trarenfrru

Metal Yangınlarında Su Neden Kullanılmaz?

Yangın sınıfları arasında yer alan metal yangınlar, D sınıfı kapsamında değerlendirilir. D sınıfı metal yangınlar lityum, potasyom, sodyum, titanyum gibi yanıcı maddelerin yanmasından dolayı meydana gelir. D sınıfı yangınlarda hangi söndürücülerin kullanılması gerektiği de araştırılan konulardan biridir. Buna göre metal yangınlarında su neden kullanılmaz? D sınıfı yangınlar hangi söndürücüler ile söndürülebilir? Su, hangi yangınlarda daha çok kullanılır? Tüm bu soruların cevaplarınız yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Metal Yangınlarında Su Neden Kullanılmaz? - Lider Yangın

Bilindiği üzere su, iletken bir özelliğe sahip olduğundan ötürü özellikle elektrik kaynaklı metal yangınlarında da kullanılması oldukça hatalıdır. Yangınların alevlendirmesini daha hızlı yaptığı için kullanılması tehlikeli olan sular daha çok katı maddelerin yanmasıyla oluşan A sınıfı yangınlarda değerlendirilebilir.

Metal yangınları ise kuru kimyevi toz söndürücüler kullanılarak söndürülebilir. İçerisindeki kimyasal maddeler ile ortamdaki nemin azaltmasını sağlayan kuru kimyevi toz söndürücüler metal yangınlarının etkisiz hale getirilmesi için tercih edilebilecek en uygun söndürme biçimidir.

Su Hangi Yangınlarda Kullanılmaz?

Su hangi yangınlarda kullanılmaz gibi birçok soru da sorulmaktadır. Bilinenin aksine suyun kullanımı her yangını söndürmez, ki hatta bazı yangınların daha da yayılmasını sağlayabilir. Bu yangınlar ise D sınıfı yangınlar, E sınıfı yangınlar ve F sınıfı yangınlardır.

Su Hangi Yangınlar İçin En İyi Söndürme Aracıdır? - Lider Yangın

Bilindiği üzere D sınıfı yangınlar metal yangınları olup sadece kuru kimyevi toz söndürücüler ile söndürülmesi gerekmektedir. Bununla birlikte E sınıfı yangınlar elektrik maddelerinin yanmasıyla meydana gelen bir yangın türü olup yine suyun kullanılması hatalı bir tercih olabilir. F sınıfı yangınlarda mutfaklarda, restoranlarda yağların çok fazla yanmasından dolayı ortaya çıkan yangın türüdür. Bu tür yangınların söndürülmesi için de sulu kimyasal söndürücüler ve kuru kimyevi toz söndürücüler kullanılmalıdır.

Su Hangi Yangınlarda Kullanılmaz? - Lider Yangın

Su Hangi Yangınlar İçin En İyi Söndürme Aracıdır?

Su daha çok A sınıfı, B sınıfı yangınlarda kullanılması gereken bir söndürme tercihidir. Katı maddelerin ya da sıvı maddelerin yanmasından dolayı oluşan yangınların daha etkili söndürülmesi için sular ön plandadır.

Genel olarak metal yangınlarında su neden kullanılmaz sorusunun yanıtını verdiğimiz bu yazıda diğer yangın türlerine de değinerek hangi yangın sınıfında hangi yangın söndürücü sistemin kullanılacağına da dikkat çektik.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.