trarenfrru

Ticari İşletmelerde Yangın Alarmının Önemi

Yangın alarmları, ticari işletmelerde yangın güvenliğinin en önemli parçalarından biridir. Yangına müdahale edilmesini sağlayacak niteliğe sahip olduğu için sistemin ilk unsuru demek doğru olacaktır. Yangın alarmlarını yasal bir gereklilik olmanın ötesinde, çalışanlarınızı, müşterilerinizi ve elbette işletmenize komşu olanları uyarmanız açısından kritik önem taşımaktadır. Yangın alarmlarına ek olarak entegre edilmiş bir algılama sistemi de yangın güvenliğini artırmaya yarayacaktır. Bu yüzden ticari tesislerde yangın alarmlarının neden bu kadar önemli olduğu unutulmamalıdır.

Ticari İşletmelerde Yangın Alarmının Önemi - Lider Yangın

Büyük yatırımların söz konusu olduğu her türlü ticari tesis, doğru bir planlama ile yangın söndürme sistemine sahip olabilir. Sektöründe lider olan yangın firmaları ile işbirliği yapılarak, tüm söndürme sistemlerini inceleyebilirsiniz. Alanınızda tek bir madde kullanılıyor ve sahip olmak istediğini koruma tek bir sistem ile mümkün oluyorsa, uzmanlarımız bu konuda destek sağlamaktadır. Keşif yaparak işletmenizin ihtiyaçlarını belirlemekteyiz. Tesisin farklı alanlarında farklı söndürme işlevine ihtiyaç duyuluyorsa, firmamız yine gerekli teknik çalışmaları ve hesaplamaları yapmak suretiyle yangın güvenliğinizi sağlayacaktır.

Yangın güvenliğini sağlamak için kullanılan otomatik söndürme sistemleri, sprinkler sistemler, FM 200 sistemleri, CO2 söndürme sistemleri, çeşitli yangın söndürme cihazları ve ekipmanları, yangın alarmları, yangın vanaları ve hidrantları, algılama ve ihbar sistemleri, TSE standartlarında üretilmekte ve bilimsel kurallar ışığında monte edilmektedir.

Yangın Alarmları Nasıl Yerleştirilir?

Tesiste gerekli olan korumanın sağlanması için yangın alarmlarının nasıl yerleştirilmesi gerektiği de inanılmaz derecede önemlidir. Duman alarmları standart olarak her katta bulunmaktadır. Koridorlara ve merdivenlere yerleştirilerek kör alan bırakılmaz. Böylece herhangi bir noktadan başlayacak dumanın tespit edilmesi sağlanır. Yayılan hava akışı ve ısı yanlışlıkla yangın alarmlarını tetikleyebilir. Bu yüzden yangın alarmları, ışıklardan, vantilatörlerden ve havalandırma deliklerinden uzağa yerleştirilmelidir.

Yangın Alarmları Nasıl Yerleştirilir? - Lider Yangın

Doğru yangın alarmı seçimi ve montajından sonra önemli olan doğru şekilde çalışıp çalışmadığından emin olmaktır. Ticari tesislerde yangın alarmlarının haftada bir kez kontrol edilmesi önemlidir. Büyük bir tesiste ise yılda bir kez büyük ölçekli bir profesyonel bakım yapılması ise hayati önem taşır. Yangınla ilgili yetkili firmalar yangın alarmlarının nasıl monte edilmesi gerektiğini anlatacaktır. Yapılacak olan testler her alarmın düzgün çalıştığı konusunda emin olmanızı sağlar. Aynı şekilde diğer alarmları veya söndürme sistemlerini doğru şekilde tetiklediği konusunda da güven verir.

Doğru bir yangın alarmına ek olarak personelin tahliye planına sadık kalıp kalmadığından da emin olmak planın bir parçasıdır. Yangın tatbikatlarında bu tipik davranışların test edilmesi gerekir. Yangın planınızın doğru ve verimli bir şekilde uygulandığından emin olmak için çalışanlara güvenlik politikanızın anlatıldığından ve bunun onlar tarafından doğru şekilde anlaşıldığından emin olmanız gerekir.

Yangın Alarmları Nasıl Çalışır?

Yangın alarmları duman algıladığında bunu sisteme bildirmektedir. Belirli bir yoğunlukta dumanı, sıradan toz ve dumanlardan ayırt ederek söndürme sistemine bildirmesi akıllı niteliğe sahip alarmların bir özelliğidir. Alarm hem insanların binayı terk etmesi için güçlü bir sinyal yollar hem de bir taraftan sistemin aktive olmasını sağlayacak bildirimi gönderir. Elbette birçok yerde yanlış alarm verilmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu tür yanlışları minimize etmek için gerekli teknik hesaplamalar yapılmalı, çalışanların bina içindeki davranış örüntüleri, alarmları aktive etmeyecek şekilde düzenlenmelidir.

Yangın Alarmları Nasıl Çalışır? - Lider Yangın

Ticari işletmelerde yangın alarmı müşterileri ve çalışanların panikletmeyecek şekilde olmalıdır. Yangın güvenliği ile ilgili kurumda kurulan çalışma ekibinin, müşterileri ve çalışanları yönlendirmesi gerekir. Tahliye, kurtarma, söndürme ve ilk yardım ekiplerinin eğitimden geçirilmesi, kimlerin hangi sorumluluğa sahip olduğunu bilmesi son derece önemlidir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.