trarenfrru

Sprinkler Yangın Sistemlerinin Azot Jeneratörüne İhtiyacı Var mı?

Acil bir durumda, yangın sprinkler sisteminiz, tesisinizi ve onu işgal edenleri zarardan koruma yeteneğine sahiptir - ancak ancak doğru şekilde çalışıyorsa.. Yıllar geçtikçe, birçok yangın sprinkler sistemi, yangın söndürme malzemelerini serbest bırakma yeteneklerini engelleyebilen boru korozyonundan etkilenir.

Sprinkler Yangın Sistemlerinin Azot Jeneratörüne İhtiyacı Var mı? - Lider Yangın

Yangın sprinkler sistemlerinde korozyon oldukça yaygın bir sorundur. Aslında, kaçınmak neredeyse imkansız. Metal, su ve oksijenin karıştırılması her seferinde korozyona neden olur - bu nedenle, birçok tesis için borularının korozyona uğraması değil, ne zaman olacağı önemlidir.

Neyse ki, bu denklemde korozyon miktarını önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmış bir değişiklik var: oksijeni nitrojenle değiştirin. Aşağıda, nitrojen jeneratörlerinin nasıl çalıştığı ve daha iyi yangın sprinkler sistemi işlevselliğine nasıl yardımcı olabilecekleri hakkında biraz daha açıklayacağız.

Yangın Sprinkler Sistemi Korozyonunun Tehlikelerini Anlamak

İlk olarak, yangın sprinkler sisteminizdeki korozyon tehlikelerine biraz daha derine inelim. Korozyonun neden olduğu en büyük tehlike, boruların yangın söndürme malzemeleri salmasını engelleyebilecek veya bunları tamamen kırabilecek ve ayrıca aşağıdaki sorunlara yol açabilecek engellerdir:

Geçici operasyonel duruşlar, üretim duraklamaları ve kar kayıpları
İlk kurulumdan üç kat daha pahalıya mal olabilen yangın sprinkler sistemi değişimi, 
Acil bir durumda yangın sprinkler sisteminin düzgün çalışmaması, mülkünüze, ürünlerinize ve insanlara büyük zararlar verir.
Bütün bunlar, korozyonun mümkün olduğunca önlenmesi gerektiğini bizlere açıkca söylemiştir. Hem ıslak hem de kuru yangın sprinkler sistemlerinde bunun birincil nedeni oksijen varlığı olduğunda, en uygun çözüm bu oksijeni tamamen ortadan kaldırmaktır.

Azot ve Azot Jeneratörleri Hakkında

Oksijeni denklemden çıkardığınızda, sprinkler sisteminizin operasyonları için kritik olan basınçlı hava kaynağını tüketmiş olursunuz. Bu nedenle, benzer, ancak daha etkili bir şeyle değiştirilmesi gerekir - ve çözüm azottur.

Azot ve Azot Jeneratörleri Hakkında - Lider Yangın

Neden azot? Azot, kararlı, inert bir gazdır, yani metalle reaktif değildir. Böylece aynı özellikleri sağlarken aynı zamanda korozyon riskini de önemli ölçüde azaltır.

Yangın sprinkler sisteminize nitrojen sağlamak için mevcut basınçlı hava sisteminizi nitrojen jeneratörü ile değiştirmeniz yeterlidir. Azot jeneratörleri sahada tamamen çalışır durumdadır. Aslında nitrojen “üretmezler”, bunun yerine çevredeki havadan ekstra molekülleri çıkarırlar. Tipik hava bileşimi %78 nitrojen, %21 oksijen ve az miktarda karbon dioksit, argon ve sudan oluşur - ancak jeneratör tüm istenmeyen molekülleri çıkardıktan sonra, yangın sprinkler sistemine itmek için geriye sadece nitrojen kalır.

Yangın Sprinkler Sistemleri için Azot Jeneratörlerinin Faydalarını Anlamak

Peki, yangın sprinkler sisteminizin bir nitrojen jeneratörüne ihtiyacı var mı? Hayır. Ama birinden fayda sağlar mı? Kesinlikle. Tekrarlamak gerekirse, işte bunun birkaç nedeni:

Daha az oksijen, daha az korozyon – Bu, bir nitrojen jeneratörüne geçmenin ana faydasıdır. Oksijeni denklemden çıkararak korozyonu %98'e kadar azaltabilirsiniz.
Daha az onarım – Korozyonu azaltarak, sisteminizi iyi çalışır durumda tutmak için gereken onarım miktarını (ve bu onarımlara harcadığınız parayı) büyük olasılıkla azaltacaksınız.

Yangın Sprinkler Sistemleri için Azot Jeneratörlerinin Faydalarını Anlamak - Lider YangınUzatılmış ömür beklentisi - Ayrıca korozyonu azaltmanın bir sonucu olarak, yangın sprinkler sisteminizin ömrünü uzatacak ve yıllarca yenisini satın alma ihtiyacını ortadan kaldıracaksınız.
Çevre dostu – Nitrojen etrafımızdadır ve tipik hava bileşiminin yaklaşık %78'ini oluşturur. Sorumlu bir şekilde kullanıldığı sürece, oksijen kadar çevre dostudur.
Ucuz ve hazır – Bir nitrojen jeneratörünün ön maliyeti bir yatırım olabilirken, bununla ilişkili işletme maliyetleri değildir. Nitrojen kolayca temin edilebilir, bu da onu çalışmak için oldukça ucuz bir gaz haline getirir.
Korozyonu en aza indirmek, yangın sprinkler sisteminizin düzgün çalışmasını ve her an bir yangın tehlikesiyle etkin bir şekilde mücadele edebilmesini sağlamada kritik bir adımdır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.