedir. Bazı modelleri yangın hortumu çıksın diye çift kapaklı bazı türleri ise tek kapaklı olarak imal edilen yangın dolapları, camlı da olabilmektedir. Kullanım türüne ve binanın türüne göre ölçülerinin nasıl olması gerektiği ilgili yönetmeliklerde ve mevzuatlarda belirtilmektedir.

Bina İçi Yangın Dolapları Hortumu - Lider Yangın

Bina içlerinde yangına karşı tedbir olarak kullanılan önemli enstrümanlardan biri olan bina içi yangın dolapları, içerisinde yangın vanası, rekor ve hortumu ile birlikte oldukça etkin bir görev üstlenmektedir. Yangın dolaplarının hem eğitimli personel hem de binada bulunan herkes tarafından sorunsuz şekilde kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.