trarenfrru

Araç Söndürme Sistemleri ile Güvende Kalın

Araç söndürme sistemleri ağır yük taşıyan her türlü ticari araç için muazzam önem taşıyan güvenlik önlemleri arasında yer alır. Her yıl yüzlerce araç aşırı yüklenme, sistem arızaları veya ısınma sonucunda yol kenarında yanmakta ve araç sahipleri ile sürücüleri çaresiz şekilde araç ile yükün yanmasını izlemektedir. Bu yüzden hem can güvenliği hem de taşınan yükün güvenliği için araç söndürme sistemleri kullanmak gerekir.

Araç Söndürme Sistemleri ile Güvende Kalın - Lider Yangın

En fazla problem yaşayan unsurlara arasında tırlar, kamyonlar, kamyonetler ve otobüsler yer almaktadır. Aşırı yük taşıyan kamyonların veya tırların fren balataları aşırı ısınabilmekte ve yangına sebebiyet verebilmektedir. Sıçrayan bir alevin yükün tamamını tehlikeye attığı ve sonuçlarının felaket olduğu incelemeler ve itfaiye raporları ile görülebilir. Bunu önlemek için yapılması gereken ilk olumlu davranış kesinlikle araç söndürme sistemleri bulundurmaktır.

Araç söndürme sistemleri manuel olarak kullanılabilecek yangın söndürme tüpleri olabileceği gibi; çok daha kompleks araçlarda (soğutmalı araçlar, özel amaçlı araçlar gibi) otomatik entegreli de bulundurulabilir. Aracın kullanım amacına göre nasıl bir tür kullanılacağına hem yükün türü hem de aracın niteliği karar vermektedir. Araç sahipleri sürücülerin bu konuda eğitimli olmasına ve özellikle manuel tüpleri kullanmayı bilmesine dikkat etmelidir.

Araç Söndürme Sistemleri Başarı Oranı

Her ne kadar son model araçlarla yük taşınırsa taşınsın bu araçların bile tehlikede olabilecekleri durumlar olabilir. Yanından geçen bir aracın alevlenmesi, kendi aracının belirli bir elektrik probleminden dolayı zorlanarak ateş alması gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tür riskleri elemine etmek adına araç söndürme sistemlerinin başarı oranına bakılabilir. Bugüne dek çıkan araç yangınlarında, eğer yük çok hızlı şekilde alev alıp sürücü fark etmeden yangına dönüşmemişse, genelde araç söndürme sistemleri kullanılarak müdahale edilmiş alevlenmelerde % 90’nın üzerinde bir başarı sağlanmıştır.

Araç Söndürme Sistemleri Başarı Oranı - Lider Yangın

Araç sürücüsü durumu fark edip yangın tüpü ile müdahale etmişse genellikle yangınlar kontrol altına alınabilmiş veya yangın söndürme ekipleri gelene kadar zaman kazandırabilmiştir. Böyle durumlarda eğer aracın motor kısmında bir yangın başlamışsa, konteyner ayrılarak risk azaltılabilir. Ancak acil durumlarda buna zaman kalmadığı zamanlarda araç söndürme sistemi ile olaya müdahale etmeye çalışmak en doğru karar olacaktır.

Otoyollarda karşılaşılan durumlardan biri olduğu için araç yangınları ile ilgili sürücülerin eğitimli olması da tedbir bakımından önemlidir. Araçta yangın söndürme sistemi bulundurulması tek başına yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda sürücünün bu sistemi kullanabiliyor olmasına da dikkat edilmelidir. Eğer sürücü bu davranış şekline hakim değilse kesinlikle yangın eğitiminden geçirilmeli ve sertifika verilmelidir. Kurumsal taşıma firmalarında artık bu tip güvenlik önlemlerine öncelik tanınmaktadır.

Araç Söndürme Sistemleri Arızaları

Araç söndürme sistemleri TSE sertifikalı kullanıldığı zaman kolay kolay arıza veren sistemler değildir. Ancak belgesiz ve garantisiz söndürme sistemi kullanıldığı zaman da bunun riski artırıcı olduğu söylenmek durumundadır. Bu yüzden maliyeti elbette önemli bir karar verici etken olmakla birlikte, taşınan yükün ve arasın yanmasının çok daha külfetli olacağı unutulmamalıdır. Kalite standartlarına uygun şekilde üretilmiş araç söndürme sistemleri sizi daha güvenli kılacaktır.

Araç Söndürme Sistemleri Arızaları - Lider Yangın

Ülkemizde araç söndürme sistemlerine yalnızca araç muayenelerinden geçmek için önem verilmekte, normal zamanlarda kullanımı konusunda bilinçli davranılmamaktadır. Bunun zorunlu tutulduğu ticari araçlar her zaman denetlenemediği için, en sağlam çözüm, araç plakasına veya şase numarasına tanımlanacak araç söndürme sistemleri olacaktır.

Yük veya insan taşırken aracın gerçekten güvenli olmasını istiyorsanız araç söndürme sistemlerini araştırmalı ve kullanmalısınız. Lider Yangın olarak TSE belgeli araç söndürme sistemleri montajı, dolumu ve satış sonrası periyodik bakımı konularında hizmetinizdeyiz.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.