trarenfrru

Hangi Sektörler Yangın Söndürme Köpüğüne İhtiyaç Duymaktadır?

Yangın söndürme köpüğü özel üretim olarak yangınların üzerini örtme kapasitesi ve doğal soğutma prensibi ile çalıştığı için birçok sektör tarafından yangından korunma yöntemi olarak tercih edilmektedir. Yangınlarda öncelikli olarak can kaybının olmaması ve ardından mal kaybının önlenmesi amaçlarına uygun olarak yangın köpüklerinin çabuk sonuç alıcı niteliği, birçok felaketin önüne geçilmesine yardımcı olmuştur.

Hangi sektörler ile ilişkilendirildiği tamamen yangın köpüğünün türüyle ilgilidir. Yangın söndürme köpüğünün nerelerde kullanıldığı, hangi sektörlerin ve iş alanlarının yangın köpüğüne ihtiyaç duyduğu konuları, yangın köpüğü konsantresinin kimyasal yapısıyla doğrudan ilişkilidir. Uygun yangın türüne uygun kimyasal içerik, yangın köpüğünün başarısı için önemlidir. Kullanıldığı sektörlerde birçok açıdan fayda sağlayan ve yatırımları koruyarak işletmelerin menfaatini koruyan yangın köpüklerinin yüksek söndürme oranı, işletmelerin tercihini bu yönde etkilemektedir.

Köpük Konsantreleri Sıvı Yangınlarda Nasıl Başarıya Ulaşıyor?

Kağıtların, ahşap ürünlerin oluşturduğu A sınıfı yangınlarda, tiner, benzin gibi maddelerin yanmasıyla oluşan B sınıfı yangınlarda, LPG yangınlarını içeren C sınıfı yangınlarda ve sodyum, potasyum maddelerinin oluşturduğu D sınıfı yangınlarda yangın söndürme köpükleri oldukça işlevsel şekilde etkin olmaktadır.

Çalışma Alanında ve Sahalarda Yangın Söndürme Köpüklerinin Kullanılması

Çalışma alanında ve sahalarda yangın söndürme köpükleri, açık alan olmasına bakılmaksızın oldukça verimli sonuçlara imza atmaktadır. Başlama ve birden büyüme özelliğine sahip olan yangınlarda aniden müdahale ederek yangının büyümesine fırsat vermeden kontrol edilmesine yardımcı olmaktadır. Aslında ana etken alevlerin hava ile irtibatını kesmek olduğu için, manuel müdahale olmadan da yangının büyük oranda sönmesi ve soğuması işlevini tek başına yerine getirmektedir. Daha sonraki kontrollerde söndürme ekiplerini iş yükünü büyük oranda azalttığı için, yangın söndürme köpüğü başlı başına muhteşem bir sonuç oluşturmaktadır.

Çalışma Alanında ve Sahalarda Yangın Söndürme Köpüklerinin Kullanılması

Çalışma sahalarında açık havaların rüzgar etkisi yangınları daha büyük ve geniş bir alana hızlıca yayabileceği için, ani müdahale ile birden sonuç almak hayatidir. Bu ani sonuç tam da yangın köpüklerinin başarabileceği ve altından kalkabileceği bir durumdur. Kimyasalların alevlere etkisi ne kadar hızlı olursa tehlike de o kadar azalmış olur.

Yanan bir petrol türevinin sıvı yangınlar kategorisinde söndürülmesi köpüklerin yangın yüzeyini kaplaması yöntemi ile başarıya ulaşacaktır. Bunun için her türlü sıvı yangına yangın söndürme köpükleri ile müdahale etmek gereği ortaya çıkar. Bu yüzden kaliteli üretim yapan ve ürünleri gereken standartlarda hazırlayan firmalara güvenmek önemlidir. Yangın sektöründe deneyimli ve referansı bol firmaların, daha önceki tecrübelerinden istifade edilebilmesi için iletişim kurulması önemlidir.

Köpük Konsantreleri Sıvı Yangınlarda Nasıl Başarıya Ulaşıyor?

Yangın söndürme köpüklerinin konsantre şekilde sistemin içinde yer alması, müdahale zamanında su ve hava denklemine girerek yangını tamamen bertaraf etmesi, köpük konsantrelerinin sıvı yangınlarda nasıl başarıya ulaştığını göstermek açısından önemlidir. Sıvı yangınları diğer hiçbir söndürme türü ile etkisiz hale getirilemez olduğu için, köpüklerin buradaki rolü tartışılmaz.

Hangi Sektörler Yangın Söndürme Köpüğüne İhtiyaç Duymaktadır?

Zaten sulu söndürme sistemleri ile sıvı yangınlarını söndürmeye çalışmak imkansız olacaktır. Tüm yangın türlerinde uygun mühendislik çalışmaları ile hangi söndürme ajanının etkili olacağını saptamak, uygun otomatik sistemlerin entegre edilmesine olanak sağlamak, yangın oluşumu esnasında hızlı söndürme etkinliği için olmazsa olmazlardandır.

Deneyimli firmaların etüt, projelendirme, uygun sistem seçimi, mühendislik çalışmaları, test etme, devreye alma hizmetlerinin tamamı yangın anı için önceden yapılan hazırlıklardır. Yangın dolayısıyla pişman olmamak için gerekli yatırımı yangın söndürme sistemleri üzerine yapmak ve bu yatırımın çok daha yüksek değerdeki birçok şeyi koruyacağın bilmek gerekir. Yangınla mücadele top yekün bir mücadele olduğu için gerek söndürme köpüklerinin gerekse müdahale timlerinin ve görevli birçok kişinin, eş zamanlı çalışmasını sağlamak gerekir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.