trarenfrru

CO2 Yangını Nasıl Söndürür?

Karbondioksit (Co2) yangınlarda en etkili söndürme gazlarından biridir. Yangınların ortaya çıkış şekli farklı olsa da yayılma için en çok gereksinim duydukları ortam oksijenin bulunduğu ortamdır. Oksijenin olduğu ortamda yangın kendine yayılım alanı bulur ve hem hızı hem de şiddetini arttırarak devam eder. Açık hava yangınlarının kontrol altına alırken zorlanılmasındaki ana etken budur. Her ne kadar yanan cisimlerin niteliği de şiddeti konusunda etkili olsa da bazı yangın tipleri daha çok oksijen ile yayılmaktadır.

Karbondioksitli Söndürme Sistemi - Lider Yangın

Bu nedenler oksijenin doğal ortamdaki ters etken yaratan karşılığı Co2 olmaktadır. Bu yüzden laboratuar ortamında üretilen Co2 gazı ile oksijenin etkinliği azaltılmakta ve yangın kontrol altına alınmaktadır. Kapalı alanlarda kullanıldığında insan sağlığını tehlikeye attığı için amatör olarak yapılacak müdahalelerde sağlık sorunları yaşanabilir. Bu yüzden kullanımdan sonra hemen bina dışına çıkılmalı veya maske takarak müdahale yöntemi seçilmelidir.

Ortamdaki oksijen ile yangının teması büyümesine neden olur. Karbondioksit gazı yangın ile oksijenin temasını keserek hızlı bir şekilde söndürme sağlamaktadır. Oksijenden daha yoğun içeriği ile yangının üzerini battaniye şeklinde örten, etkinliğini kıran ve önce yayılma hızını düşürerek sonra söndüren ve üstelik soğutan çok etkili bir söndürme gazıdır.

Co2 (Karbonsioksitli) Yangın Söndürücüler Nasıl Kullanılır?

Co2 yangın söndürücüler yangın tüpü şeklindeki piyasa sürümüyle birçok az tehlikeli binada ve sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Nasıl kullanılması ile ilgili kesinlikle eğitim alınması önemlidir. Yanlış ve hatalı olarak kullanım insan sağlığını tehlikeye sokacağı için yangın eğitimi alınmasının önemi hayatidir. Tüplerin öncelikle basınç ayarının iyi olması gerekir.

Karbondioksitli Söndürme Sistemi - Lider Yangın

Günümüzde bakımı ve dolumu yapılmadığı için çoğu zaman hazırlıksız yakalanma söz konusu olmaktadır. Bu yüzden periyodik olarak kontrol edilmesi çok önemlidir. Co2 yangın söndürücüler bulundukları alandan uzak bir alana taşınacaksa taşıma kolundan kaldırılmalıdır. Özellikle okul gibi alanlarda bu tüplerle oynanmasının engellenmesi gerekir. Pimleri çekilen tüplerin gaz basınçları belirli bir müddet sonra azalacaktır çünkü normalde hiçbir etkide bulunmasanız bile bu basınç raf ömrü nedeniyle azalabilmektedir.

Dolayısıyla yangın söndürücü içindeki karbondioksit miktarı ve basıncının yeterli seviyede olması gerekir. Kullanım esnasında ortamda canlı olmamasına azami özen gösterilmelidir. Açık havada kullanımda ise rüzgarı arkanıza alarak kullanmak sağlığınızı korumak için önemlidir. En azından bina içlerinde müdahale esnasında insanların bina dışına çıkmalarını sağlamak ya da onları uyarmak faydalı olacaktır. Bu nedenle co2 tüplerini kullanırken bilinçli olmak gerekir.

CO2 Yangın Tüplerinin Düzenli Bakımı

Co2 yangın tüplerinin düzenli bakımı azami fayda edinmek için gerekli koşullardan biridir. Normal şartlar altında yangın firmaları hizmet sundukları müşterilerindeki ürünleri takip etmektedir. Otomatik yangın söndürme sistemlerinin bakımı sözleşmeye tabi olsa da, yangın söndürme cihazlarının bakımı takibe ve ücretsiz kontrole tabi olmaktadır. Ancak yeniden dolum ve kontrol gerekiyorsa bu işlem ücretli yapılmaktadır. Bazı firmalar işi daha pratik hale getirmek için boş yangın tüplerini alarak yerlerine hemen yenilerini bırakmaktadır. Böylece işyerinin yangın tedbirleri konusunda savunmasız kalmasını önlemektedir.

Karbondioksitli Söndürme Sistemi - Lider Yangın

Deneyimli yangın firmaları özelikle co2 söndürme cihazlarını düzenli olarak takip etmektedir. Ancak kullanıcı statüsünde olan müşterilerin de manuel kontrol ile günlük, haftalık ve aylık göz kontrollerini gerçekleştirmesi beklenir. Anormal bir durum söz konusu ile yangın firması ile hızlıca iletişime geçilmesi gerekir. Tüplere dışarında müdahale sonucunda basınç azalabilir, pimi kaybolabilir. Ya da kullandıktan sonra yeniden doluma ihtiyaç duyulabilir. Bu yüzden kullanıcıların da yangın eğitimi alarak co2 yangın tüplerini nasıl kontrol edeceklerini bilmeleri lehlerine olacaktır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.