trarenfrru

Su Sisi Söndürme Sistemlerinin Önemi

Su sisi söndürme sistemleri, suyun genleşme özelliğinden faydalanılarak tasarlanmış en önemli yangınla mücadele mekanizmalarından birisidir. Borularda yer alan suyun sistem sayesinde yüzlerce kat genleşerek sis haline gelmesi ve geniş alanlara müdahaleyi mümkün kılması prensibiyle çalışır. Birçok farklı sektörde hassas materyallerin zarar görmemesi adına, çok tehlikeli sınıflar olmamak şartı ile su sisi söndürme sistemleri tercih edilir.

Su Sisi Söndürme Sistemlerinin Önemi - Lider Yangın

Suyun sprinkler sisteme gelerek yangına müdahaleyi başlatmak üzere genleşmesi ve sis halinde yangına püskürtülmesi, hem havadaki artan ısıyı dengelemesi açısından hem de yanan materyallere zarar vermemesi açısından önemlidir. Basınçlı kimyasal madde veya su ile müdahalede zarar görmesi yüksek ihtimal olan ürünler, teknolojik aletler, hammaddeler, değerli tablolar veya kitaplar, sis tarzı söndürme ile yüksek derecede zarar görmesi engellenerek koruma altına alınmış olur.

Sistemin uç noktasında yer alan sprinkler sayesinde su sisi oldukça geniş bir alana yayılır ve yeterli sprinkler ile tüm işletme korunmuş olur. Suyun söndüremeyeceği yangın türlerinde ve yanan malzemelerde ise farklı söndürme sistemleri kullanılır ancak sis olarak değil direkt basınçlı kimyasallar olarak müdahale etme imkanı tanır.

Su Sisi Söndürme Sistemleri Hangi Avantajları Sağlar?

Su sisi söndürme sistemleri materyallere zarar vermeyerek olası maliyetlerin önüne geçmiş olur. Ayrıca sayısı çok da fazla olmayan yeterli miktardaki sprinkler ile çok geniş alanlara nüfus etme kabiliyetine sahip olur. Böylece az maliyet ile çok daha geniş koruma sağlar. Su sisi söndürme sistemlerinin en büyük avantajlarından biri de kaynağının yani söndürme ajanının sınırsız olmasıdır. Direkt olarak su kaynağına bağlanabiliyor olması, ayrıca yeterli miktarda depolama alanına sahip olması kesintisiz bir yangın söndürme ajanı yetisinin sağladığı avantajları kullanmasına yardımcı olur.

Su Sisi Söndürme Sistemleri Hangi Avantajları Sağlar? - Lider Yangın

Günümüzde depo gibi yerleşimlerde bulunan malzemelerin zarar görmesi istenmiyorsa su sisi sistemleri en ideal yangından korunma sistemleri olmaya adaydır. Değerli tabloların ve eserlerin sergilendiği müzelerde yine aynı şekilde bu sistem ile sis etkisi ile ortam soğutulur, yangının devam etmesine ve büyümesine neden olabilecek hava koşulları zararsız hale getirilmiş olur.

Son bölümde bahsedeceğimiz temizlik konusu da ciddi şekilde yarar sağlayan durumlardan birisidir. Ortamın havalandırılması ile nem miktarı giderilmiş olur ve neticede yangından sonraki temizlik işlemine gerek kalmaz. Sis şeklindeki müdahalede malzemeler zarar görmeyeceği gibi üzerinde herhangi bir kimyasal toz gibi kalıntı bırakmaz. Bu nedenle ihtiyaç duyulan birçok sektörde su sisi söndürme sistemlerinin avantajlarından yararlanılabilir.

Su Sisi Sistemleri ile Müdahaleden Sonra Temizlik Zor mu?

Yangın başlı başına bir felakettir. Başlangıç noktasında müdahale edilemeyen ve büyümek durumunda kalan yangınlardan sonra birçok maddi zarar meydana gelmektedir. Özellikle işyerlerinde çıkan yangınların bütün yatırımları sekteye uğratması, ekonomik kayıplara yol açması kötü senaryolar arasında sayılır. Yangın işletmelerde bulunan birçok unsuru kullanılamaz duruma getirebilir.

Su Sisi Sistemleri ile Müdahaleden Sonra Temizlik Zor mu? - Lider Yangın

Yangınların söndürülmesinin ardından başka bir telaş başlar. Resmi yetkililerin yangının kaynağını araştırmasının ardından başlanan temizlik işi, yanan malzemelerin çıkarılması gibi zorlaşan koşullara sahiptir. Ancak işyeriniz veya konutunuz otomatik yangın söndürme sistemleri ile korunuyorsa ve anında müdahale başlamışsa, sistemden çıkan yangın söndürme ajanının bıraktığı kalıntılar da temizlik işini zorlaştıran etmenler arasındadır.

Oysa su sisi söndürme sistemleri bu zorluğa sahip değildir. Suyun sis şeklindeki boşaltımı hiçbir kalıntı oluşturmaz. Basınçla müdahale yöntemi de olmadığı için malzemelerin kırılması veya yerinden oynaması söz konusu olmamaktadır. Yangının ardından sadece nemli bir ortam görülür ve bu da havalandırma yöntemi ile altında kalkılabilecek bir problemdir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.