trarenfrru

Her Sınıf Yangına Söndürme Cihazları İle Müdahale

En tehlikeli felaketler arasında yer alan ve neticesinde insanların can ve mal kaybına da sebep olan yangınlar birçok sınıf kapsamında değerlendirilebilir. Buna göre her sınıf yangına söndürme cihazları ile müdahalede bulunularak yangınlar en etkisiz hale de getirilebilir. Yangınların çok daha hızlı ve temiz biçimde söndürülmesi adına tercih edilebilecek olan birçok yangın söndürme maddesi de yine kişiler tarafından tercih edilmelidir.

Her Sınıf Yangına Söndürme Cihazları İle Müdahale - Lider Yangın

Öyle ki yangın sınıflarının neler olabileceğiyle alakalı ve bu yangın sınıflarına nasıl müdahale edilebileceğiyle alakalı olarak kişilerin daha bilgili olması adına yangın eğitimleri de almaları gerekmektedir. Yangın eğitimleri, yangınların ne derecede söndürülmesi gerektiği, yangınlara müdahalenin nasıl olması gerektiğiyle alakalı birçok bilginin verilmesini de sağlamaktadır.

Yangın Sınıfları Nelerdir?

Yangın sınıfları A sınıfından F sınıfına kadar ayrılabilir. Yangın sınıfları kendi arasında çeşitli farklılıklara da sahne olur. Buna göre A sınıfı yangınlar katı malzemelerin yanmasından dolayı ortaya çıkan yangınlar olmakla birlikte B sınıfı yangınlar sıvı, C sınıfı yangınlar ise gaz maddelerin ortaya çıkardığı yangınlardır. D sınıfı yangınlar metal, E sınıfı yangınlar elektrik yangınları, F sınıfı yangınlar ise yanmış yağlardan meydana gelen yangınlar olacak şekilde değerlendirilebilir.

Yangın Sınıfları Nelerdir? - Lider Yangın

Tüm yangın sınıflarının ne sebeple meydana geldiği farklı olmakla birlikte aynı zamanda da söndürme yöntemleri de farklıdır. Buna göre yangın sınıflarının daha iyi anlaşılır hale gelmesi açısından eğitimlere verilen önemin de bir o kadar fazla olması gerekmektedir.

Yangın Söndürme Maddeleri

Yangın söndürme maddeleri yine yangınların türüne ve sınıfına göre de değişiklik gösterebilir. Buna göre sulu kimyasal söndürücüler, gaz söndürücüler, kuru kimyevi tozlar ve sprinkler sistemler gibi birçok yangın söndürme sisteminden söz edilebilir.

Yangın Söndürme Maddeleri - Lider Yangın

Tüm bu yangın söndürme sistemlerinin çok daha seri ve verimli biçimde kullanılması adına mutlaka bu maddeler hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç da vardır. Yangın söndürme maddeleri genel olarak farklı özelliklere ve farklı işlevlere de sahiptir. Her yangında aynı söndürme maddesi kullanılamayacağı gibi bunun bilgileri de yine eğitimler kapsamınca elde edilebilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.